"Pabučiuok arba suspardysiu". Tokiais žodžiais vienuolikmetės mergaitės šiais laikais bando išsireikalauti berniukų dėmesio.
Iš burnos - keiksmų tirados
Klaipėdietė, iš sūnaus išgirdusi istoriją apie pritrenkiamą kiemo mergaičių elgesį, nenustebo. Pamanė, kad tiesiog agresyvesnės pasitaikė.
Tačiau tas pats kartojosi persikėlus gyventi į kitą vietą. Paaiškėjo, kad tokius mergaičių dėmesio išbandymus patiria ir daugiau naujojo kiemo berniukų.
Klaipėdos psichikos sveikatos centro psichologė Rasa Karalienė tikino, kad vaikai tiesiogiai atspindi mūsų aplinką, o prievartos ir agresijos, ypač reiškiamos žodžiais, labai daugėja.
Panašių tendencijų pastebi ir dažnai su jaunimu bendraujantis seksologas Pragiedrulys Velička. Jaunimas tampa agresyvesnis, o išmargintas necenzūriniais žodžiais merginų ir vaikinų žodynas niekuo nesiskiria.
"11-12 metų yra pati paauglystės pradžia, vaikai tuomet labiausiai retransliuoja tai, ką girdi. Tokio amžiaus paaugliai, rodydami susidomėjimą, gėdijasi švelnumo ir pozityvių jausmų. Bijo apsijuokti, tad savo dėmesį reiškia kita forma", - situaciją pakomentavo psichologė.
Vienas kitą vadina gėjais
R.Karalienė juokėsi nemananti, kad pagrasinus primušti, priversi pasibučiuoti.
"Mūsų gyvenime per daug apnuoginto seksualumo. Dabar ir darželinukai siūlo ne pašokti, o parodyti seksą. Seneliai šokiruoti, nes anksčiau tokio žodžio mūsų žodyne nebuvo", - tęsė pašnekovė.
Dabar supykę darželinukai vienas kitą vadina gėjais, nors nežino tikrosios šio žodžio reikšmės. P.Veličkai pačiam teko matyti, kaip kieme keli 5-7 metų berniukai, apstoję mergaitę, imitavo per televiziją matytas prievartos scenas.
"Užtenka žvilgtelėti į spaudos kioską - pilna nuogų užpakaliukų ir krūtų", - pernelyg erotizuotą šiandienį gyvenimą pastebi ir seksologas.
Ekrane - seksas ir mirtys
Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Jolanta Navickienė mano, kad žiniasklaidoje, ypač televizijoje, pernelyg spekuliuojama dviem dalykais - seksu ir mirtimi.
Arba žudoma, arba ištvirkaujama. Vaikai į tai labai jautriai reaguoja. Jie dar nemoka atsirinkti, tad viską priima tiesiogiai. Poveikis būna stiprus.
"Kai žiniasklaida perdėtai stimuliuoja ir aštrina poveikį instinktams, tikėtis kitokio rezultato būtų naivu", - apie vaikų agresyvumą sakė direktorė.
Tai, kad mergaitės per jėgą bando išsireikalauti dėmesio, anot J.Navickienės, taip pat atspindi ir stereotipų bei taisyklių išnykimą tarp moterų ir vyrų. Dabar abiejų lyčių atstovai vienodai mušasi, kariauja. Nebėra pasiskirstymo tarp vyriškų ar moteriškų darbų. Tai feminizmo ir lygių galimybių pasekmė.
"Televizorių vienodai žiūri ir berniukai, ir mergaitės", - ironiškai pastebėjo direktorė.
Ar yra vaistų?
"Kokius vaistus žinote nuo žmogaus godumo? Aš nežinau. Kol kas nuo to nei skiepijama, nei kitaip gydoma, - tikino J.Navickienė. - Godumą diktuoja rinkos sąlygos. Pigiausia prekę parduoti per instinktą. Stimuliuoji instinktą, ir žmogus puola pirkti. Rinkoje tai populiaru ir duoda greitą rezultatą."
Tokia vartotojiškos visuomenės pasekmė. Žmonės vartoja viską, kas pakliūva. "Greitai susivartosime taip, kad nebebus, ką vartoti", - pesimistiškai buvo nusiteikusi direktorė.
Seksologas P.Velička turi daugiau optimizmo. Jis viliasi, kad prieš penkiolika metų prasidėjusi perdėto seksualumo banga laikui bėgant nuslūgs. Tiesiog žmonės iš vieno kraštutinumo persimeta į kitą: jei tarybiniais laikais buvo tvirtinama, kad sekso nėra, tai dabar jo - pernelyg daug.
Perlenkto seksualumo banga gali smogti ir kitu galu. Per ankstyvas lytinis gyvenimas atsilieps lytiškai plintančiomis užkrečiamomis ligomis, uždegimais ir nevaisingumu.
Iniciatyva: šiuolaikinės mergaitės nelinkusios ramiai laukti, kol berniukai parodys dėmesį.
Rasa Karalienė, Klaipėdos psichikos sveikatos centro psichologė
Pradėti "gydytis" nuo pernelyg didelio agresyvumo galima jau dabar. Tėvai patys turėtų nevartoti grubių posakių ir vengti prievartos auklėdami vaikus. Nereikėtų grasinti, jei norite, kad jie susitvarkytų kambarį. Stebėkite, kaip bendraujate su vaiku: ar mokate pozityviai reikšti jausmus, ar nevartojate grubių žodžių. Kaip suaugusieji elgiasi su vaikais, taip jie bendrauja su aplinkiniais. O kaip reaguoti į agresijos kupinus mergaičių dėmesio ženklus? Bendraujant universalių taisyklių nėra. Bet kurioje situacijoje gelbsti humoro jausmas ar šypsena. Tai padeda apsiginti ir nuo užgauliojimų bei patyčių.
Naujausi komentarai