Pernai gerokai sumažėjęs VDI darbo ginčų komisijų prašymų skaičius pirmą šių metų ketvirtį tendencingai augo daugiau nei penktadaliu. Pagrindinė kreipimųsi priežastis – nekinta: tai prašymai išieškoti nesumokėtą darbo užmokestį.
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Darbo ginčų komisijose pernai registruota beveik 5 400 prašymų išnagrinėti kilusius ginčus tarp darbuotojų ir darbdavių dėl dienpinigių ir jų avanso mokėjimo tvarkos. Atsižvelgiant į augantį prašymų skaičių, buvo priimti ir jau nuo liepos 1 d. įsigalios teisės aktų pakeitimai, kuriais siekiama apriboti darbdavio galimybę piktnaudžiauti dienpinigiais.
UAB „Sabelija“ specialistai pastebi, kad kasmet Lietuvoje apie 40 šeimų lieka be vieno iš maitintojų, jam žuvus darbe. Dar apie 120 asmenų labai sunkiai sužalojami ir paprastai iki gyvenimo galo lieka neįgalūs. Į darbuotojų saugą ir sveikatą reikia žiūrėti atsakingai – tai gelbsti gyvybes. Labai svarbu, kad kiekvienas darbdavys įsitikintų, kad jų darbuotojai žino ir supranta, kaip elgtis, kad būtų ne tik atliktos kasdienės užduotys, bet ir laikomasi visų saugumo reikalavimų.
Seime kelią skinasi siūlymas kai kuriais atvejais leisti Lietuvoje skelbti streikus ir stichinių nelaimių zonose, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį. Darbdavių teigimu, tokios pataisos gali kelti grėsmę, sudaryti sąlygas manipuliuoti profesinėmis sąjungos ir net destabilizuoti valstybę itin sunkiose situacijose.
Padėti susirasti darbą ir kuo sėkmingiau įsitvirtinti visuomenėje – tokiu tikslu Užimtumo tarnybos Klaipėdos skyrius, miesto savivaldybė bei viešoji įstaiga "Klaipėda ID" Ukrainos piliečius kviečia į Kontaktų mugę.
Didėja Lietuvoje dirbančių užsieniečių skaičius. Siekiant užtikrinti jų legalų darbą ir socialines garantijas, nuo balandžio 1 d. keičiasi duomenų apie įdarbintus užsieniečius pateikimo „Sodrai“ tvarka.
Darbdaviai nuo šių metų spalio darbuotojų prastovas galės skelbti tik tada, jei dėl karantino ar ekstremalios situacijos būtų ribojama konkretaus verslo veikla.
Apžvelgus 2021 metų Darbo ginčų komisijų (DGK) darbo rezultatus, matyti, kad pagrindinė priežastis, dėl ko yra kreipiamasi į DGK, nesikeičia. Dažniausias reikalavimas – išieškoti nesumokėtą darbo užmokestį. Tokie reikalavimai sudarė apie 66 proc. visų per 2021 m. gautų prašymų. Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, apie 95 proc. prašymų teikė darbuotojai.
Tęsiantis Rusijos karinei agresijai Ukrainoje, Migracijos departamentas (MD) ir Užimtumo tarnyba (UŽT) palengvino Lietuvoje prieglobsčio ieškančių ukrainiečių priėmimo ir įdarbinimo procedūras ir padėti nuo karo bėgantiems žmonėms kuo paprasčiau integruotis į Lietuvos darbo rinką.