Kasdien – po penkis
"Šią minutę yra 26, kas bus rytoj, poryt, neaišku. Kartais jų paimama po 3–5 per dieną. Vos spėju pildyti statistiką", – pirmadienį šiurpinančius skaičius pateikė Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.
Paplūdimiuose nuolat randamos pilkųjų ruonių gaišenos verčia aikčioti ir jūrų biologus, ir gyventojus.
Dar vienas kritęs gyvūnas aptiktas prieš porą dienų ruože tarp Karklės ir Nemirsetos.
"Antrą dieną guli. Nežinome, kur kreiptis, kam apie tai pranešti", – dar šeštadienį skundėsi klaipėdiečiai.
Gyvūnas atrodo gerai įmitęs ir sveikas, todėl, panašu, jog nugaišo ne nuo ligos.
Nugalabija dėl žuvų
A.Grušas neabejojo, kad dėl žūties kaltas žmogus, konkrečiai – žvejai.
"Jie siautėja juodai. Kalbu apie savo mylimiausius priešus – žvejus. Vien tik per gegužę nužudyti 22 ruoniai. Ir visa tai vyksta Šventojoje, mūsų šventųjų žudikų dėka", – audrinosi pašnekovas.
Iš viso šiemet jūra į krantą išmetė 26 negyvus žinduolius.
Užmetus akį į žmonių darytas nuotraukas mokslininkui nekilo abejonių, kad gyvūnas nukentėjo nuo žvejų rankos.
"Arba subado, arba sušaudo. Nes tokiose vietose skylės natūraliai neatsiranda. Dar pasitaiko sudaužytų kaukolių. Pats esu pasimetęs tarp viso šio kiekio gyvūnų, kuriuos jie per gegužę taip žiauriai nugalabijo. Tai yra baisu. Parazitų parazitai", – kritikos negailėjo ne juokais sunerimęs Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas.
Aplinkosaugininkams nerūpi?
Mokslininkas pridūrė nežinantis, kaip toliau elgtis. Mat iki šiol nesiimama jokių priemonių, kad būtų apsaugoti šie gyvūnai.
"Perdaviau informaciją Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui. Kol kas tylu ramu. Toliau kaupiu medžiagą ir, kai tik galėsiu, persiųsiu ją Aplinkos ministerijai", – kalbėjo A.Grušas.
Ruoniai nuolat klaidžioja po visą Baltijos jūrą, ieškodami maisto. Pas mus jie atkeliauja kartu su žuvimis.
"Tuomet supuola žvejai, kormoranai, kurie kovoja dėl laimikio. Atplaukia ir ruoniai, kurie nebeturi, ko ėsti. Konkurencinėje kovoje, žinoma, laimi žvejys, kuris sunaikina paukščius, ruonius. Ir dar pasiima jų žuvis. Taip elgiasi ne tik lietuviai", – pripažino pašnekovas.
Negyvi pilkieji ruoniai randami ištisus metus. Daugiausia – gegužę, birželį.
Jūrų muziejaus atstovo teigimu, nužudyti ruoniai dažniausiai būna užmušti kokiu nors buku daiktu, veikiausiai irklu arba nušauti.
Pernai negyvėlių buvo 9, 2015 m. – 13, 2014 m. – 16, 2013 m. – 22, 2012 m. – 10.
"Veikiausiai tai yra aukštesnių instancijų tylus palaiminimas juos naikinti. Kitaip nepavadinsi, jei niekas nedirba", – svarstė A.Grušas.
Naujausi komentarai