Pereiti į pagrindinį turinį

Po renginio darželyje – akibrokštas

2016-03-17 04:00

"Rusai yra labai blogi". Taip pareiškė savo mamai penkiametis po Seimo narės pasakojimo vaikų darželyje apie nepriklausomą Lietuvą. Tokie žodžiai sukėlė tėvų pasipiktinimą, o įstaigos vadovė ir pati politikė stebėjosi, kad kai kurie mažamečiai taip interpretavo pasakojimą apie laisvę.

Renginys – Kovo 11-ajai

Klaipėdietės penkerių metų sūnus lanko privatų darželį "Mažųjų pasaulis". Moteris pasakojo, kad viename socialinių tinklų yra sukurta uždara grupė, kuriai priklauso įstaigos auklėtinių tėvai, pedagogai. Joje skelbiamos mažylių nuotraukos iš užsiėmimų, išvykų.

Pasak mamos, neseniai grupės puslapyje buvo paskelbta nuotrauka, kurioje mažamečiai įamžinti su Agne Bilotaite. Antraštė skelbė, kad vyko popietė, kurios metu buvo kalbama apie laisvą, nepriklausomą Lietuvą ir ne tik.

"Užkliuvo nuotrauka. Kilo klausimų, ką politikė veikia vaikų darželyje, kodėl apie tai nebuvo pranešta tėvams, tačiau situacijos nepuoliau aiškintis", – pasakojo mama.

Tačiau klaipėdietei nuotrauką teko prisiminti penktadienį, kovo 11-ąją.

"Buvau virtuvėje. Sūnus žaidė. Jis priėjo prie manęs ir sako: "Mama, man labai patinka geri žmonės". Toks pasakymas nustebino. Mūsų namuose nėra gerų ar blogų žmonių. Aiškiname vaikui, kad ne žmonės geri ar blogi, o tokie yra poelgiai", – prisiminė moteris.

Klaipėdietė paklausė, kas jos mažamečio sūnaus akimis yra tie geri žmonės. Jis atsakė: "Man patinka geri žmonės. Geri žmonės yra lietuviai". Daugiau neklausinėjau, bet jis pagalvojęs tęsė: "O visokie rusai yra labai blogi".

"Po tokių žodžių mane ištiko šokas. Sutrikau", – neslėpė moteris.

Parašų nerinko

Mama paklausė, iš kur vaikas ištraukė tokius dalykus? Berniukas atsakė, kad taip jam sakė teta, kuri lankėsi darželyje.

"Prisiminiau nuotrauką, ir viskas tapo aišku. Pasipiktinau. Mes ne taip auklėjame vaikus. Neskirstome žmonių į gerus, blogus ar pagal tautybes", – pasakojo moteris.

Pasak klaipėdietės, šeima daug bendrauja su rusų tautybės žmonėmis.

"Jei mano mažasis prie jų tokias nesąmones pradės kalbėti? Kaip reikėtų paaiškinti, kad tokių dalykų vaikas prisiklausė darželyje? Galvotų, kad pati mokau. Be to, įstaigą lanko ir vaikai, kurių pavardės rusiškos. Kaip jie turi jaustis?" – svarstė moteris.

Pasak klaipėdietės, iš vaiko žodžių susidarė įspūdis, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo istorija buvo papasakota kažkaip tendencingai.

"Galų gale ar atėjus pas penkiamečius reikia kalbėti tokius dalykus?" – klausė mama.

Klaipėdietė taip pat stebėjosi, kodėl parlamentarės vizitas darželyje nebuvo suderintas su tėvais.

"Vaikams darželyje yra pristatomos įvairios profesijos. Jau lankėsi pas duonos kepėjus, ugniagesius, policininkus. Kiekvienos išvykos metu buvo renkami tėvų parašai. Pastarųjų taip pat reikia, kai vaikai eina lesinti antyčių ar į Botanikos sodą pasivaikščioti. Tačiau šį kartą niekas neinformavo, kad atvyks Seimo narė", – dėstė moteris.

Priklauso tai pačiai partijai

Klaipėdietė savo pokalbį su sūnumi paviešino socialinio tinklo grupėje. Jame taip pat buvo keliamas klausimas, jog organizuojant tokius renginius reikėtų gauti tėvų sutikimą.

"Parašiau, kad visi matytų. Sulaukiau kitų tėvų palaikymo. Viena mama parašė, kad jos vaikas taip pat papasakojo apie susitikimą: "Visi nori būti laisvi, o rusai neleido. Dėl to niekas negalėjo niekur važiuoti ir nieko daryti. Tada atsirado vienas geras žmogus, kuris visiems suteikė laisvę". Vaikas tikrai nesugalvos tokių istorijų", – įsitikinusi moteris.

Tačiau, anot klaipėdietės, jos pastebėjimai ilgai socialiniame tinkle neužsibuvo. Įstaigos vadovybė jį ištrynė.

