Res­pub­li­ki­nė Klai­pė­dos li­go­ni­nė pa­cien­tams grą­ži­na svei­ka­tą

  • Teksto dydis:

• įreng­tos nau­jos ki­ne­zi­te­ra­pi­jos sa­lės.

Tu­ber­ku­lio­zės fi­lia­le:

• va­do­vau­jan­tis PSO (Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos) nau­jau­sio­mis re­ko­men­da­ci­jo­mis, pra­dė­tas nau­do­ti itin grei­tas ir tiks­lus ty­ri­mas tu­ber­ku­lio­zės mi­ko­bak­te­ri­jai ir jos jaut­ru­mui an­ti­tu­ber­ku­lio­zi­niams vais­tams nu­sta­ty­ti;

• pra­dė­ti nau­do­ti nau­ji an­ti­tu­ber­ku­lio­zi­niai vais­tai ir nau­jos jų sky­ri­mo me­to­di­kos at­spa­rių tu­ber­ku­lio­zės for­mų gy­dy­mui;

• kont­ro­liuo­jant prieš­tu­ber­ku­lio­zi­nių vais­tų ša­luti­nį po­vei­kį, įdieg­tas ino­va­ty­vus akių dug­no ty­ri­mo me­to­das, kai spe­cia­lia ka­me­ra už­fik­suo­tus ir in­ter­ne­tu per­duo­tus vaiz­dus nuo­to­li­niu bū­du ver­ti­na ki­tuo­se pa­da­li­niuo­se dir­ban­tys gy­dy­to­jai of­tal­mo­lo­gai;

• ieš­kant bū­dų, kaip už­tik­rin­ti tie­sio­giai kont­ro­liuo­ja­mą am­bu­la­to­ri­nį gy­dy­mą ir iš­veng­ti pro­ble­mos, kai da­lis pa­cien­tų pirma lai­ko nu­trau­kia gy­dy­mą, fi­lia­le įdieg­ta nau­jo­vė – pa­cien­to pa­to­gu­mui jo kas­die­nį vais­tų su­var­to­ji­mą slau­gy­to­ja ste­bi nuo­to­li­niu bū­du kom­piu­te­rio (plan­še­tės, mo­bi­laus te­le­fo­no) ek­ra­ne per „Sky­pe“ pro­gra­mė­lę.

Psi­chiat­ri­jos fi­lia­le:

• psi­chi­kos svei­ka­tos su­tri­ki­mų tu­rin­čių pa­cien­tų gy­dy­mui nau­do­ja­ma mo­der­ni įran­ga: elekt­roim­pul­si­nės te­ra­pi­jos, transk­ra­ni­ji­nės mag­ne­ti­nės sti­mu­lia­ci­jos apa­ra­tai, mul­ti­sen­so­ri­nės te­ra­pi­jos įran­ga ir kt.;

• ūmios psi­chiat­ri­jos sky­riu­je ma­nia­ki­nių būk­lių gy­dy­mui pra­dė­tas tai­ky­ti „oran­ži­nių aki­nių“ me­to­das – Nor­ve­gi­jos moks­li­nin­kų pa­siū­ly­tas bū­das nu­ra­min­ti su­jau­din­tą pa­cien­tą be fi­zi­nio su­var­žy­mo;

• be tra­di­ci­nio gy­dy­mo vais­tais, pla­čiai ir sėk­min­gai tai­ko­mos ne­me­di­ka­men­ti­nio gy­dy­mo for­mos: psi­cho­te­ra­pi­ja, er­go­te­ra­pi­ja, mu­zi­kos, šo­kio, poe­zi­jos, dai­lės, smė­lio te­ra­pi­jos;

• gra­žia tra­di­ci­ja die­nos sta­cio­na­ro pa­cien­tams ta­po iš­vy­kos, eks­kur­si­jos į mies­to mu­zie­jus, dai­lės ga­le­ri­jas, dai­li­nin­kų kū­ry­bi­nes dirb­tu­ves ir pan., kar­tu su pa­žin­ti­nė­mis-edu­ka­ci­nė­mis pro­gra­mo­mis;

• fi­lia­las ta­po LSMU psi­chiat­ri­jos spe­cia­ly­bės re­zi­den­tū­ros ba­ze ir da­ly­vau­ja jau­nų­jų gy­dy­to­jų ren­gi­mo pro­ce­se.

