Name ar bute gyvenusios įžymybės pavardė – tarsi magnetas, galintis pritraukti būsto pirkėją. Vis dėlto neretai šis faktas labiau gelbsti kaip reklama ir papildomų tūkstančių litų negarantuoja.
Pliusas, bet ne esminis
Žinios, kad parduodamas butas, kuriame buvo apsistoję legendinės grupės "The Beatles" nariai, ar popdievaitės Madonnos namas, apskrieja visą pasaulį, pasiekia ir tų ausis, kurie nė neieško nekilnojamojo turto. Garsios pavardės neretai prilipdomos ir siūlant įsigyti būstą Lietuvoje, o kai kurių garsenybių ketinimai parduoti savo namus tampa visuotine šalies naujiena.
Ar tokius būstus nuperka greičiau, už didesnę kainą net ir sunkmečiu? Ar atsirastų tokių, kurie sutiktų mokėti daugiau, kad tik taptų kokio valdžios vyro kaimynu? Ar tai tokia pat vertybė, kaip panoraminiai vaizdai, už kuriuos klojami nemaži pinigai?
Populiariosios merginų trijulės "Yva" lyderė Natalija Zvonkė mano, jog tai, kad parduodamas būstas priklauso garsiam žmogui, nelemia nekilnojamojo turto kainos ar galimybės jį greitai parduoti.
"Galbūt nedidelį pliusiuką prie visų kriterijų būtų galima pridėti, tačiau jis tikrai ne esminis", – pridūrė popatlikėja ir televizijos laidos vedėja.
Zvonkų pavardė nepadėjo
Prieš kurį laiką Zvonkų šeima bandė parduoti savo namą, stūksantį Klaipėdos pašonėje. Už šiuolaikiškai įrengtą būstą Jakų gyvenvietėje pora pageidavo gauti pusantro milijono litų. Tačiau dabar savo planų Natalija ir Deivydas atsisakė.
Pašnekovė pripažino, jog nekilnojamąjį turtą apsisprendė pardavinėti ne itin palankiu momentu, kai pasirodė pirmieji krizės ženklai ir kainos po truputį ėmė kristi.
"Keletas žmonių pasidomėjo, tačiau taip ir nenupirko, pasirodė per brangu. Buvome linkę ir derėtis – iki 1,3 mln. litų, – atviravo pašnekovė. – Šiuo metu namo nebepardavinėjame, nes tai daryti būtų neprotinga, kainos smarkiai kritusios. O mes jį pirkome nepigiai ir nemažai investavome, kol įsirengėme. Be to, šiame name gyvename trejus metus ir žinome, kad, kalbant apie jo išlaikymą, jis yra labai taupus."
Prieš trejus metus parduoti butą uostamiestyje Zvonkams sekėsi kur kas geriau – jį įsigijo pirmasis pirkėjas, apžiūrėjęs šį būstą. Tačiau, moters nuomone, žinoma pavardė tam visiškai neturėjo įtakos. "Tiesiog šis butas atitiko pirkėjo skonį", – įsitikinusi klaipėdietė.
Šiuo metu tarp Klaipėdos ir sostinės gyvenantiems Zvonkams praverstų ir būstas Vilniuje. Tačiau Natalija prisipažino, jog kol kas tokių finansinių galimybių pora neturi.
Durų bet kam neatverdavo
Panašios nuomonės, kaip N.Zvonkė, laikosi ir kaunietė dainininkė Gintarė Karaliūnaitė.
"Nemanau, kad žinomas vardas gali išlošti didesnę kainą. Tai gali būti reklama, skatinanti didesnį susidomėjimą", – kalbėjo moteris, neseniai paskelbusi, jog parduoda savo namą Kauno priemiestyje.
Dainininkė prieš dvejus metus pardavinėjo butą, tačiau jos vardas esą neturėjo jokios įtakos būsto vertei.
"Stengiausi išvengti tokių interesantų, kuriems terūpėjo šiaip pasižiūrėti, kaip aš gyvenu. Butą įsigijo jauna šeima, kuri prieš tai nuomojosi būstą gretimame name – jiems tiesiog patiko vieta", – prisiminė G.Karaliūnaitė.
Namo pardavimą ji teigė pavesianti profesionalams. Ir nors ant pastato kaba iškaba "Parduodama", šią procedūrą dainininkė nusiteikusi atidėti bent vieniems metams.
"Šiandien man visiškai neapsimoka jį parduoti. 203 kv. m ploto namą Kauno priemiestyje, prie Mastaičių, pirkau už 450 tūkst. litų, papildomai investavau antra tiek. Dabar pardavusi patirčiau maždaug 300 tūkst. litų nuostolį", – skaičiavo dainininkė.
