Pereiti į pagrindinį turinį

Išmokos šildo politikus

2009-04-23 11:32
Už pieštukams ir trintukams skirtus šimtus litų Klaipėdos politikai perkasi kostiumėlius ir kaklaraiščius arba šia suma kas mėnesį tiesiog papildo šeimos biudžetą.

Už pieštukams ir trintukams skirtus šimtus litų Klaipėdos politikai perkasi kostiumėlius ir kaklaraiščius arba šia suma kas mėnesį tiesiog papildo šeimos biudžetą.

Griebė vienas kitą už gerklių

Iš 31 miesto tarybos nario tik devyni yra atsisakę vadinamųjų vokelių – išmokų kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto paslaugoms.

Kiti 22 politikai mielai gviešiasi iš nesurenkamo savivaldybės biudžeto skiriamų pinigų. Paprasti septyni tarybos nariai kas mėnesį gauna 700 litų, o 12 komitetų, komisijų pirmininkų bei kolegijos narių – po 840 litų. Mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė, patarėja Audra Daujotienė, miesto tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis kas mėnesį pasiima po 350 litų, tačiau už juos reikia atsiskaityti.

Nustatyto dydžio sumos 30 proc. sumažinamos, jei politikas tą mėnesį neatėjo į tarybos posėdį. 20 proc. atimama, jei tarybos narys per mėnesį praleido vieną komiteto ar komisijos posėdį. Įvedus tokias sankcijas, posėdžių lankomumas tapo šimtaprocentinis.

Tokios sumos nustatytos šiemet vasarį, kai politikai, vienas kitam vos neperkandę gerklių, nusprendė susimažinti "vokelius", kuriuos anksčiau pastorindavo 1000 ir 1200 litų.

Tarybos nariai neturi nei kolegoms, nei savivaldybės vadovams ar buhalterijai pateikti įrodymų, kad jie pinigus išleido būtent kanceliarijos prekėms, siuntė laiškus, sumokėjo telefono ir interneto ryšio sąskaitas, pylėsi degalų, reikalingų vykti atlikti tarybos nario pareigas.

Todėl jie pinigus iššvaisto ir prisipažįsta, kad tokių sumų tikrai neišleidžia nurodytiems tikslams. Tačiau tuo pat metu nesigėdija dejuoti, kad skiriamų pinigų yra per mažai.

Be to, visos šios išmokos neprilyginamos pajamoms, todėl nei savivaldybė, nei patys politikai valstybei nemoka mokesčių.

Visų pinigų neišleidžia

"Vokeliai" politikams mokami patirtoms išlaidoms, susijusioms su tarybos nario veikla, padengti. Tačiau tarybos veiklos reglamente numatytoms pareigoms atlikti, regis, didelių išlaidų nereikia. Politikas privalo dalyvauti tarybos posėdžiuose, vykstančiuose kartą per mėnesį, būti vieno komiteto nariu, dalyvauti jo posėdžiuose bei vieną kartą per metus parengti ir pristatyti savo veiklos ataskaitą.

Savivaldybė visus tarybos narius yra aprūpinusi nešiojamaisiais kompiuteriais, visi reikalingi tarybos sprendimo projektai išsiunčiami elektroniniu paštu. Politikai gali savivaldybėje nemokamai naudotis internetu.

Kadangi būti tarybos nariu didelių išlaidų nereikia, daugelis išmokas gaunančių politikų prisipažino, kad net neskaičiuoja, kaip išleidžia gautus "vokelius".

"Statistikos tikrai nevedu, bet manau, kad pagrindinė dalis išeina sumokėti telefono sąskaitą. Per mėnesį vidutiniškai prakalbu apie 200 litų, 70 proc. šios sumos būna dėl politinių reikalų. Manau, kad visų skiriamų pinigų tikrai neišnaudoju. Bet miesto taryboje dirbu dar tik tris mėnesius, todėl ateityje, kai būsiu aktyvesnis, išleisiu daugiau pinigų", – tikino Liberalų sąjūdžio narys Audrius Vaišvila.

