Imuniteto pareigūnams jūra iki kelių?

Už smulkų nusižengimą eiliniam policininkui gresia netekti darbo. Tik ne dirbantiems Imuniteto tarnyboje. Atvirkščiai – nusižengėlių poelgius bando ginti tiek ministerija, tiek prokuratūra.

Pažadai virto šnipštu

2011 m. vasario pabaiga. Tuometis policijos generalinio komisaro pavaduotojas Saulius Skvernelis užveria Prezidentės Dalios Grybauskaitės kabineto duris. Po abiejų dialogo tuomet šalies vadovė apsisprendė pareigūną paskirti policijos generaliniu komisaru.

"Aš manau, kad vienas pirmųjų žingsnių, kurį padarysiu, tai patikimos Imuniteto tarnybos sukūrimas, kuriai suteiksime tiek operatyvinės veiklos, tiek ikiteisminio tyrimo subjektų statusą. Dar padarysime vienos iš specializuotų policijos įstaigų pagrindu kontrolinį būrį, kuris prižiūrės ir kontroliuos, kaip policijos pareigūnai laikosi Kelių eismo taisyklių, darbo drausmės, veiks visoje šalies teritorijoje, o ne teritoriniu pagrindu", – tuomet viešai naujais darbo planais dalijosi S.Skvernelis po susitikimo su Prezidente D.Grybauskaite.

Policijos departamentas nėra pateikęs statistikos, kiek per šešerius metus Imuniteto tarnybos pareigūnų atliktų ikiteisminių tyrimų kolegų atžvilgiu baigėsi apkaltinamuoju nuosprendžiu, kiek jų buvo išteisinti arba teismų pripažinti neteisėtai atleisti iš pareigų. Tačiau bene garsiausiai austa vadinamoji Policijos pareigūnų byla, kai Policijos departamento pareigūnai ir buvęs S.Skvernelio pavaduotojas Visvaldas Račkauskas buvo apkaltinti žinoję ir nuslėpę būsimas žudynes Kaune, baigėsi Imuniteto tarnybos seklių fiasko. Aukščiausiasis Teismas visiems teisiamiesiems patvirtino apeliacinės instancijos paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį.

Nė vienas iš bylą kurpusių arba su ja netiesiogiai siejamųjų nenukentėjo. Buvęs S.Skvernelio pavaduotojas Algirdas Stončaitis, kurio artimo giminaičio Mindaugo Žalimo parodymais ir rėmėsi Imuniteto tarnybos tyrėjai, palypėjo karjeros laipteliais – laimėjo Vidaus reikalų ministerijos konkursą į kanclerio vietą. Policijos departamento Imuniteto tarnybos vadovas Donatas Malaškevičius tarnyboje taip pat neužsisėdėjo – buvo paskirtas policijos generalinio komisaro pavaduotoju. Šių metų vasarį buvo gavęs politinio pasitikėjimo postą – paskirtas S.Skvernelio Vyriausybės pirmuoju vicekancleriu, bet netrukus įdarbintas "Lietuvos geležinkeliuose", kur vadovauja Pirkimų centrui.

Stovyklavietė – prie kopų

Iš privataus verslo toks prasižengėlis būtų iškart išmestas. Deja, policijos sistema – ne privatus verslas, ir čia galioja kiti įstatymai. Ypač, kai su jais susiję Imuniteto tarnybos vyrai.

2013 m. birželis. 29-osios saulėtą popietę, pačiame darbo dienos įkarštyje, Palangos policijos patrulių ekipažas gauna miesto Policijos komisariato budėtojo pranešimą, kad mieste, Kuršių take prie kopų, įrengta palapinių stovyklavietė, joje ant miško paklotės sustatyti automobiliai.

Palangos kopos – ne vieta kempingui. Neleidžiama čia ir palapinių stovyklaviečių rengti. O vieta, kur buvo įrengta motorizuota stovyklavietė, dar ir išskirtinė – netoli jos pastatytas ženklas, draudžiantis motorinių transporto priemonių eismą. Galima spėti, kad toks motorizuotų poilsiautojų įžūlumas sukėlė vietos gyventojų pasipiktinimą, todėl ir buvo kreiptasi pagalbos į policiją.

Į iškvietimą sureagavo vyriausiasis patrulis Saulius Macius su kolega Manfredu Ramonu. "Prie mūsų priėjo ir prisistatė stovyklavietės organizatoriumi Andrius Balsys, kuris paaiškino, kad čia vyksta draugų susitikimas ir visus leidimus turi. Man paprašius juos pateikti, A.Balsys nepateikė, aiškindamas, kad jų čia neturi. Visi automobiliai buvo nufotografuoti ir apie įvykį informuotas Palangos m. PK budėtojas", – tarnybiniame pranešime tuomečiam Palangos miesto policijos komisariato viršininkui Alvydui Katkauskui rašė S.Macius.

Redakcijos šaltinių teigimu, šis tarnybinis pranešimas apie Imuniteto tarnybos pareigūnų poilsį paslaptingai dingo ir nepasiekė net tuomečio Palangos policijos viršininko A.Katkausko.

Tačiau šiemet dokumentai buvo atrasti ir perduoti atsakingoms institucijoms. Iš pastarųjų nesulaukus jokios reakcijos, jų kopija pasiekė ir redakciją.

Tuomet kopose pareigūnas fotoaparatu užfiksavo ir bendrą stovyklavietės vaizdą, ir kiekvieną Kelių eismo taisykles bei aplinkosaugos įstatymus pažeidusių asmenų automobilius – jų būta net septyni.

Logiškai mąstant, pažeidėjai, pareigūnų paraginti, privalėjo kuo skubiau susivynioti išskleistas palapines, mantą susikrauti į automobilius ir pasišalinti iš draudžiamos zonos prie kopų. Tačiau taip neatsitiko.

Kodėl, spėlioti vargu ar reikia: patruliams prisistatęs A.Balsys buvo ne paprastas poilsiautojas, o Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus viršininkas.

Po tylos – smūgis viršininkui

Po Imuniteto tarnybos pareigūnų linksmybių kopose prabėgo keleri metai ir Policijos departamentas pranešė apie galbūt neteisėtus Palangos policijos viršininko A.Katkausko veiksmus. Pasirodo, pareigūną ilgą laiką stebėjo Policijos departamento Imuniteto valdybos pareigūnai, klausėsi komisaro telefoninių pokalbių.

Įtarimų A.Katkauskas susilaukė po vieno jo skambučio buvusiam kolegai – Klaipėdos kelių policijos tarnybos viršininkui Mindaugui Džermeikai. Pastarojo buvo paprašyta paslaugos – priimti vairuotojo pažymėjimą praradusio taksi vairuotojo Sergejaus Pavlovo prašymą pirma laiko atgauti teisę vairuoti. Vyras už Kelių eismo taisyklių pažeidimą buvo baustas 144 eurų bauda ir neteko teisės vairuoti taksi automobilį dviem mėnesiams.

A.Katkauskas buvo atleistas iš darbo, o byla perduota Šiaulių apygardos prokuratūrai. Tačiau Imuniteto tarnybos pareigūnų tirtos aplinkybės buvo pripažintos kaip pažeidimai, nepadarę tokios žalos, dėl kurios jie galėtų būti vertinami kaip nusikalstamos veikos. A.Katkauskas teismui apskundė atleidimą iš darbo, neseniai pirmos instancijos teismas konstatavo, kad atleidimas iš pareigų buvo per griežta bausmė, nuobauda sušvelninta iki griežto papeikimo.