Nuo broko neapsidraudė
Besidominčių G.Karaliūnaitės namu yra, bet tikisi jį įsigyti gerokai pigiau, nei norėtų ji. Tiesa, apžiūrėti savo namo moteris dar nebuvo įsileidusi nė vieno pašalinio žmogaus. Jei atsirastų pirkėjas, sutinkantis mokėti šeimininkės pageidaujamą sumą, tokio pasiūlymo ji, žinoma, neatsisakytų.
Kokia tai kaina, dainininkė neatskleidė. G.Karaliūnaitės teigimu, jos namai dar neįgiję prekinės išvaizdos, tad kol kas jų nenori rodyti. Ji vis dar randa ką perdaryti, antai žada namo fasadą perdažyti. Dainininkės ambicija – iš dėžutės padaryti stilingą namą.
"Jei būtų didesnės finansinės galimybės, seniai būčiau tai užbaigusi. Namą kol kas ruošiu kaip sau, nes nežinia, kaip pasisuks gyvenimas. Gali būti, kad šiame name gyvensiu dar dešimt metų", – alternatyvią savo būsto viziją pateikė moteris.
Žinoma pavardė ir veidas negarantavo, kad bus parduotas nepriekaištingas objektas. Vos tik įsigijusi svajotą pirkinį, dainininkė turėjo galybę rūpesčių dėl broko.
"Pardavėjai nesakė, kad vėjas buvo nunešęs stogą. Apie tai neprasitarė ir kaimynai, nors tai matė. Vėliau išryškėjo daug neapgalvotų dalykų, dėl to teko nemažai investuoti. Jei nebūtų reikėję taisyti broko, už tuos pinigus būčiau galėjusi užtverti tvorą ir pasėti veją", – apgailestavo G.Karaliūnaitė.
Prasta reputacija kiša koją
Tuo tarpu uostamiesčio nekilnojamojo turto agentūros "Aidila" vadovas Algimantas Bružas linkęs manyti, kad visuomenėje garsiam žmogui parduoti nekilnojamąjį turtą yra paprasčiau.
"Tai byloja ir pasaulinė praktika – tarkime, bet kuri Holivudo žvaigždė su savo nekilnojamuoju turtu išsiskiria gana lengvai ir turi didesnę naudą nei turėtų mažai žinomas žmogus. Manyčiau, tai turi įtakos ir pas mus", – aiškino A.Bružas.
Zvonkams įsigyjant namą tarpininkavusios agentūros vadovas mano, jog šiuo metu pora tiesiog pakliuvo į nepalankią ekonominę situaciją.
"Vakarykštė pusantro milijono kaina atrodytų normali, bet ar tikrai žvaigždės vardas duoda tokią kainą šiandien – abejotina. Juolab kad toje pačioje vietoje panašų objektą galima nusipirkti ir gerokai pigiau. Be to, šiandieninės rinkos sąlygomis namą parduoti ypač sunku – nesvarbu, ar jis prabangiai įrengtas, ar parduodamas garsenybės. Tačiau galbūt jie išlauks norimos kainos", – svarstė A.Bružas.
Specialisto nuomone, ne mažesnę įtaką nekilnojamojo turto vertei gali turėti ir neigiamas įžymybės įvaizdis. Bene garsiausias pastarųjų metų pavyzdys – buvusio krepšininko Gintaro Einikio vilos pardavimo istorija.
"Vardas ir reputacija eina greta vienas kito. Jei pastaroji prasta, tada ir vardas nepadės. Tokie priverstiniai kaip G.Einikio namo pardavimai asocijuojasi su neigiamais aspektais. Teisminiai ginčai, antstolių dalyvavimas – šitai jau nubraukia bet kokį žvaigždės vardo privalumą, prestižą", – mano A.Bružas.
G.Einikio istorijoje – taškas
Pašnekovo svarstymu, pirkėjus galėjo atbaidyti ne vien skandalinga būsto savininko personalija, tačiau ir rizika, įsigyjant tokį brangų turtą.
"Aktualus klausimas – ar užteks vien varžytinių akto, ar dar reikės bylinėjimosi, iškeldinimo ir kitų dalykų. Antstoliai per varžytines neišsprendžia būsto perdavimo klausimo, likusios problemos sprendžiamos civiline tvarka. Žinau atvejų, kai žmonės, įsigiję nekilnojamąjį turtą per antstolius, negali juo naudotis keletą metų. O kai išsikovoja tokią teisę, neretai randa būstą be langų, grindų ir panašiai. Tokia juoda praktika žmonėms yra žinoma, todėl pardavimai iš varžytinių labai sudėtingi", – komentavo A.Bružas.
Keletą kartų iš varžytinių nesėkmingai bandyta parduoti prabangi vila prie pat Baltijos jūros šiandien jau atiteko G.Einikio žmonai.
