Pereiti į pagrindinį turinį

Žydų bendruomenė: Lietuvos valdžia išreiškė pozityvų požiūrį į bendrapiliečius

2014-06-17 10:32
Žydų bendruomenė: Lietuvos valdžia išreiškė pozityvų požiūrį į bendrapiliečius
Žydų bendruomenė: Lietuvos valdžia išreiškė pozityvų požiūrį į bendrapiliečius / T. Urbelionio / BFL nuotr.

Įteisindama galimybę žydų gelbėtojams gauti valstybinę pensiją, Lietuva pagaliau parodė teigiamą požiūrį į savo piliečius, sako Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB).

Antradienį viešu pranešimu ji padėkojo už Seimo priimtas įstatymo pataisas, kuriomis žydų gelbėtojai Holokausto metu prilyginti laisvės kovų dalyviams.

„Pagaliau Lietuvos valdžia išreiškė savo pozityvų požiūrį į bendrapiliečius žydus ir atsižvelgė į jų, daugelį metų kartotą, prašymą parodyti didesnį dėmesį ir paremti žydus gelbėjusius žmones Holokausto metu, nes jie atliko žygdarbį. Tai buvo humaniškas, labai pavojingas ir didvyriškas poelgis, žvelgiant mirčiai į akis, kuriam nedaugelis ryždavosi. Mes lenkiame galvas prieš šiuos žmones, daugelio jų šviesų atminimą“, - rašoma bendruomenės pranešime.

LŽB bendruomenės nuomone, Seimo sprendimas yra „dar vienas svarbus žingsnis į istorinės tiesos pripažinimą dėl Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje vykusio Holokausto“.

Seimas antradienį papildė Pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyvių teisinio statuso įstatymą, žydų gelbėtojams suteikdamas laisvės kovų dalyvio statusą bei tuo pačiu - teisę į valstybinę pensiją.

Numatoma, kad pataisa įsigalioja nuo liepos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, holokausto aukų gelbėtojų valstybinėms pensijoms mokėti kasmet papildomai reikės apie 860 tūkst. litų.

Ministrų kabinetas iš pradžių buvo pasiūlęs Seimui stabdyti įstatymo svarstymą dėl lėšų trūkumo, bet tokia Vyriausybės pozicija sulaukė pasmerkimo viešojoje erdvėje.

Kritikai atkreipė dėmesį, kad valdžia rado lėšų pakelti politikų ir valstybės tarnautojų algoms, bet nesutinka paremti žmonių, kurie gynė lietuvių tautos garbę karo metais. Tuomet Vyriausybė projektą persvarstė ir jam pritarė.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai, neretai talkinami vietos kolaborantų, išžudė apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Karo metais buvo išgelbėti apie 8 tūkst. Lietuvos žydų, dar maždaug tiek pat liko gyvi, nes spėjo pasitraukti į Sovietų Sąjungos gilumą.

Izraelyje įsikūręs Holokausto studijų centras "Yad Vashem" už žydų gelbėjimą pasaulio teisuoliais yra pripažinęs 865 lietuvius, sąrašas nuolat pildomas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra