Naujojo pavyzdžio asmens tapatybės kortelei bei pasui gauti įvesta nauja tvarka palengvino dalią ne tik šių dokumentų gavėjams, bet ir juos išduodančių tarnybų darbuotojams.
Fotografuotis nebereikia
Nusprendę pasikeisti pasus klaipėdiečiai sutuoktiniai pirmiausiai nuėjo į fotoateljė. Paprašę pagaminti nuotraukas per kelias minutes, jie sumokėjo po 15 litų, tai yra kone dvigubai brangiau nei būtų gavę nuotraukas po kelių dienų.
Pora buvo priblokšta, kai Migracijos tarnyboje sužinojo, jog pinigus išleido vėjais. Mat jau pusę mėnesio gaminami nauji asmens tapatybės dokumentai, kuriems visus reikiamus biometrinius duomenis tiesiog kabinete nuskenuoja specialūs aparatai.
Sutuoktiniai pareiškė pretenzijas fotografams, kad šie pelnosi iš žmonių nežinojimo, tačiau net dalies be reikalo sumokėtų pinigų neatgavo.
Klaipėdos migracijos tarnybos viršininkė Svetlana Chodina tikino, jog skrupulų dėl nuotraukos dokumentuose turintys žmonės vis dėlto gali nusifotografuoti ateljė ir atnešti jiems patinkančią nuotrauką.
Tačiau tokių žmonių pasitaiko itin retai. Juolab kad tarnyboje galima ne kartą bandyti naujuoju aparatu gaminti savo atvaizdą, kol dokumento turėtojui jis patiks. Aparato užfiksuotą vaizdą galima čia pat pamatyti jo ekrane bei Migracijos tarnybos darbuotojos kompiuterio monitoriuje.
Pase – visi duomenys
Nuo liepos 1-osios Lietuvos Respublikos piliečiams išduodami naujojo pavyzdžio pasai bei asmens tapatybės kortelės. Šiuose dokumentuose fiksuojami biometriniai duomenys, tarp kurių – ir pirštų atspaudai.
Tačiau pavartę paso lapą, kuriame dabar yra dvi nuotraukos bei keli holograminiai vaizdai, pirštų pėdsakų čia nepamatysime.
Nuo ankstesnių skiriasi ir naujojo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės. S.Chodina tikino, kad asmens tapatybės kortelė dabar yra pagrindinis kiekvieno mūsų dokumentas. Joje yra dvi mikroschemos, o kiekvienam gaunančiam tokį dokumentą asmeniui suteikiamas ir jo individualus kodas. Tarnybos viršininkė atkreipė dėmesį, kad tai – ne tas pats, kas asmens kodas. Šis individualus kodas dažniausiai naudojamas verslo žmonių sandoriams užsienyje sudaryti.
Kiekvienas 16 metų sulaukęs mūsų šalies pilietis privalo gauti asmens tapatybės kortelę. Kasdieniame gyvenime šį dokumentą neretai atstoja naujojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimai.
Pasas reikalingas tik keliaujant į trečiąsias šalis, tai yra į tas, kurios reikalauja vizų.
Asmens dokumentai gaunami arba keičiami toje savivaldybėje, kurios teritorijoje žmogus yra deklaravęs gyvenamąją vietą. Pranešę apie tai, kad laikinai gyvena užsienyje, lietuviškus dokumentus gali pasikeisti ar gauti naujus tik Vilniuje, Migracijos departamente, esančiame Sapiegos gatvėje 1. Užsienyje šiuo klausimu reikėtų kreiptis į toje šalyje esančias Lietuvos Respublikos atstovybes.
Eilėse grūstis nebereikia
Dabar norintys gauti naujojo pavyzdžio pasus ar asmens tapatybės korteles nebėra verčiami stumdytis ankštuose koridoriuose. Galima iš anksto užsirašyti į eilę dokumentams pateikti. Užrašoma maždaug prieš savaitę.
Užsirašyti galima ne tik pačiam atėjus į Migracijos tarnybą, bet ir telefonu 35 46 30. Tačiau galima ir be išankstinio užrašymo laukti gyvoje eilėje.
Migracijos tarnybos darbuotojos tikina, kad kantrūs lankytojai sulaukia eilės, o atvejų, kad kas nors iki darbo dienos pabaigos liktų už durų, nebūta. Tiesa, paskutinis interesantas į kabinetą pakviečiamas ne vėliau 16.40 val.
Ateidamas į Migracijos tarnybą žmogus turi turėti savo senąjį dokumentą bei banko kvitą, kuris patvirtina, jog sumokėtas mokestis. Sumokėti mokestį galima bet kuriame banke, atkreiptinas tik dėmesys į įmokos kodą.
Dabar tarnyboje nebereikia pildyti ilgų anketų. Visą sunkų darbą atlieka kompiuteriai. Dokumento gavėjas privalo patikrinti, ar surašyti duomenys yra teisingi, ir pasirašyti. Paimti pagamintus dokumentus gali ir kitas įgaliotas asmuo.
Keitėsi ne vieną kartą
Kaip ir ankstesnio pavyzdžio dokumentai, dabar išduodami galios 10 metų. Tačiau ankstesniųjų galiojimas nenutraukiamas.
Per nepriklausomybės metus Lietuvos Respublikos piliečių pasų išvaizda keitėsi šešis kartus. O prieš tai būdavo išduodami Lietuvos Respublikos piliečio pažymėjimai.
Tik pirmuosiuose pasuose, kurie buvo išduodami iki 1993 metų vasaros, nuotraukos būdavo įklijuojamos. Šiuose pasuose, be pagrindinių asmens duomenų, būdavo įrašai apie žmogaus tautybę, registravimo vietą, sutuoktinius bei vaikus.
Vėliau nuotraukos būdavo skenuojamos, o trečiojo bei ketvirtojo pavyzdžio pasuose atsirado po dvi nuotraukas. Penktojo pavyzdžio pasai, kurie pradėti išduoti pernai, pakeitė spalvą – vietoje žalių gavome vyšninės spalvos pasus. Tokios pat spalvos yra ir naujausi pasai.
Naujuosius pasus gauna ir vaikai. Skirtumas tik tas, kad iki 12 metų neimami pirštų atspaudai. Migracijos tarnyboje dirbančios moterys minėjo, jog su mažaisiais klientais neretai sunkoka susitarti, kad jie ramiai žiūrėtų į aparatą, todėl tėvai dažniausiai atsineša fotografų padarytas vaikų nuotraukas.
Pasirūpinti gauti naują pasą vertėtų ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki senojo dokumento galiojimo pabaigos. Kol gaminami nauji dokumentai, savininkas gali naudotis senaisiais. Tačiau jei jų galiojimo laikas pasibaigęs, Migracijos tarnyboje pažymos apie asmens tapatybę neišduodamos.
Už naujo paso pagaminimą suaugusiesiems nustatytas mokestis
Per 1 mėnesį – 100 Lt
Per 5 darbo dienas – 150 Lt
Per 1 darbo dieną – 200 Lt (prašymai priimami nuo 8 iki 11 val.)
Už naujo paso pagaminimą vaikams nustatytas mokestis
Per 1 mėnesį – 50 Lt
Per 5 darbo dienas – 100 Lt
Per 1 darbo dieną – 150 Lt
Asmens tapatybės kortelei gauti bet kokio amžiaus asmenims – vienodas mokestis
Per 1 mėnesį – 80 Lt
Per 5 darbo dienas – 120 Lt
Per 1 darbo dieną – 160 Lt.
Naujausi komentarai