Po skyrybų buvusiai sutuoktinei įsipareigojęs sumokėti 2 mln. litų, iš pradžių buvęs krepšininkas namą Karklėje pardavinėjo už 6,5 mln. litų. Net kainai kritus iki 4,2 mln. litų, pirkėjo neatsirado. Sandoris su vieninteliu pretendentu, kuris pasišovė įsigyti vilą už beveik 4 mln. litų, nutrūko dėl paties G.Einikio kaltės.
Kai Inga Einikienė dėl pinigų išieškojimo kreipėsi į antstolius, prabangų namą bandyta parduoti iš varžytinių. Per keletą kartų vilos kaina dar smuktelėjo ir siekė per 2 mln. litų.
Galiausiai visai neseniai už neįvykdytus turto dalybų įsipareigojimus pora susitarė, jog namas lieka I.Einikienei.
Kaimynystė – irgi vertybė
Ar ryžtumėtės mokėti daugiau už butą ar namą, jeigu šalia gyventų Arūnas Valinskas ar kita Lietuvos įžymybė? Nekilnojamojo turto specialistai aiškina, kad turtingi ir žinomi kaimynai išties gali padidinti buto ar namo vertę.
"Pirkėjas gali pagalvoti, kad tokie žmonės yra tikrai protingi ir bet ko neperka. Žinomų žmonių kaimynystė leidžia daryti prielaidą, kad jų turimas objektas yra kokybiškas. Taip pat manoma, kad tokie kaimynai, gerai sugyvenant, gali būti labai naudingi. Gali būti, kad už objektą šalia tokių kaimynų potencialus pirkėjas gali ryžtis ir primokėti", – komentavo bendrovės "Ober-Haus" Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.
Specialistas prisiminė prieš keletą metų vertinęs vieną objektą, įsikūrusį šalia A.Valinsko namo Kryžiokuose. "Tuomet ir aš galvojau, kad jeigu jau Valinskas čia namą turi, turtas tikrai vertingas", – pusiau juokais sakė S.Vagonis.
Tai, kad buvęs šou verslo veikėjas A.Valinskas tapo Seimo pirmininku, vargiai padidino nekilnojamojo turto vertę ar patrauklumą Kryžiokuose. "Jis ir taip nuo seno yra žinomas žmogus, ir tai, kad tapo politiku, jo žinomumo nei padidino, nei sumažino", – pridūrė "Ober-Haus" atstovas.
Paprasto mirtingojo nepageidauja
S.Vagonis neneigė, jog turtingas kaimynas nebūtinai reiškia gerą ir ramų gyvenimą. Jei gyvenantis greta yra pagarsėjęs vakarėlių liūtas, potencialus pirkėjas gali išsigąsti triukšmingų pobūvių. Tokiu atveju buto ar namo patrauklumas krinta.
Dar viena bėda – savotiška kastų sistema. S.Vagonio žodžiais, kai kuriuose turčių rajonuose kaimynai tiesiog neįsileistų paprasto žmogaus, nors šis ir turėtų pakankamai pinigų prestižiniam būstui įsigyti.
"Turbūt geriausias pavyzdys – garsusis Laurų kvartalas (jame gyvena vadinamojo "VP dešimtuko" nariai bei kiti verslo šulai – red.). Ten be kaimynų sutikimo neįsikelsi, kad ir kiek mokėtum", – sakė nekilnojamojo turto ekspertas.
Apjuostas aukšta tvora, apsaugininkų saugomas Laurų kvartalas primena Rusijos sostinės turčių Rubliovkos kvartalą. Vienas "VP dešimtuko" narių Mindaugas Marcinkevičius žiniasklaidai atvirai komentavo, kad kvartalo gyventojai patys spręs, ką priimti į kaimynus, o kam pasakyti "ne".
"Mes net nepradedame derybų dėl pardavimo, jei žmogus visuomenėje neturi gero vardo", – prieš kelerius metus vienam žurnalui sakė M.Marcinkevičius.
Ponų rojus – prie jūros
Ironiška, tačiau per tą laiką paties "VP dešimtuko" reputacija gerokai suprastėjo. Pusiau juokais būtų galima pasakyti, kad laikantis griežtų Laurų kvartalo atrankos kriterijų, vieni įtakingiausių šalies verslininkų galbūt turėtų pasiieškoti kitos gyvenamosios vietos.
Tikėtina, jog dabar Laurų kvartalas įsileistų ir ne aukščiausios prabos turtuolius. "Dabar, manau, atrankos kriterijai neturėtų būti tokie griežti", – svarstė S.Vagonis.