"Esu padarytas nusikaltėliu "ant visos Lietuvos". Jie juk manęs klausėsi gal pusantrų metų. O nieko neįrodė. Pradžioje juk buvo kaltinimų dėl greičio matuoklio perkėlimo, dėl kitų dalykų. Viso to nebeliko. Kaltė pripažinta tik dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dėl to nelemto skambučio. Bet vertinta tai tik pagal etikos sampratą, dėl visuomenės požiūrio į policiją", – yra viešai sakęs A.Katkauskas.

Jie juk manęs klausėsi gal pusantrų metų. O nieko neįrodė.

Dvigubi standartai?

Dėl A.Balsio neteisėto pasilinksminimo prie kopų ir stovyklavietės organizavimo, Kelių eismo taisyklių pažeidimo redakcija kreipėsi į Policijos departamento Imuniteto valdybą, prašydama pakomentuoti incidentą ir įvertinti klaipėdiečio pavaldinio veiksmus. Tačiau atsakymo sulaukė ne tokio, kokio tikėtasi ir kuris patvirtintų S.Skvernelio išsakytas mintis kuriant šią tarnybą.

"Dėl šio atvejo Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdyba atliko tyrimą ir 2017 06 23 priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, nenustačiusi, kad Klaipėdos aps. VPK pareigūnai minėto atvejo metu būtų padarę nusikalstamą veiką. Konkrečiai A.Balsio veiksmuose jokių teisės aktų pažeidimų nebuvo konstatuota. Policijos departamente buvo priimtas sprendimas tarnybinio patikrinimo nepradėti ir pareigūnų tarnybinės atsakomybės klausimo nespręsti. Be to, paminėtina, kad šiuo metu nuo 2013 m. bet kokiu atveju yra suėjusi patraukimo tarnybinėn atsakomybėn senatis.

Visi pareigūnai, kurie šiandien dirba imuniteto padaliniuose, be jokios abejonės, yra tinkami eiti savo pareigas, priešingu atveju, jie jau nebedirbtų", – redakcijai atsakė Policijos departamento Imuniteto valdybos Vidaus tyrimų skyriaus viršininkas Žydrūnas Butkevičius.

Tačiau pareigūnas prisipažino nesutinkantis su pirmos instancijos teismo sprendimu, kad A.Katkauskas iš pareigų atleistas neteisėtai: "Sprendimas pakeisti A.Katkauskui atleidimą iš tarnybos į tarnybinę nuobaudą yra akivaizdžiai prieštaringas, todėl jis šiuo metu yra apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Pamąstymai dėl galimo keršto ar kitų sąsajų yra tik Jūsų nuomonė. Bet kokiu atveju paminėtina, kad A.Balsys neatliko ikiteisminio tyrimo veiksmų, juos atliko ikiteisminio tyrimo pareigūnas, kurį kuravo ir kontroliavo prokuroras. Pagal Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas nusišalinimo pareiga numatyta tik tiesiogiai ikiteisminį tyrimą atliekančiam pareigūnui."

Redakcija taip pat prašė išvardyti, kas tuo metu buvo greta kopų, ant miško paklotės, sustatytų automobilių savininkai – palangiškiai įtarė, jog vyrų kompanijoje linksminosi ir Policijos departamento Imuniteto tarnybos pareigūnai. Ž.Butkevičius ir dabar buvo saviškių pusėje: "Informacija apie automobilių savininkus yra asmens duomenys ir jie, vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis, tretiesiems asmenims neteiktini." Keista – policija paprastai linkusi įvardyti viešosios tvarkos pažeidėjus, ypač – užimančius aukštus postus. Šįkart apsigaubta olimpine ramybe.