Jo partijos kolegė Alina Velykienė pateikė konkrečius skaičius. Praėjusį mėnesį ji už pokalbius, tarp jų ir asmeninius, telefonu turėjo sumokėti 338 litus, namuose interneto ryšys kartu su kabeline televizija per mėnesį kainuoja 74 litus, apie 15 litų išleidžia mokesčiams už automobilio stovėjimą prie savivaldybės.

"Tačiau daugiausia pinigų suryja degalai. Per mėnesį išvažinėju du pilnus mašinos bakus, o tai kainuoja apie 300 litų. Turiu mažą vaiką, auklės nesamdau, todėl jį prieš kiekvieną posėdį savivaldybėje tenka vežti pas už 15 kilometrų nuo Klaipėdos gyvenančią anytą", – neslėpė A.Velykienė.

Ji taip pat gauna ir darbo užmokestį už lankymąsi posėdžiuose. Už kovą jai sumokėti 173 litai.

Politikė pripažino, kad ir ji, ir kiti tarybos nariai tikrai tikslingai nepanaudoja visų skiriamų pinigų, todėl tikino, jog palaikytų siūlymą dar susimažinti šias išmokas.

Perka lėktuvo bilietus

"Galėčiau tos išmokos ir atsisakyti, bet niekas dėl Lietuvos nesistengia", – atsainų požiūrį į biudžeto pinigus demonstravo Liberalų sąjūdžio narys Gintautas Murauskas.

700 litų išmoką gaunantis politikas teigė, kad per mėnesį pokalbiams telefonu, degalams išleidžia apie 400 ar 500 litų. Tačiau ši suma padengia ir asmeninių reikalų išlaidas.

Jo partijos kolegė Jurgita Choromanskytė, taip pat gaunanti 700 litų, tvirtino, kad visus juos ir dar daugiau išleidžia veiklai, susijusiai su tarybos nario pareigomis.

"Kadangi dirbu Briuselyje, daugiausiai kainuoja lėktuvo bilietai. Parskristi į tarybos posėdį atsieina būtent 700 litų", – tikino politikė.

Kai darbuojasi Klaipėdoje, degalams išleidžia apie 300–400 litų, telefono pokalbiams, ne tik tarybos nario reikalais, – apie 100 litų. Dar 50 litų lieka nusipirkti popieriaus, rašiklių.

"Be to, juk reikia įsigyti ir kostiumėlį ateiti į tarybos posėdį. Mums niekas neskiria pinigų reprezentacinėms išlaidoms, o juk kartais žmogų reikia ir į kavinę nusivesti pavaišinti", – teigė J.Choromanskytė.

Kostiumus, marškinius ir kaklaraiščius iš "vokelių" perkasi ir Liberalų sąjūdžio atstovas miesto taryboje Rolandas Bražinskas, nes, jo žodžiais, statusas įpareigoja reprezentatyviai atrodyti.

"Be to, labai daug pravažinėju, nes gyvenu už miesto. Už pokalbius, tik dėl tarybos nario veiklos, telefonu sumoku apie 100–150 litų. Laisvai išeina tie pinigai", – neslėpė R.Bražinskas.

Negali būti per gerai

Beveik didžioji dalis kalbintų politikų tvirtino, kad skiriamų pinigų jiems neužtenka.

"Jei skaičiuočiau, kam išleidžiu skiriamą išmoką, tai sumos būtų daug didesnės, nei gaunu. Darbo reikalais reikia važiuoti ir į Vilnių, į Kauną. Viena kelionė – 300 litų", – įtikinėjo Darbo partijos atstovas miesto taryboje Ivanas Romanovas.

Jis taip pat skundėsi, kad vieni politikai savivaldybėje gali atsispausdinti reikiamus dokumentus, o jis tai turi daryti už savo pinigus.

"Jei dirbama rimtai, tai tos išmokos tikrai neužtenka", – dievagojosi Rusų aljanso atstovė Irina Rozova, pridūrusi, kad dar nespėjo suskaičiuoti, kiek litų išleidžia dėl tarybos nario veiklos.

Jai priklauso 840 litų, tačiau praleidusi vieną posėdį, ji už praėjusį mėnesį gavo 630 litų.

"Pinigų trūksta", – tvirtino ir liberalcentristė Lilija Skovronskienė. Daugiausiai ji išleidžia degalams, nes "reikia važiuoti pas rinkėjus" ir sumokėti pokalbių telefonu sąskaitą, siekiančią 300–400 litų.

Nors labai nenorėjo būti nepopuliarus, tačiau jokiai partijai neatstovaujantis tarybos narys Egidijus Sabataitis prisipažino, kad jam skiriamų 840 litų neužtenka.

"Nenoriu komentuoti ir prisišnekėti. Tegul mums būna ne per gerai, kai visiems aplinkui yra blogai", – lakoniškas išliko turtingiausias miesto tarybos politikas.

Liberalcentristas Vygantas Vareikis įsitikinęs, kad ši išmoka turėtų būti įteisinta kaip darbo užmokestis už dalyvavimą tarybos posėdžiuose.

"Realiai taip ir yra, tačiau formaliai – ne. Jei ji būtų prilyginta atlyginimui, tuomet ir mokesčius turėtume sumokėti", – teigė V.Vareikis, nesiskundžiantis, kad gaunami 840 litų yra per maža suma.

Pavydėjo kitiems miestams

Iš Jakų į Klaipėdos savivaldybę važinėjantis partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovas miesto taryboje Valerijonas Bernotas taip pat tikino, kad išleidžia daugiau pinigų nei gauna. Vien degalai atsieina 400–500 litų per mėnesį.

"Kai išmokos siekė 1000 ir 1200 litų, buvo labai gerai, o dabar pinigų pritrūksta", – neslėpė V.Bernotas.

Jis buvo vienas iš dviejų iniciatorių, kad tarybai būtų pateiktas sprendimo projektas dėl išmokų tarybos nariams padidinimo nuo 300 litų iki 1000–1200 litų. Pastarąją sumą V.Bernotas ir gaudavo.

"Manau, kad tarybos nariai turėtų būti kaip parlamentarai. Jie turėtų būti etatiniai, gauti algą ir nedirbti kitų darbų", – nuomonę reiškė politikas.

Antrasis iniciatorius pastorinti "vokelius" buvo Darbo partijos atstovas Alfonsas Bargaila. Abiejų politikų argumentai buvo daugiau ar mažiau juokingi: klaipėdiečiams tarybos nariams yra gėda prieš kitų miestų politikus, nes Klaipėdoje išmokos siekė tik 300, o Vilniuje ir Kaune – apie 1500 litų. Be to, pavydėta ir mažesnių miestų savivaldybėms, kurių tarybų nariai taip pat gaudavo didesnes išmokas.

"Geriausias sprendimas buvo 1000–1200 litų išmoka tarybos nariams. Ją sumažinus, pinigų tikrai trūksta. Į savivaldybę man reikia važiuoti iš užmiesčio, todėl degalams išleidžiu labai daug", – tvirtino A.Bargaila.

"Niekada neskaičiavau, kiek ir kam išleidžiu iš savivaldybės gautą išmoką. Dedu į bendrą savo biudžetą ir viskas", – tai, kaip naudojami "vokeliai", reziumavo Rusų aljanso atstovas Rimantas Mačiulaitis, gaunantis 840 litų.

Kreipsis į prokuratūrą

350 litų dydžio išmokas ima ir mero pavaduotoja, patarėja bei tarybos sekretorius.

Tokį sprendimą jau seniai yra užginčijusi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė. Ji teigė, kad šios išmokos prasilenkia su įstatymu, kuriame aiškiai pasakyta, kad kanceliarijos, pašto, ryšio, transporto išlaidos yra atlyginamos tiek, kiek nepadengia administracija.