Bene garsiausias Laurų kvartalo klaipėdietiškasis atitikmuo – individualių namų kompleksas Giruliuose, Skautų gatvėje, kuriam jau prilipo tokie epitetai kaip "elito rezervatas" ar "ponų rojus".
Čia įsikūrė nemažai uostamiesčio garsenybių: buvusi apskrities viršininkė Virginija Lukošienė, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės valdybos pirmininkas Povilas Vasiliauskas, tarybos narys Benediktas Petrauskas. Čia stovi ir krovinių kompanijos "Bega" vadovo Aloyzo Kuzmarskio bei kitų turtuolių buveinės.
Prestižas gali atsirūgti
Nekilnojamojo turto agentūros "Aidila" vadovas A.Bružas tvirtino, jog potencialūs pirkėjai šiame kvartale būsto pirkti nesiveržia. "Sakyčiau, gerokai labiau geidžiama yra kita Girulių vieta – Palangos gatvė. Šis kvartalas suformuotas ganėtinai erdviai, atrodo architektūriškai vienalytis, supa patrauklus gamtovaizdis. Galima sakyti – tai šiandien viena prestižiškiausių vietų šalia Klaipėdos", – vardijo specialistas.
Nors, pašnekovo teigimu, solidi kaimynystė visada buvo gero tono dalykas, tačiau įtakingų ir turtingų kaimynų įgeidžiai gali atsirūgti.
"Kai susiburia skirtingo skonio ir skirtingo supratimo žmonės, turintys didelių finansinių galimybių, imamos tenkinti ambicijos, neatsižvelgiant į kaimynystę architektūriškai. Galbūt todėl ir Skautų gatvės kvartalas šia prasme išėjo gana padrikas", – pastebėjo A.Bružas.
Anot specialisto, įsikurdami greta garsenybių žmonės turėtų įvertinti ir tai, kad tokia kaimynystė gali apkarsti dėl didesnio tiek žiniasklaidos, tiek prašalaičių dėmesio. "Įžymūs žmonės, ypač politikai bei kiti viešieji asmenys, stebimi akyliau, kartu daugiau dėmesio gauna ir šalia įsikūrusieji", – kalbėjo A.Bružas.
Grietinėlės kvartale – lentos
"Na ir kas, kad gyvenu šalia įžymybių, verslo magnatų?" – be nuostabos retoriškai klausė kaunietė Jūratė, gyvenanti vadinamajame tarpukario grietinėlės kvartale – Vaižganto gatvėje. Čia kone ant kiekvieno namo kaba atminimo lentelė su įrašu "Šiame name gyveno..."
"Ant mūsų namo taip pat yra lentelė, nes jame gyveno praeityje žinomas architektas. Apie šį žmogų informaciją susirinkau vėliau, įsigyjant būstą namo paženklinimas neturėjo įtakos. Tai tiesiog buvo geras pasiūlymas už gerą kainą", – prisiminė pašnekovė.
Atminimo lenta ant namo, pasak moters, teikia ne tiek privalumų, kiek trūkumų. "Manau, kad norėdami perstatyti namą, padidinti, susidurtume su galybe problemų", – spėjo kaunietė.
Įsikėlusi gyventi į naujus namus moteris savo akimis pamatė, kad yra apsupta net tik lentomis pažymėtų namų, bet ir šių laikų garsenybių. Netoliese gyvena verslininkai Bronislovas Lubys, Vladimiras Romanovas. Daugelis žino, kad čia stovi ir krepšinio legendos Arvydo Sabonio namas.
Šių žmonių apsuptyje gyvenanti kaunietė mano, kad įžymybių būsto ar jų kaimynystės vaikymasis yra provincialumo ženklas, tai nesuteikia jokių privalumų.
Povilas Mickevičius, bendrovės "Nekilnojamojo turto paslaugų centras" direktorius
Žinomas vardas namo ar buto kainai dabartinėje situacijoje nelabai ką duoda. Anksčiau – taip. Ypač, jei įžymybės būstą pirkdavo tokio paties mentaliteto, panašaus išprusimo žmogus. Pavyzdžiui, rašytojas įvertindavo tai, kad perkamame būste kadaise gyveno žinomas rašytojas. Toks faktas gerokai paspartindavo pirkėjo apsisprendimą.
Dilemą pirkti ar nepirkti padeda išspręsti ne tik personalijų pavardės, bet ir profesija. Kai kuriems žmonėms didelė vertybė – architektų būstai, nes tikima, kad sau architektai namus įsirengė ypač apgalvotai ir kokybiškai, naudojo geresnes medžiagas.
Jei bute ar name yra buvę blogų įvykių ar jame gyveno prastos reputacijos, nusikalstamo pasaulio atstovai, parduoti gerokai sudėtingiau.
Naujausi komentarai