"Direktorė pareiškė, kad aš kalbu nesąmones. Išsigalvoju. Aiškino, kad Seimo narė buvo pakviesta papasakoti apie savo darbą, kad vaikai patys klausinėjo apie okupaciją. Nurodė, kad mano vaikas ne taip kažką interpretavo. Ką vaikas gali interpretuoti? Penkiamečiams aiškinti apie okupaciją yra "viršūnė", – kritiką žėrė mama.

Moters teigimu, vadovė pasakė, kad viešai nediskutuos ir ištrins visus jos parašytus komentarus. Nurodė, kad šis tinklalapis yra pasidžiaugti vaikų pasiekimais, darbais.

"Gali pripažinti kaltę, atsiprašyti, ir viskas, o ne kitus kvailais laikyti. Tačiau vadovė parašė, kad, jei nepatinka, galime keisti įstaigą", – pasakojo mama, kuri darželiui per mėnesį sumoka 200 eurų.

Klaipėdietė svarstė, kodėl buvo pakviesta būtent A.Bilotaitė? Moteris tvirtino, kad ji ir darželio vadovė priklauso tai pačiai partijai.

"Gal direktorei atrodo, kad aš piktinuosi būtent dėl A.Bilotaitės, tačiau taip nėra. Mano šeima nesusijusi su politika. Man jokio skirtumo, kad ir koks Seimo narys ateitų ir vaikui pasakotų tokius dalykus", – tvirtino moteris.

Tokios reakcijos nesitikėjo

Privataus vaikų darželio "Mažųjų pasaulis" direktorė Reda Rimšaitė-Kovalenko neslėpė, kad pažįsta A.Bilotaitę ir yra tos pačios partijos narė. Tačiau vadovė tvirtino, kad draugės jos tikrai nėra.

R.Rimšaitė-Kovalenko pasakojo, jog girdėjo, kad kai kurie tėvai pasipiktino renginiu, kuriame dalyvavo Seimo narė, tačiau pripažino, kad, organizuodama jį, tikrai nesitikėjo tokios reakcijos.

"Norėjome, kad darželyje Kovo 11-osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos, proga apsilankytų žmogus, kuris prie to buvo prisilietęs. Kvietėme atvykti Vytautą Landsbergį. Juk jis yra tas žmogus, dėl kurio verta prisiminti Kovo 11-ąją", – pasakojo vadovė.

Tačiau, anot R.Rimšaitės-Kovalenko, V.Landsbergis negalėjo atvykti. Tad nuspręsta pakviesti A.Bilotaitę, su kuria vaikai galėtų padiskutuoti apie Kovo 11-osios įvykius, kuri papasakotų apie Seimo nario darbą.

"Informacija keitėsi labai greitai. Tai buvo galima susitikti su V.Landsbergiu, tai negalima. A.Bilotaitė taip pat iki paskutinės minutės nežinojo, ar galės atvykti. Tačiau patvirtino, kad galės skirti 20 minučių savo laiko ir pabendrauti su vaikais", – pasakojo direktorė.

Vadovė aiškino, kad būtent dėl to ir nespėjo informuoti vaikų tėvų apie politikės vizitą. Be to, atkreipė dėmesį, jog parašų iš tėvų prašoma tik tais atvejais, kai yra išvykstama iš darželio.

"Bus gera pamoka"

R.Rimšaitė-Kovalenko pati dalyvavo renginyje. Pasak jos, diskusija buvo įdomi. Vaikai daugiau klausinėjo apie Seimą, darbą jame, politikės pomėgius, ar turi brolį arba sesę. Vadovė pabrėžė, kad renginio metu tikrai nebuvo pasakyta, kad "rusai blogi žmonės".

"Nieko panašaus negirdėjau. Vaikai interpretuoja savaip. Jie maži, tačiau nėra per maži sužinoti apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Ir ne tik mūsų, kaip pedagogų, užduotis yra vaikui viską paaiškinti. Jei jis ne taip suprato, tėvai turi viską patikslinti", – komentavo vadovė.

Direktorė pasakojo, kad auklėtinius stengiamasi supažindinti su įvairiausiomis profesijomis. Sutikus atvykti A.Bilotaitei, manyta, kad tai puiki proga išgirsti apie Seimo nario darbą.

"Nebuvo net minties politikuoti. Norėjome padiskutuoti apie Kovo 11-ąją, darbą Seime, o ne ką nors reklamuoti ar pykdyti. Maniau, kad tai bus įdomus renginys. Gaila, kad tėvai suprato kitaip. Interpretavo neigiamai. Juk galėjo vaikui paaiškinti, kad šis ne taip suvokė. Nenorėjome slėpti nuo auklėtinių istorijos, o išėjo nesusipratimas", – apgailestavo vadovė.

R.Rimšaitė-Kovalenko tvirtino, kad šis įvykis jai bus pamoka: "Panašu, kad politika jautri sfera. Tačiau mes esame privatus darželis. Mūsų teisė rinktis laisvai gyventi, nebijoti nuomonių ir nuostatų. Juk gyvename laisvoje Lietuvoje".