Viceministras antrina

"Pritariame Policijos departamento Imuniteto valdybos atsakymams į Jūsų pateiktus klausimus. Atsakyme pažymėta, kad STT Šiaulių apygardos valdyba įvertino Klaipėdos apskr. VPK pareigūnų, tarp jų ir A.Balsio, veiksmus dėl to, ar jie darė poveikį ar kitokią įtaką tiriant 2013 m. galbūt padarytą KET pažeidimą. Nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pareigūnų nusikalstamų veikų nenustatyta. Tarnybinės atsakomybės klausimas nespręstas, kadangi nuo pareigūnų veiksmų padarymo yra praėję daugiau nei vieni metai, o tai reiškia, kad suėjo patraukimo tarnybinėn atsakomybėn senaties terminas", – tokį atsakymą redakcijai atsiuntė vidaus reikalų viceministras, anksčiau vadovavęs Alytaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui ir karjerą pradėjęs eiliniu vairuotoju Česlovas Mulma.

Tiesa, viceministras pasiliko šiokią tokią laisvę būsimai nuomonei, jei įvykiai pakryptų netinkama policijai linkme: "Kol procesas dėl A.Katkausko atleidimo iš vidaus tarnybos teisėtumo ir pagrįstumo įvertinimo nėra pasibaigęs, vertinti, ar A.Balsys darė įtaką procesams (ikiteisminiam tyrimui atlikti, kuris baigėsi jo nutraukimu ir A. Katkauskas nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn; tarnybiniam patikrinimui, po kurio sprendimą dėl A.Katkausko atleidimo iš vidaus tarnybos priėmė Klaipėdos apskr. VPK viršininkas) nėra pagrindo."

Prarado kalbą

Vyriausiojo patrulio S.Maciaus tarnybiniame pranešime tuomečiam savo viršininkui konstatuojama, jog neteisėtos stovyklavietės organizatoriumi prisistatęs A.Balsys gimęs Plungės rajone, Nugarių kaime. Iki 2012 m., prieš paskiriant A.Balsį vadovauti Klaipėdos apskrities policijos imuniteto skyriui, vyras dirbo tyrėju Plungės kriminalinėje policijoje.

"Rengiate reportažą? – į skambutį atsiliepė A.Balsys. Paklaustas, ar kartais ne tuometis Policijos departamento Imuniteto tarnybos viršininko pavaduotojas Elanas Jablonskas, kuris yra kilęs iš Plungės, pasiūlė tyrėjui užimti aukštas pareigas, pašnekovas buvo žemaitiškai mažakalbis ir keistai išsigynė: "Ne. Aš visus pažįstu".

Perklaustas, ką reiškia "pažįstu visus", pasitaisė – girdi, dabar visus iš Imuniteto. O iš Plungės į Klaipėdą pakliuvo laimėjęs atranką. E.Jablonskas čia niekuo dėtas? A.Balsys ginasi pažinties, tačiau prisipažįsta pamenantis, kad "jis irgi yra dirbęs Plungėje".

Dienraščio paprašytas pakomentuoti ir įvertinti nuotykius iš neteisėtos stovyklavietės Palangos kopose, įvardyti bendrus iškylautojus, A.Balsys buvo dar nekalbesnis: "Nevertinu. Tegul vertina tas, kuriam priklauso. Aš pateikiau viską, kas reikalinga tam, kuriam reikalinga. Aš nekomentuosiu. Aš žinau, kam turiu komentuoti."


Šiame straipsnyje: imuniteto pareigūnaipolicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Aliosa

Aliosa portretas
A. Balsys lochas. Zioplys visada buvo, samane prekiavo, brakonierius... vietiniu gyventoju informacija. Sudejimas ne vyriskas, distrofikas, pirstai, skirti vašiuku megzt. Vienu zodziu bobiskas vyras. O pradejes dirbt tuo lochu, pavergt bande pareigunus, perkeliant i kitas tarnybas ar nusizengusius, kad jam teiktu informacija apie kitus kolegas, ka jie ir kaip daro..... Tfuuuu, nevyriska!!! Tarp tikru vyru, jis butu tikrai tinkamai apdorotas. Slykstus zmogus tas Balsys ne tik isvaizda, bet ir savo budu.

