Susitarimas Klaipėdoje imtis suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) mokslo ir verslo klasterio kūrimo uostamiesčio ir visos Lietuvos jaunimui suteiks naujų karjeros galimybių. Pabrėžiama, kad kitais metais pradėti ruošti SGD specialistai SGD inžinerijos srityje taps paklausūs ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio darbo rinkose.
Startas – kitais metais
Gruodžio 11 d. SGD terminalo projektą įgyvendinusi ir operatoriaus funkcijas atliekanti bendrovė „Klaipėdos nafta“, Vakarų laivų gamykla, Klaipėdos universitetas (KU) ir Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas pasirašė ketinimų protokolą dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) klasterio kūrimo.
Jo atsiradimo idėją remia Energetikos bei Švietimo ir mokslo ministerijos. Susitarimu įsipareigota bendradarbiauti vienijant studijų ir verslo potencialą.
Šiuo metu jau sudarytas veiksmų, kuriuos numatoma atlikti iki 2020-ųjų, planas. KU numato pradėti plėsti savo studijų programas ir pradėti rengti SGD specialistus.
Naujoji studijų programa, SGD terminalų inžinerija, jau ruošiama. Planuojama, kad studentai į šią studijų programą bus priimami jau kitais metais.
KU drauge su partneriais taip pat ketina pradėti vystyti kompetencijos centrus, kuriuose būtų galima ugdyti SGD technologinių procesų valdymo įgūdžius, išnaudojant tą infrastruktūrą, kuri šiuo metu jau yra.
Specialybė – perspektyvi
Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos (LJKKA) prezidentas Vaidotas Šileika akcentavo, kad SGD terminalo perspektyva yra susijusi su augsiančiu SGD panaudojimu tiek laivybos sektoriuje, tiek uoste.
„SGD išpopuliarėjimas turės ne tik didelę ekonominę, aplinkosauginę naudą, bet ir pareikalaus profesionalų, galinčių dirbti SGD inžinerijos srityje. Manau, kad tokie specialistai netolimoje ateityje bus itin paklausūs ir reikalingi. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, kad SGD tinklas plečiasi visame pasaulyje. Tai turėtų suteikti galimybes įgytas žinias pritaikyti užsienio darbo rinkose“, – numatė V.Šileika.
Anot jo, svarus argumentas, įrodantis minėtų studijų perspektyvą, yra ir „Klaipėdos naftos“ siekis nuo 2017 m. eksploatuoti SGD paskirstymo stotį Klaipėdoje. V.Šileikos įsitikinimu, šis projektas leis dar geriau vystyti regioninį jūrinį SGD verslą, o kartu taps nauju karjeros puslapiu jauniems specialistams.
„Dar vienas neabejotinas naujų studijų pliusas – reali galimybė įgytas žinias realizuoti praktikoje. Be to, ši studijų sritis yra nauja, naujos ir technologijos, todėl, manau, kad atotrūkis tarp mokslo ir jo pritaikymo realybėje, bus daug mažesnis. Žinant, kad SGD inžinerijos sritis yra gana nauja, ji taps nauju žingsniu, leisiančiu žengti koja kojon ir su mokslu, ir su pažangiomis technologijomis“, – kalbėjo V.Šileika.
Naujos galimybės užsienyje
Klaipėdos teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjas Egidijus Palevičius įsitikinęs, kad SGD klasteris sustiprins šalies energetinę nepriklausomybę ir atvers kelius pažangioms technologijoms bei inovatyviems sprendimams.
„Mano manymu, klasteris sukurs nemažą pramonę, todėl bus atnešta didžiulė nauda Klaipėdai ir Lietuvai. SGD sritis reikalauja specifinių žinių, todėl parengti specialistai bus paklausūs ne tik Klaipėdoje, bet ir užsienyje“, – prognozavo skyriaus vedėjas.
Tiesa, kaip teigė E.Palevičius, šiuo metu laivo inžinerijos specialistų įsidarbinimo galimybės yra vidutinės. Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje šiais metais buvo registruota 16 asmenų, įgijusių laivo inžinerijos specialybę, o šios specialybės laisvų darbo vietų suskaičiuota perpus mažiau – 7.
„Tačiau SGD aptarnauti reikia aukštos kvalifikacijos specialistų, todėl manome, kad kitais metais bus jaučiamas šių specialistų trūkumas. Klaipėda turėtų tapti centru, kuriame būtų vystomos SGD kompetencijos. Siekiant stiprinti šią sritį, labai svarbus yra ir mokslo indėlis, kur yra išugdomi stiprūs profesionalai. Džiugu, kad jau kitais mokslo metais KU bus vykdomas priėmimas į naują studijų programą – SGD terminalų inžineriją“, – kalbėjo pašnekovas.
Anot jo, tendencijos rodo, kad sėkmingai įsidarbinti būtinas ne tik išsilavinimas, kvalifikacija, profesiniai įgūdžiai, bet ir bendrieji gebėjimai, papildomos kompetencijos.
„Darbo birža drauge su mokymo įstaigomis įgyvendina asmenų profesinį mokymą. Esant poreikiui, būtų galima ugdyti tam tikrus specialius SGD technologinių procesų valdymo įgūdžius“, – teigė pašnekovas.
E.Palevičius atkreipė dėmesį, kad darbingos ir kvalifikuotos darbo jėgos emigracija ir struktūrinis nedarbas vis dar išlieka iššūkiu darbo rinkai.
„Darbdaviai, nerandantys tinkamos kvalifikacijos darbuotojų, siekia išlaikyti esamus kvalifikuotus darbuotojus, tačiau susidūrę su itin dideliu kai kurių profesijų specialistų trūkumu neretai šią problemą yra priversti spręsti, pasitelkdami kvalifikuota darbo jėga iš kitų šalių. Tikimės, kad KU parengs reikiamą skaičių SGD specialistų, kurie bus paklausūs ne tik uostamiestyje, bet ir užsienyje“, – teigė vedėjas.
Naujausi komentarai