Pri­kė­lė nau­jam gy­ve­ni­mui

Praė­ju­sie­ji me­tai Res­pub­li­ki­nei Klai­pė­dos li­go­ni­nei bu­vo neei­li­niai – su­ka­ko 85 me­tai nuo li­go­ni­nės įkū­ri­mo. 1933-iasiais pra­dė­ju­si veik­lą sa­vo is­to­ri­nia­me „lop­šy­je“ – Vil­ties ir S.Nė­ries gat­vių san­kry­žo­je, li­go­ni­nė nuė­jo su­dė­tin­gą ke­lią per anek­si­jas ir oku­pa­ci­jas, ka­rą ir po­ka­rį, so­viet­me­tį ir at­kur­tos vals­ty­bės laik­me­tį.

„Bū­da­mi tar­si vi­sų mies­to gy­dy­mo įstai­gų pra­mo­tė, esa­me neat­sie­ja­ma Klai­pė­dos mies­to is­to­ri­jos, kul­tū­ros, ar­chi­tek­tū­ros da­lis, ir tai įpa­rei­go­ja. Mū­sų pa­sta­tai iš­si­dės­tę įvai­rio­se Klai­pė­dos se­na­mies­čio vie­to­se, to­dėl tie­siog pri­va­lo­me tin­ka­mai rep­re­zen­tuo­ti ir puo­se­lė­ti tą is­to­ri­nį, kul­tū­ri­nį ir ar­chi­tek­tū­ri­nį pa­vel­dą“, – ma­no li­go­ni­nės va­do­vas R.Sa­ka­laus­kas.

Res­pub­li­ki­nė Klai­pė­dos li­go­ni­nė kas­met gra­žė­ja ir kles­ti, o jai pri­klau­san­tys pa­sta­tai puo­šia uos­ta­mies­čio vei­dą, džiu­gin­da­mi ne tik pa­cien­tus, bet ir vi­sus mies­te­lė­nus bei mies­to sve­čius.

Puo­džių ir Bokš­tų gat­vių pa­sta­tų komp­lek­sas, kur da­bar įsi­kū­ręs Die­nos chi­rur­gi­jos cent­ras ir Puo­džių kli­ni­ka, bu­vo vir­tęs griu­vė­siais. Prieš 200 me­tų pa­sta­ty­ta­me pirk­lio na­me so­viet­me­čiu vei­kė ka­ro li­go­ni­nė, o vė­liau pa­sta­tai bu­vo ap­leis­ti ir pa­lik­ti li­ki­mo va­liai.

Da­bar vi­di­nio kie­mo pa­sta­te įreng­tas Die­nos chi­rur­gi­jos cent­ro ope­ra­ci­nių kor­pu­sas, o vi­siš­kai re­konst­ruo­ta­me Puo­džių kli­ni­kos pa­sta­te vis­kas at­kur­ta pa­gal iš­li­ku­sias au­ten­tiš­kas de­ta­les, iš­sau­go­ti grakš­tūs ąžuo­li­niai sraig­to for­mos laip­tai, pa­grin­di­nes du­ris puo­šian­čios liū­tų gal­vos, se­no­sios lan­gi­nių konst­ruk­ci­jos.

Į Kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų re­gist­rą įtrauk­tas pa­sta­tas nau­jam gy­ve­ni­mui pri­kel­tas Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės pa­stan­go­mis.

Anot Die­nos chi­rur­gi­jos cent­ro va­do­vės Sva­jos Kund­ro­tie­nės, šian­dien šis pa­sta­tas – lyg do­va­na mies­tui ir jo bend­ruo­me­nei.