Ddd

Ddd portretas
Kokie ten gali būti leidimai pabusk. Jokių leidimu nėra ir negalėjo būti.

Zero to zero

Zero to zero portretas
Kad leidimai buvo nerašai tyčia ar kaip čia dabar??? Ir aplamai jei pusantrų metų būtų Alvydėlį sekę tai tikrai būtum realios l/a gavęs arba kaip Skuodo ir Rietavo PK tokie pat "bosai" liūdnai baigęs!!!
VISI KOMENTARAI 48
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kavinėje darbuotoją sumušė lankytoja
  Kavinėje darbuotoją sumušė lankytoja

  Antradienį apie 11 val. didžiausiame miesto prekybos centre įvykęs incidentas yra visiškai aiškus, tik jo kaltininkė dar nenustatyta ir vaikštinėja laisva. ...

  7
 • Prie naktinės gėrimų parduotuvės sumušta mergina
  Prie naktinės gėrimų parduotuvės sumušta mergina

  Policininkai neretai pabrėžia, kad moterys yra kur kas pavojingesnės, kai yra neblaivios arba apimtos blogos nuotaikos. Tai tik patvirtino antradienio įvykis Klaipėdoje. ...

  8
 • Besnapė liko be juostelės
  Besnapė liko be juostelės

  Vandalai apniokojo Kruizinių laivų terminale laivus išlydinčio ir sutinkančio berniuko skulptūrą. Jau kuris laikas ant jo besnapės kepurės trūksta vienos juostelės. ...

  7
 • Už reketą palangiškius nuteisė ilgai kalėti
  Už reketą palangiškius nuteisė ilgai kalėti

  Reketas, apiplėšimas, didelės vertės turto vagystė – už tokius nusikaltimus Klaipėdos apygardos teismas nuteisė du palangiškius, nuskriaudusius savo pažįstamą, grįžusį iš emigracijos. ...

  4
 • Mašina sunkiai sužalojo pėsčiąjį
  Mašina sunkiai sužalojo pėsčiąjį

  Klaipėdoje automobilis sunkiai sužalojo pėsčiąjį. ...

 • Naminę virusi moteris: gaminau sau
  Naminę virusi moteris: gaminau sau

  Naminės degtinės gamintojams ruduo – sunkus metas, daugybė žmonių, susiruošę grybauti aptinka juos miško tankmėje, prie upelių ir žinią apie juos praneša policijai. ...

 • Nužudytojo artimieji ieško tiesos
  Nužudytojo artimieji ieško tiesos

  Arti Klaipėdos esančių gyvenviečių žmonės vis dar laukia šią vasarą čia įvykdytos žmogžudystės tyrimo rezultatų. Netoliese esančioje logistikos įmonėje "Vlantana" dirbęs ukrainietis tebėra pagrindinis įtariamasis. Nužudyt...

  2
 • Baigta fiktyvių kompensuojamųjų tvarsčių byla
  Baigta fiktyvių kompensuojamųjų tvarsčių byla

  Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Klaipėdos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl apgaule pasisavintų daugiau kaip 174 tūkst. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, nepagrįstai išrašant kom...

 • Surastas apie užminuotą H. Zudermano mokyklą pranešęs paauglys
  Surastas apie užminuotą H. Zudermano mokyklą pranešęs paauglys

  Pirmadienio rytą policija elektroniniu paštu gavo pranešimą, kad Klaipėdoje užminuota H.Zudermano mokykla. Paskelbtas planas „Skydas“. Nei mokiniai, nei mokytojai šiandien į mokyklos patalpas įleidžiami nebus. ...

  23
 • Po vizito į ligoninę – teismas
  Po vizito į ligoninę – teismas

  Klaipėdos apygardos teisme paskelbtas sprendimas, kuriuo klaipėdiečiui priteista susimokėti už medicinines paslaugas, nes vyras laiku nebuvo sumokėjęs privalomojo sveikatos draudimo. ...

  5
Daugiau straipsnių