Pagrindinės priemonės energijos kainų šuoliui švelninti nėra taiklios, kadangi neskatina taupyti energijos ir tėra trumpalaikės, sako Lietuvos energetikos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Dalia Štreimikienė.
Vyriausybė turėtų nustatyti energetikos išteklių – elektros, dujų, šildymo – kainų augimo „lubas“, o jas viršijusį padidėjimą gyventojams kompensuoti, sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas.
Energetikos ministras Dainius Kreivys tikina, kad investuojant į atsinaujinančios energetikos plėtrą, kartu yra sprendžiama ne tik aukštų išteklių kainų, bet ir savarankiškumo klausimas. Ministras atkreipia dėmesį, kad šiandien daugiau nei pusė šalies energijos yra importuojama iš kitų šalių, todėl, pasak jo, investicijos į paramą įsigyti privačią saulės elektrinę bei panašios priemonės turėtų turėti įtakos kainų mažėjimui.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Vyriausybė šią savaitę pristatys konkrečius siūlymus, kaip amortizuoti smarkiai augančias energijos kainas vartotojams.
Karo grėsmė Ukrainoje toliau auga ir Vakarai kalba apie itin griežtas ekonomines sankcijas Rusijai, jei ši ryžtųsi veržtis į vakarų kaimynę. Ekonomistai pastebi, kad Lietuvos ūkiui jos didelės įtakos neturėtų, o nuostolių patirtų vežėjai, į Rytų kaimynes tiekiantys europinę produkciją. Vis dėlto didžiausią nerimą kelia dar didesnės energetinės krizės ir infliacijos grėsmė.
Energetikos ministras Dainius Kreivys įsitikinęs, kad gamtinių dujų kainos jau pasiekė piką ir daugiau nebekils. Visgi ministras pripažįsta, kad, jei Ukrainos pasienyje su Rusija prasidės ginkluotas konfliktas, kainos kils dramatiškai.
Pirmadienį Lietuvos bankas (LB) paskelbė atnaujintas šių metų ekonomikos prognozes, kuriose numatomas 5,1 proc. šalies ūkio augimas, taip pat prognozuojama 4,5 proc. vidutinė metinė infliacija. Kitais metais numatomas dar didesnis vartotojų kainų augimas – prognozė didinama iki 5,1 proc.
Elektros ir dujų kainų augimą gyventojams valdžia siekia amortizuoti racionaliausiu būdu, neužkraunant didesnės finansinės naštos nei vartotojams, nei energijos tiekėjui. Anot premjerės Ingridos Šimonytės, kainų augimas bus, bet jis bus nuosaikesnis.
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dabartinė krizė elektros ir gamtinių dujų rinkose kyla dėl per didelės Europos Sąjungos (ES) šalių priklausomybės nuo trečiųjų valstybių tiekiamų išteklių. Jo teigimu, dominuojamą poziciją rinkoje užimančios ne ES valstybės galimai manipuliuoja esama padėtimi, kurią Bendrijos narės pagerintų, jei dėl jų derėtųsi kartu bei labiau plėtotų žaliąją energetiką.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad valdančiųjų planai sustabdyti elektros ir dujų kainų augimą vartotojams, jas išdėstant per kelerius metus, yra tinkami ir padės gyventojams pernelyg finansiškai nenukentėti šildymo sezono metu. Parlamento vadovė opozicijos priekaištus Seime svarstomoms pataisoms vadina tiesiog opozicine kritika.