Tai pa­tvir­ti­na ir šio cent­ro pa­cien­tų reak­ci­ja – jie jau­čia­si lyg atė­ję į mu­zie­jų ar šven­to­vę. Į pa­sta­tą ve­dan­tys laip­tai yra ta­pę mėgs­ta­ma jau­na­ve­džių ir tu­ris­tų fo­tog­ra­fa­vi­mo­si vie­ta.

Iš­sau­go­ta is­to­ri­nė pa­skir­tis

Tai ne pir­ma­sis li­go­ni­nės re­no­vuo­tas is­to­ri­nis ar­chi­tek­tū­ri­nis ob­jek­tas. Prieš de­šimt­me­tį at­nau­jin­tas Kon­sul­ta­ci­nės po­lik­li­ni­kos se­na­sis pa­sta­tas Herkaus Man­to gat­vė­je – XX am­žiaus pra­džio­je pa­sta­ty­tas gy­dy­to­jo gy­ve­na­ma­sis na­mas ir kli­ni­ka.

Pas­ta­tas bu­vo ka­pi­ta­liai su­re­mon­tuo­tas, ja­me taip pat iš­sau­go­ti ori­gi­na­lūs in­ter­je­ro ele­men­tai – puoš­nūs me­di­niai laip­tai, di­de­lis spal­vo­tas laip­ti­nės vit­ra­žas. 

Da­bar ja­me gy­dy­to­jų ka­bi­ne­tai.

„Iš­sau­go­ta ne tik na­mo pa­skir­tis. At­si­nau­ji­nęs tiek vi­du­mi, tiek išo­re, Kon­sul­ta­ci­nės po­lik­li­ni­kos is­to­ri­nis pa­sta­tas vie­na­reikš­miš­kai svar­bus ne tik įstai­gos bet ir bend­ram mies­to įvaiz­džiui. Juk sa­ko­ma, jog pa­si­tin­ka­me pa­gal rū­bą, pa­ly­di­me pa­gal pro­tą. Tai ne­lie­ka ne­pas­te­bė­ta ir pa­cien­tų. Jie la­bai džiau­gia­si po­ky­čiais, nes vi­sa­da ma­lo­nu ap­si­lan­ky­ti jau­kio­je ir gra­žio­je gy­dy­mo įstai­go­je“, – pa­sa­ko­jo Kon­sul­ta­ci­nės po­lik­li­ni­kos va­do­vė Gra­ži­na Maž­ri­mie­nė.

Ne­be­li­ko se­no­jo įvaiz­džio

Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės Psi­chiat­ri­jos fi­lia­lo re­konst­ruk­ci­ja taip pat įne­šė nau­jų spal­vų į mies­to ur­ba­nis­ti­nį pei­za­žą – Bal­ti­kal­nio ir Ban­gų gat­vių kvar­ta­le įsi­kū­ręs pa­sta­tų komp­lek­sas šian­dien la­bai to­li nuo to se­no įvaiz­džio, kad to­kio po­bū­džio gy­dy­mo įstai­ga bū­ti­nai tu­ri bū­ti niū­rių spal­vų pa­sta­tas su spyg­liuo­to­mis tvo­ro­mis ir gro­tuo­tais lan­gais.

Po re­konst­ruk­ci­jos pa­si­kei­tė ne tik pa­sta­tų iš­vaiz­da, bet su­tvar­ky­ta ir ap­lin­ka, har­mo­nin­gai įsi­lie­jan­ti į se­na­mies­čio sti­lių.

Šis uos­ta­mies­čio kam­pe­lis, dar vi­sai ne­se­niai kė­lęs niū­rias aso­ci­ja­ci­jas, šian­dien kar­tu su ne­to­lie­se at­nau­jin­tais alaus da­ryk­los ir vieš­bu­čio pa­sta­tais tam­pa nau­ja pa­trauk­lia vie­ta mies­te­lė­nams ir tu­ris­tams.

Vaiz­das – lyg iš at­vi­ru­ko

Pu­šy­ne, pa­ke­liui prie jū­ros, iš to­lo bal­tuo­ja li­go­ni­nės Tu­ber­ku­lio­zės fi­lia­las. Klai­pė­die­čių pa­mėg­to poil­sio par­ko kai­my­nys­tė­je įsi­kū­rę pa­sta­tai bei jų ap­lin­ka nuo­lat tvar­ko­ma: išas­fal­tuo­tas pri­va­žia­vi­mas, nu­ties­ti pa­si­vaikš­čio­ji­mo ta­ke­liai pa­cien­tams ir jų lan­ky­to­jams, įreng­tas ap­švie­ti­mas, pa­sta­ty­ti suo­le­liai, ap­lin­ką puo­šia gė­lių klom­bos, tad fi­lia­lo dar­buo­to­jai, pa­cien­tai ir lan­ky­to­jai džiau­gia­si jau­kia ir tvar­kin­ga ap­lin­ka.

„Vaiz­das pro lan­gą ir su­tvar­ky­ta ap­lin­ka, ypač va­ka­re, įsi­jun­gus lau­ko ap­švie­ti­mui, pas mus – lyg iš at­vi­ru­ko. At­ro­do, lyg bū­tu­me sa­na­to­ri­jo­je, o ne li­go­ni­nė­je“, – džiau­gia­si Tu­ber­ku­lio­zės fi­lia­lo pa­cien­tai ir me­di­kai.

Bal­tu­ma švy­ti se­na­sis is­to­ri­nis li­go­ni­nės pa­sta­tas S.Nė­ries gat­vė­je, tar­pu­ka­rio Klai­pė­do­je ma­din­gos bau­hau­zo ar­chi­tek­tū­ros sti­liaus pa­vyz­dys.

Kar­tu su gre­ta esan­čiais, įvai­riais li­go­ni­nės veik­los lai­ko­tar­piais iš­ki­lu­siais kor­pu­sais, jis or­ga­niš­kai su­si­lie­ja į vie­ną komp­lek­są, ir tar­si sim­bo­li­zuo­ja vi­są de­vin­tą de­šim­tį skai­čiuo­jan­čios gy­dy­mo įstai­gos rai­dą, kur tra­di­ci­jos su­si­pi­na su mo­der­nu­mu.

Akį džiu­gi­na kruopš­čiai pri­žiū­ri­mi pa­sta­tai, puo­se­lė­ja­ma ap­lin­ka, ku­rią puo­šia uos­ta­mies­čio me­ni­nin­kų dar­bai. Baig­tas sta­ty­ti ir nau­jau­sias mo­der­nus li­go­ni­nės kor­pu­sas, nea­be­jo­ti­nai su­tei­kian­tis nau­jų ak­cen­tų ir po­stū­mių to­les­nei sėk­min­gai li­go­ni­nės veik­lai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

professor )

professor ) portretas
lietuvoje medicina bando pakeisti su psichiatrija..nes prosto neuztenka gydyti..psichiatrija tai pseudomokslas, psichiatrai ne gydytojai, o psichologai tuo labiau..psicholochas psichoterapeutas, tai isvis kas?? ka jis ismano apie tai kai psmegenys veikia? ka jis ismano api epsichikos patologijas...lietuvoje gydytoju nebeliko , liko tik psichiatrai , psicholohai ir kiti avantiuristai..kurie 2 + 2 sudeti nesugeba.

paciente

paciente portretas
Ilmai na reikia dziaugtis kad yra dar norincio dirbti jaunimo uz grasius ....ir Jusu ponia issilavinimu labai suabejociau ,kad taip vadinate dirbancius zmones....jokios pagarbos....

močiutė

močiutė portretas
oi, nereikia....nebenoriu ten pakliūti....
VISI KOMENTARAI 21

Galerijos

Daugiau straipsnių