Pasak direktorės, nieko nuostabaus, kad buvo pakviesta į darželį pažįstama politikė. Ji atkreipė dėmesį, kad suorganizuoti susitikimą su Seimo nariu vaikų darželyje Klaipėdoje nėra paprasta.

"Jei man reikėtų papasakoti apie gydytojo profesiją, taip pat pirmiausia kreipčiausi į pažįstamą", – tvirtino vadovė.

Sužavėjo vaikų sąmoningumas

Seimo narė labai nustebo, išgirdusi, ką po diskusijos apie laisvę kalbėjo kai kurie mažamečiai.

"Tą savaitę turėjau Klaipėdoje daug pilietiškumo mokyklų, susitikimų. Savaitė buvo skirta vaikams. Atradau laiko ir šiam darželiui, – pasakojo A.Bilotaitė. – Kalbėdama su mažais vaikučiais, stengiausi viską paprastai ir aiškiai papasakoti, tačiau tokios formuluotės tikrai nebuvo. Kurstyti kažkokios nesantaikos tikrai nenorėjau ir nenoriu. Klaipėdoje gyvena daug rusakalbių. Džiaugiuosi, kad visi gražiai sugyvename", – komentavo politikė.

Seimo narė atkreipė dėmesį, kad yra politikų, kurie bando kurstyti nesantaiką ir iš to gauti dividendų. A.Bilotaitė pabrėžė, kad tokio elgesio nepateisina.

"Mano tikslas – draugystės puoselėjimas. Pati kalbu rusiškai, draugų rate yra rusų tautybės žmonių. Man tikrai gaila, kad kai kurie vaikai taip interpretavo. Esu labai nustebusi. Net nepagalvočiau, kad taip būtų galima interpretuoti", – pasakojo Seimo narė.

Politikė tvirtino, kad labai atsakingai žiūri į susitikimus su švietimo įstaigų auklėtiniais. Stengiasi, kad renginių metu nebūtų jokio politikavimo, savo pažiūrų primetimo.

"Kalbu tai, kas susiję su analizuojama tema – ar tai būtų pilietiškumas, ar korupcija, ar istorija. Niekada nekalbu apie savo partiją ar politines pažiūras. Tai yra kiti dalykai. Švietimo įstaigos neskirtos tam. Negalima taip elgtis ir nepritariu kolegoms, kurie taip elgiasi", – tvirtino Seimo narė.

A.Bilotaitė pasakojo, kad dar prisimena susitikimą su mažaisiais klaipėdiečiais darželyje "Mažųjų pasaulis". Seimo narė džiaugėsi, kad, paklausus mažų vaikų, keturmečių ar penkiamečių, kas jiems yra laisvė, išgirsti bendrą atsakymą – Lietuva.

"Iš susitikimo išėjau labai geros nuotaikos. Įkvėpta, kad net tokie maži vaikai turi supratimą apie laisvę", – pabrėžė Seimo narė.

Komentaras

Linas Slušnys

Vaikų ir paauglių psichiatras

Tai labai gražus pavyzdys, kaip vaikai priima informaciją. Jie viską supranta tiesiogiai. Įvertinus, ką pasakė vaikas, galima suprasti, kad kažkas buvo blogo pasakyta apie rusus kaip okupantus, kurie atėmė laisvę. Jie tiesiai ir priėmė šį faktą. Tačiau, manau, kad nuo tokios informacijos mažamečių nereikia saugoti. Kelis kartus tėvai gali paaiškinti, kad tai nėra rusai, o politinė sistema – Rusija. Kyla klausimas, kaip tokie pasakymai paveiks vaiko nuostatas, ar jis nebijos rusų tautybės žmonių? Iš dalies pavojus yra. Tačiau tėvai gali situaciją sušvelninti. Tai pagrindas diskusijai, pokalbiui su vaiku. Reikia atsakingai kalbėti su vaikais. Juk esmė ne tai, kad rusai ką nors darė, o tai, kad mes nepriklausomybę atkūrėme, ką gavome, kaip viskas pasikeitė, kam to reikėjo. Pranešti teigiamą žinią, o ne neigiamą. Aišku, mažamečiams kils klausimas, kodėl reikėjo atkurti nepriklausomybę. Galima papasakoti, kad gyvenome tokioje santvarkoje, galima neminėti nacionalinio spektro. Tokius reikalavimus kelčiau profesionaliam lektoriui, kuris turi gebėjimų kalbėti su auditorija, vaikais. Minėta situacija taip pat gali rodyti, kad buvo pasakytas tik vienas sakinys, kuris vaikui paliko didelį įspūdį ir jam to užtenka, kad teiktų žinią, jog "rusas – katastrofa". Tokio amžiaus vaikų kritinis mąstymas dar nėra išvystytas. Tai klaidos žmonių, kurie nedirba su tokio amžiaus auditorijomis ir bendraudami su vaikais vartoja tas pačias frazes, kaip ir per paskaitas suaugusiems. Perkeltinių prasmių naudojimas bendraujant su vaikais yra beprasmiškas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų