Valstybės išpirktas turtas ir vėl pavirto privačiu

Už valstybės milijonus prieš 20 metų iš uostamiesčio gyventojų visuomenės reikmėms išpirkta nuosavybė patyliukais perėjo į privačias rankas. Paaiškėjo, jog itin brangiai miesto sąskaita įsigytas nekilnojamasis turtas netrukus buvo privatizuotas, o gauta suma nė iš tolo neprilygsta tai, kurią miestas už jį mokėjo.

Istorija, kainavusi nervų

Šio intriguojančio plano užuomazgos veda į prieš du dešimtmečius uostamiestį drebinusią istoriją, kai Klaipėdos valdžiai teko atlaikyti kelių Liepų gatvės namų gyventojų spaudimą dėl jų nuosavybės išpirkimo.

Daugybė klaipėdiečių pamena, kaip tuomečiam uostamiesčio merui Eugenijui Gentvilui teko derėtis su gyventoja Vida Kalantirenko, kuri ilgokai nesutiko su savivaldybės siūlymais mainais perimti jos namą.

Jo vietoje šiuo metu stovi Liepų ir Mokyklos gatvių viadukas.

Su savivaldybe derėjosi ir kitos gyventojų šeimos.

Tačiau ne visi gyventojai stojo į kovą. Daugelis sutiko su mainais ir persikraustė į Liepojos gatvėje jiems pastatytus namus.

Be laikinai naudotis suteikto buto Minijos gatvėje, V.Kalantirenko kaip kompensaciją gavo du 277 tūkst. litų vertės butus.

Vienas – keturių, kitas – vieno kambario. Abu jie – istorinėje miesto dalyje.

Be to, už du septintadalius gyvenamojo namo Skerdyklos gatvėje, garažą ir želdinius mainais tuomet suteiktos 490 tūkst. litų vertės negyvenamosios komercinės paskirties patalpos centrinėje Klaipėdos gatvėje.

Taip pat miesto taryba padengė visas persikraustymo bei su patalpų keitimu susijusias notarines ir tarpininkavimo paslaugų išlaidas.

"Visa ši istorija su V.Kalantirenko miestui kainavo tikrai labai daug. Tačiau praėjo 19 metų, kaip toliau viskas vystėsi, aš nežinau. 2001-ųjų kovo 1 dieną tapau ministru pirmininku ir nebebuvau Klaipėdos meras. Bet taip, šių namų išpirkimo klausimas tuo metu buvo itin triukšmingas. Tai man labai daug nervų kainavo", – prisiminė dabar Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

767 tūkst. litų – tiek tąkart miestui kainavo dviejų septintadalių V.Kalantirenko gyvenamojo namo išpirkimas Skerdyklos gatvėje.

Išleisti biudžeto milijonai

Kiek iš viso uostamiesčio biudžetui kainavo visų šioje vietoje gyvenusių gyventojų iškėlimas, Klaipėdos savivaldybės darbuotojai net nebepamena.

Vieni įvardija milijoną, kiti mano, jog realiai tai kainavo du ar tris milijonus litų.

Esą iškeldinti reikėjo ne vieną šeimą, o jos įsikūrė sublokuotuose namuose Liepojos gatvėje, kurie tuomet buvo ką tik pastatyti.

Nuo Liepų gatvės viaduko statybų pradžios iki šių dienų uostamiesčio savivaldybėje pasikeitė ne viena politikų kadencija.

Dienraščio "Klaipėda" atliktas žurnalistinis tyrimas atskleidė įdomių faktų, kurie byloja, kaip buvo tvarkomasi su valstybei atitekusia nuosavybe.

Aiškėja, jog, praėjus keleriems metams po privačių gyventojų namų išpirkimo, o tiksliau – mainų už jų nuosavybę įvykdymo, patyliukais Klaipėdos nuosavybe tapę objektai buvo privatizuoti.

"Kas dabar pasakys, kaip ten buvo – laikai seni, o daugybė darbuotojų savivaldybėje jau pasikeitę. Miestas tikrai brangiai sumokėjo už pastatus, kuriuos buvo privalu nugriauti. Šalia viaduko neturėjo likti nė vieno gyventojo, toks buvo reikalavimas, kitaip nebūtų buvę įmanoma pripažinti viaduką tinkamu naudoti", – skandalingą istoriją prisiminė Klaipėdos savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vedėja Raimonda Gružienė.

Gatvės nėra, turtas liko

Šiuo metu uostamiestyje Skerdyklos gatvė nebeegzistuoja, tačiau nuosavybė, esanti joje, tebėra registruota ir turi šios gatvės adresą.

Realiai tai yra pieva ir medžiais apželdinta apvali erdvė šalia Liepų ir Mokyklos gatvių viaduko.

Tai yra vadinamosios dobilo formos sankryžos vidinė dalis, esanti tarp nuovažos į Priestočio gatvę ir Liepų gatvės.

Šiuo metu čia yra suformuoti du sklypai.

1-uoju Skerdyklos gatvės numeriu pažymėtas sklypas vis dar priklauso Klaipėdos savivaldybei, o štai Skerdyklos g. 3 adresu registruotas sklypas jau yra patekęs į privačias rankas.

Pastatus griovė už miesto lėšas

"Tuo metu buvo galima vykdyti mainus. Už pastatus, kurie čia stovėjo, gyventojams buvo suteikti sublokuoti namai Liepojos gatvėje. Skerdyklos g. 1 sklypas yra neišformuotas, jis priklauso miestui, o apleisti pastatai, kurie čia buvo, jau yra nugriauti", – prisiminė R.Gružienė.

Iš tiesų, tarp Klaipėdos savivaldybės tarybos sprendimų galima rasti 2011 m. priimtą nutarimą nugriauti 1-uoju numeriu pažymėto 135,5 kv. m ploto gyvenamąjį namą su kiemo statiniais.

Tuo metu sprendime net buvo užfiksuota, jog šis gyvenamasis namas patenka į Priestočio gatvės sanitarinę apsaugos zoną.

Klaipėdos miesto valdyba 1996 m. patvirtino teritorijos Priestočio gatvės tęsinyje iki viaduko Liepų gatvėje ir Trilapio gatvės Klaipėdoje detalųjį planą.

Jame nurodyta, kad į tiesiamo Priestočio gatvės tęsinio iki viaduko Liepų gatvėje trasą patenkantys statiniai turi būti nugriauti.

Kartu buvo griaunamas ir kitas pastatas Birutės gatvėje. Taryba šiems darbams skyrė 125 985 litus.

Sklypas – iš varžytinių

"Šalia esantis Skerdyklos g. 3 pastatas stovėjo, tikėtina, ant valstybinės žemės. Tačiau kaip ten nutiko, jog pastatas liko nenugriautas, neaišku. Gyventojai buvo iškelti, o Visuomenės sveikatos centras pasirašė viaduko tinkamu naudoti aktą. Savivaldybės privatizavimo komisija kažkokiu būdu nusprendė tą pastatą privatizuoti ir šis buvo pateiktas privatizavimo komisijai. Jį įsigijo privatūs asmenys, po to veikiausiai kažkas įvyko, o šiuo metu sklypą valdantys privatūs asmenys yra tretieji savininkai", – objekto privatizavimo istoriją prisiminė R.Gružienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ramus

Ramus portretas
Praktiskai gali nusauti bet kuri valdininka be sazines grauzimo, nes jie visi prisidirbe.....Lai imigruoja koks amerikietis su keliais rinkiniais sautuvu del tvarkos palaikymo.

Tokie nusikaltimai ir praktikos

Tokie nusikaltimai ir praktikos portretas
pasibaigs tuomet, kai miesto valdyme bus atstatyta normali tvarka:VALDYS NE ADMINISTRACIJA O MIESTO TARYBA. Ir ne apsoliučia liberalų dauguma. Dabar taryba šunelių vietoje, administracija daro ką nori, patys sugalvoja ką reikia daryti ar tvarkyti ir pakiša tarybai tvirtinti. Pagarsėjęs "Buldozeris". Nusispjaut ką sako tarybos pozicija,opozicija ar miesto žmonės.Svarbu jiems ir jų gaujai gerai

Nuomone

Nuomone portretas
Taigi "šventoji" R.Gružienė nieko nežino? Gal jai atmintis sutriko?
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių