Įstrigo „Baltmax“ uosto planavimas

Panašu, kad nei kinų ketinimai, nei kito kokio nors solidaus investuotojo pasirodymas Klaipėdoje negalėtų greitai išjudinti "Baltmax" uosto statybos jūroje ties Lietuvos krantais planų.

Panašu, kad nei kinų ketinimai, nei kito kokio nors solidaus investuotojo pasirodymas Klaipėdoje negalėtų greitai išjudinti "Baltmax" uosto statybos jūroje ties Lietuvos krantais planų.

Tarp Klaipėdos ir Būtingės

Su naujais Klaipėdos uosto gilinimo iki 17 metrų planais, "Baltmax" uosto statybos jūroje vizija tolsta, bet kuolelius tokio uosto statybai ketinama įkalti. Iki 2020 metų planuojama parengti "Baltmax" uosto jūroje techninius dokumentus. Tam su ES parama yra numatyta apie 70 mln. litų.

Apie "Baltmax" uosto statybą jau kalbama daugiau kaip dešimtmetį. Labiausiai prie šio uosto buvo priartėta 2007-aisiais. Tuomet netgi buvo parengtas Vyriausybės veiksmų planas, kaip pasirengti tokio uosto statyboms ties Melnrage.

Bet Lietuvoje pasikeitė valdančioji koalicija ir "Baltmax" uostas iš Klaipėdos pradėtas stumti į Būtingę.

Šiandien yra susidariusi keistoka situacija. 2012 metų pradžioje tuometis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis savo įsakymu nurodė "Baltmax" uosto statybos vietą Būtingėje. Konkrečiai kurioje vietoje galėtų būti toks uostas, nebuvo nurodyta. Todėl dabar kyla problemų.

Kai "Baltmax" uosto planai ties Būtinge buvo paskelbti viešai, iš karto pasigirdo vertinimų, kad ten uosto niekada nebus. Ties Būtinge ne tik seklios pakrantės, nepalankios tokiam uostui statyti, bet ir susikalbėti su latviais nepavyks, nes toks uostas jų pakrantei darytų žymią žalą.

Aiškumas – po metų

Lietuvos Respublikos bendrajame plane nenumatyta statyti "Baltmax" uosto ties Būtinge. Toks uostas minėtame dokumente yra pažymėtas tik ties Melnrage.

Tačiau Klaipėdos miesto bendrasis planas nenumato tokio uosto statybos ties Melnrage.

Kol įvairiuose teritorijų planavimo dokumentuose yra nesusikalbėjimų, nei Palangos, nei Klaipėdos savivaldybės neišduoda specialiųjų sąlygų "Baltmax" uosto dokumentams rengti – įstrigo Strateginių pasekmių aplinkai vertinimas. Jis kaip tik turėtų sudėlioti, kur tikslinga, o kur ne "įkalti kuolelius" ateities uosto statybai.

Daugiau aiškumo dėl "Baltmax" uosto statybos turėtų atsirasti kitais metais. Šiuo metu rengiamas Lietuvos Respublikos bendrasis planas su atskira jūrinių teritorijų dalimi. Jame būtų numatytos "Baltmax" uosto statybos tiek jūroje ties Būtinge, tiek ties Melnrage. Tokį planą numatoma parengti iki 2014 metų pabaigos.

Šiuo metu bet kokie planavimai susieti su "Baltmax" giliavandeniu uostu nukeliami į 2014 metų pabaigą. Jei viskas vyktų taip, kaip planuojama, "Baltmax" uosto planai būtų rengiami 2015 ir 2016 metais. Baigiantis 2016 metams, teoriškai būtų parengtas "Baltmax" uosto techninis projektas. Bet 2016 metai bus rinkimų metai, ir bent Klaipėdoje "Baltmax" uostas vėl gali tapti politinių dividendų rinkimų vieta. Ir neaišku, kur realiai atsidurs toks uostas. Ir iš viso, ar jis bus kada nors pastatytas.

Baiminasi krovinių viliojimo

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitklus teigė, kad "Baltmax" uosto variantas Būtingėje yra įdomus, jį būtina analizuoti, bet labiau reikia vertinti Klaipėdos uosto perspektyvas.

Kai kurios bendrovės uosto šiaurinėje dalyje jau nebeturi kur plėstis. "Baltmax" uosto statyba ties Melnrage joms atvertų naujas vystymosi perspektyvas. "Baltmax" uostas ties Melnrage padidintų naftos produktų srautus per Klaipėdos uostą. A.Vaitkaus nuomone, "Baltmax"uostas galėtų būti įdomus ir Klaipėdos jūrų krovinių kompanijai (KLASCO). Ji prie šiaurinio molo turi kelis hektarus teritorijos, kur galėtų atsirasti naujų terminalų.

"Baltmax" uosto gali prireikti netgi greičiau nei įsivaizduojame. Gylių klausimas jau dabar yra aktualus, o ateityje jis taps dar aktualesnis", – teigė KLASCO vadovas Audrius Pauža.
A.Vaitkaus teigimu, kalbant apie "Baltmax" uostą, pirmiausiai kalba turėtų būti apie naujų krovinių pritraukimą, o ne dabartinių uosto krovinių dalybas. Tam pritarė ir Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas Vaidotas Šileika. Uosto naudotojai pageidautų, kad prieš statant "Baltmax" uostą ar ties Būtinge, ar ties Melnrage būtų įtvirtinta aiški nuostata, kad iš dabartinio uosto kroviniai nebus nuviliojami.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas laikosi nuomonės, kad kalbant apie "Baltmax" uostą ties Melnrage, ant stalo turėtų būti dedami visi skaičiai, argumentai už ir prieš. Jis norėtų žinoti, kaip miestas atlaikys papildomus didelius krovinių srautus.

Komentarai
Rimantas Sinkevičius
Susisiekimo ministras

Nebūtinai "Baltmax" uostas atsiras šiauriau Klaipėdos, bet palyginamieji dalykai turi būti vertinti įvairiapusiškai. Ir socialiniai, ekonominiai aspektai, ir transporto koridoriai, ir komunikacijos turi būti įvertintos. Jei to nėra – blogai, tai privalo būti. Prie to klausimo, manau, dar ne kartą teks grįžti, nes tai pakankamai svarbūs dalykai Lietuvai.

Arvydas Vaitkus
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas

Reikia būti sąžiningiems iki galo ir pasakyti, kad dar 2008 metais buvo parengtas "Baltmax" uosto statybos prie Klaipėdos ties Melnrage planas. Jį patvirtino Vyriausybė, Klaipėdos miesto savivaldybei buvo siūloma numatyti privažiavimo į uostą kelius ir komunikacijas ir įtraukti juos į miesto vystymo planą. Tai nebuvo padaryta. Aiškiai galime pasakyti, jog nematome perspektyvos ties Melnrage statyti "Baltmax" uostą, jei yra priešiški miesto sprendimai. Tik kartu su miesto valdžia galime pasiekti, kad toks objektas prie Klaipėdos atsirastų.NAUJAUSI KOMENTARAI

o kaip

o kaip portretas
bus su tuo uosto panaudojimu, kai plauks dujovežiai į dujų terminalą? Ar tuo metu jis bus uždaromas?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Susikibo dėl A. Ramanausko-Vanago atminimo įamžinimo Klaipėdoje
  Susikibo dėl A. Ramanausko-Vanago atminimo įamžinimo Klaipėdoje

  Adolfo Ramanausko-Vanago dukters pasiūlymu Klaipėdoje įamžinti jos tėvo atminimą patenkinti ne visi. Lietuvos rusų sąjungos atstovas Viačeslavas Titovas viešai išpeikė šią mintį pareikšdamas, kad pats A. Ramanauskas-Vana...

 • Sąjūdžio sukaktis – be euforijos
  Sąjūdžio sukaktis – be euforijos

  Visuomenininkas ir buvęs Sąjūdžio aktyvistas Dionyzas Varkalis, minėdamas Sąjūdžio 30-metį, didelio džiaugsmo nejaučia. Klaipėdietis įsitikinęs: jei artimiausiu metu Lietuvoje nebus permainų tiek politinėje, tiek ekonominėje srityse, mes sunai...

 • Po kelionės aplink pasaulį – į Klaipėdą
  Po kelionės aplink pasaulį – į Klaipėdą

  Po beveik dvejus metus trukusios kelionės motociklais, Asta Dovydėnaitė ir Linas Mockevičius sutikti uostamiestyje. Simbolinėje vietoje – šalia garsiojo motociklininko Antano Poškos paminklo juos pasitiko būrys motociklams ir kelion...

 • Klaipėdiečiai siunta – vos pastatė, o jau suniokojo
  Klaipėdiečiai siunta – vos pastatė, o jau suniokojo

  Pietinėje Klaipėdos pusėje rekonstravus Naikupės gatvę bei pėstiesiems ir dviratininkams skirtą taką, jame atsirado ir saulės baterija įkraunama paslaugų stotelė. Tiesa, šiuo įrenginiu klaipėdiečiai pasidžiaugė neilgai – į stotel...

  4
 • Būsimoji uostamiesčio mokykla pabrango dvigubai
  Būsimoji uostamiesčio mokykla pabrango dvigubai

  Lietuvos valstybės šimtmečiui dedikuota naujai planuojama mokykla Senvagės gatvėje kainuos 12,5 mln. eurų – dukart daugiau, nei planuota iš pradžių. Esą per pastaruosius kelerius metus brango ne tik statybinės medžiagos, bet atsir...

  8
 • Ministrui – žvejų problemų paketas
  Ministrui – žvejų problemų paketas

  Pirmą kartą Klaipėdoje apsilankęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys išgirdo metai iš metų besikartojančias tas pačias, o taip pat ir naujas žvejų problemas. ...

  2
 • Kur dingo Bastionų tiltas?
  Kur dingo Bastionų tiltas?

  Norėjau pateikti keletą savo pastebėjimų dėl dabar tvarkomo vadinamojo Jono kalnelio ir jo aplinkos. ...

  19
 • Klaipėdoje praūžė audra, patvino gatvės
  Klaipėdoje praūžė audra, patvino gatvės

  Antradienio pavakarę Klaipėdoje smarkiai palijo, praūžė audra. ...

  14
 • Embrionus galės laidoti kapinėse
  Embrionus galės laidoti kapinėse

  Negimusius žmogaus embrionus, iki šiol naikintus kartu su medicininėmis atliekomis, nuo liepos pradžios leista laidoti kapinėse. Remiantis Europos valstybių praktika, embrionai ir vaisiai iki 22-osios nėštumo savaitės bus kremuojami ir lai...

  1
 • „Norfa“ Klaipėdoje mausto klientus?
  „Norfa“ Klaipėdoje mausto klientus?

  Pasibaigusio galiojimo produktai "Norfos" parduotuvėse virsta vis dažniau pastebimu reiškiniu – per itin trumpą laiką fiksuotas ne vienas atvejis, kai Klaipėdos pirkėjai įsigijo pasenusio maisto. Tuo įsitikino ir patikrinimą atl...

  23
Daugiau straipsnių