J.Simonavičiūtė, ir A.Daujotienė, ir V.Plečkaitis savivaldybėje turi darbo kabinetus, fiksuoto ryšio telefonus, mobiliojo ryšio telefono pokalbių limitą, gali naudotis tarnybiniu transportu.

"Jie tarybos narių pareigas atlieka ir po darbo valandų, todėl reikia važiuoti ir savo mašina", – pateisinimų savo komandai ieškojo Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius.

Pats uostamiesčio vadovas tokios išmokos yra atsisakęs, tačiau turi reprezentacinį fondą – apie 25 tūkst. litų per metus. "Už šiuos pinigus galiu pirkti tik vaišes svečiams, suvenyrus. Už kiekvieną litą turiu atsiskaityti", – teigė R.Taraškevičius.

K.Vintilaitė yra merui ir savivaldybės administracijos direktoriui parašiusi paklausimą, kuriame prašoma atsakyti, kaip savivaldybės administracija aprūpina tarybos narius, kiek šie turi papildomų išlaidų.

"Savivaldybės apsimetimas sukėlė pasipiktinimą. Jie paprašė, kad nurodyčiau, kokius teisės aktus ketinu tirti užduodama tokius klausimus. Tai akiplėšiška pozicija norint laimėti laiko ir dar mėnesiuką grobti tuos pinigus", – savivaldybės darbu piktinosi K.Vintilaitė.

Ji vakar išsiuntė ne prašymą, o reikalavimą atsakyti į pateiktus klausimus. K.Vintilaitė taip pat ketina kreiptis ir į prokuratūrą.

"Ji gali nuspręsti ginti viešąjį interesą, nes tos išmokos yra mokamus iš mokesčių mokėtojų pinigų. Prokuratūra galėtų išnagrinėti situaciją ir imtis personalijų – pradėti išieškojimus iš kiekvieno tarybos nario. Ji taip pat gali kreiptis į teismą, kad būtų leista taikyti laikinas apsaugos priemones – sustabdyti išmokų mokėjimą, kol bus išsiaiškinta, kokio jos turi būti dydžio", – komentavo K.Vintilaitė.

Ji teigė, kad tarybos nariams negali būti mokama fiksuota kompensacijos už kanceliarines ir ryšio išlaidas suma.

"Turėtų būti taip, kad kiekvienas politikas mėnesio pabaigoje pateikia čekius, kiek būta su tarybos nario veikla susijusių išlaidų. Ir tada pagal faktą pinigai ir būtų išmokėti", – tvirtino K.Vintilaitė.


"Vokelių" istorija

Nuo 2003 m. kovo tarybos nariams buvo mokama po 150 Lt

Nuo 2004 m. gruodžio "vokeliai" pastorėjo iki 300 Lt

Nuo 2008 m. liepos patvirtintas išmokų dydis 1000–1200 Lt

Nuo 2009 m. vasario išmokos sumažintos iki 700–840 Lt


Išmokų atsisakę Klaipėdos miesto tarybos nariai:

Rimantas Taraškevičius

Eugenija Odebrecht

Kęstutis Gabšys

Vytautas Pranciškus Mickus

Marius Usonis

Naglis Puteikis

Sigitas Dobilinskas

Rimantas Cibauskas

Benas Šimkus


Išmokų dydžiai Klaipėdos apskrities politikams:

Klaipėdos savivaldybė – nuo 700 iki 840 Lt

Klaipėdos rajono savivaldybė – nuo 640 iki 1000 Lt

Kretingos rajono savivaldybė – nuo 640 iki 1000 Lt

Palangos savivaldybė – 350 Lt

Skuodo rajono savivaldybė – nuo 280 iki 360 Lt

Šilutės rajono savivaldybė – nuo 450 iki 600 Lt

Neringos savivaldybė – išmokos kol kas nemokamos, planuojama nuo 150 iki 250 Lt

Politikai mielai gviešiasi iš nesurenkamo savivaldybės biudžeto skiriamų pinigų. Paprasti septyni tarybos nariai kas mėnesį gauna 700 litų, o 12 komitetų, komisijų pirmininkų bei kolegijos narių – po 840 litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų