Šokiruojanti versija: kodėl negalima legalizuoti kanapių?

Šį kartą dėmesio centre tema, kuri daugeliui neduoda ramybės. Ne, tai ne Rusija, ne pabėgėliai ir net ne Kim Kardashian pasturgalis. Mūsų akiratyje – narkotikai. 2011-aisiais, kai dar pasaulio neerzino nei Napoleono komplekso kamuojami teroristai, nei pseudožvaigždės, didingo pavadinimo komisija „The Global Commisionon Drug Policy“ konstatavo, jog karas su kvaišalų vartojimu yra pralaimėtas.

Šis teiginys pagrįstas JTO duomenimis, pagal kuriuos nuo 1998 m. iki 2008-ųjų trijų psichotropinių medžiagų vartojimas sparčiai išaugo. Vartojančiųjų kanapes padaugėjo 8,5 proc., kokainą – 27 proc., o heroiną – 34, 5 proc. Remdamasi šiais ir kitais statistiniais duomenimis, komisija paskelbė verdiktą – JAV prezidentų Richardo Nixono ir Ronaldo Reagano vykdyti karai prieš narkotikus patyrė absoliutų fiasko, tad būtina keisti strategiją.

Kaip tai padaryti? Vienas siūlymų – mažinti bausmes narkotikų vartotojams bei legalizuoti kai kurias medžiagas. Čia tuoj sukruto kanapių šalininkai, pradėję suokti nesibaigiančias giesmes apie minimalią kanapių žalą, kurią įrodęs toks ar anoks tyrimas. Per pastaruosius ketverius metus kanapių tema įgavo tokį pat aktualumo statusą, kaip abortai, daugpatystė, homoseksualų santuokos ar eutanazijos legalizavimo temos.

Pagrindinis argumentas, kuriuo tiki marihuanos mėgėjai: leidus mėgautis šiuo uždraustu vaisiumi, bus užkirstas kelias kitų medžiagų vartojimui bei mokami mokesčiai valstybei. O kur dar prielaidos, kad kanapės, skirtingai nei alkoholis, skleidžia pozityvią energiją ir netgi gydo vėžį?

2012-aisiais pasirodė Oliverio Stone‘o režisuotas filmas „Laukiniai“ ("Savages"), kuriame du vaikinai prekiauja marihuana ir dalijasi viena mergina. Vėliau jų mylimąją pagrobia meksikiečių kartelio smogikai ir naujieji gėlių vaikai stoja į kovą už smulkųjį verslą bei laisvą meilę. Filmo skleidžiama žinia gana aiški ir tame nieko keisto, nes kvaišalai visada buvo aktualūs šio režisieriaus kūryboje.

XX a. devintojo dešimtmečio pradžioje jis debiutavo kaip scenaristas. Kovodamas su asmenine priklausomybe kokainui, jis pasinaudojo 1932-ųjų filmo scenarijumi ir pritaikė jį savo laikų aktualijoms. Taip gimė Briano de Palmos režisuota juosta su Al Pacino „Žmogus su randu“ ("Scarface", 1983). Narkotikai vartojami ir filmuose „Būrys“ ("Platoon", 1986) bei „Gimę žudyti“ ("Natural Born Killers",1994), tad O.Stone‘o požiūris šiuo klausimu daugiau negu aiškus.

„Laukinių“ skleidžiama mintis sulaukia vis daugiau sekėjų ir pasiekia naujų pergalių. Taip yra todėl, kad ji suranda vešlią dirvą – žmonių neišprusimą. Daugelis vis dar nežino ir nesuvokia, kas yra narkotikai. Apskritai žodis „narkotikas“ yra mitas ir milžiniška erdvė interpretacijoms: kažkokios medžiagos, jos iš pradžių būna smagios, bet vėliau sukelia daug sveikatos problemų, kažkas iš to uždirba didžiulius pinigus.

Narkotikai yra arčiau nei daugeliui atrodo, kai kurie jų – legalūs ir sutinkami bene kasdieną. Teisingesnis terminas – psichotropinės medžiagos. Kokios jos? Visų pirmiausia – stimuliantai. Kokainas, amfetaminas ir kofeinas stimuliuoja periferinę ir centrinę nervų sistemas. Jie leidžia žmogui jaustis atsigavusiam, nuskaidrėja protas ir individas gali sparčiau atlikti fizines bei protines užduotis. Stimuliantai dažniausiai vartojami vakarėlių metu, nes jų suteikiama energija leidžia bendrauti, šokti ar užsiimti lytiniais santykiais visą naktį.

Dažnai vartojant stimuliantus susergama depresija, kuri paprastai lydima pykčio priepuolių, išsivysto nuolatinis nervingumas, o to pasekmė – dažnas stimuliantų vartotojas, turėdamas tik psichologinę priklausomybę, griebiasi antrosios kvaišalų grupės. Šią galima įvardyti kaip „slopinamuosius“. Tai – alkoholis, opiatai, įvairūs raminamieji bei migdomieji, kurie sukelia priešingą efektą. Jie žmogų svaigina, nuramina, vartotojas dažnai jaučia euforiją, tampa išglebęs, o jo protas apsiblausęs. Jie gali sukelti ne tik psichologinę, bet ir fizinę priklausomybę.

Trečioji rūšis yra pati įdomiausia. Mat ji nėra smagi ir jos patirtis žmogui netgi gali būti siaubinga – tai haliucinogenai: LSD, psilocibino grybai, meskalino kaktusai ir kt. Kol žmogaus smegenis veikia haliucinogenas, jam viskas atrodo keista, mistiška, neretai išgyvenamos spalvingos vizijos ir patiriamas religinei apvaizdai prilygstantis nušvitimas. Nemažai šių medžiagų buvo vartojamos Pietų Amerikos šamanų, siekiant įgyti žinių iš anapus.

Taip pat yra ir tokių medžiagų, kurios pasižymi kelių šių grupių savybėmis, pvz., MDMA (ekstazis), turintis ir stimuliantų, ir haliucinogenų savybių. Kalbant apie kanapes reikia pasakyti, jog tai yra pati neįdomiausia, legendomis ir stereotipais apipinta psichotropinė medžiaga, kurią iš esmės galima įvardyti kaip „narkotikų popsą.“

Nuostata, kad legalizavus kanapes bus užkirstas kelias kitiems kvaišalams, yra iliuzija – kaip Justinas Bieberis nėra pajėgus patenkinti visų melomanų, taip ir kanapės nepajėgios kompensuoti visų svaigulio rinkos poreikių. Mitologinis kanapių statusas leidžia O.Stone‘o bendraminčiams manipuliuoti visuomenės nuotaikomis, mokslinių tyrimų duomenimis ir t. t.

Ir jie jau pasiekė porą pergalių – marihuaną legalizavo Urugvajus bei JAV Kolorado valstija, tačiau yra daugybė priežasčių, kodėl šį procesą būtina sulaikyti. Viena jų yra tokia absurdiška, kad net sunku patikėti: kanapės ir kokainas yra patys populiariausi vakarėlių kvaišalai, kurie neša milžinišką pelną. Šis neguli kažkur pas mistinį blogąjį kartelio bosą, o juda ir tampa legalus. Jeigu bent dalis JAV ir ES valstybių nuspręstų žengti Urugvajaus ir Kolorado pėdomis, milžiniškas šešėlinių pinigų srautas nutrūktų ir Vakarų šalis ištiktų finansinis krachas, baisesnis už 1929-ųjų ar 2008-ųjų krizes.

Ironiška, tačiau galima sakyti, kad mes visi esame priklausomi nuo kvaišalų, net jeigu patys to nežinome ir vien dėl to privaloma tęsti R.Nixono ir R.Reagano administracijų puoselėtas strategijas, kurios užtikrintų visuomenės sveikatą ir neleistų į valdžią pakliūti neaiškiems asmenims, manipuliuojantiems žmonių silpnybėmis.


Šiame straipsnyje: narkotikaikanapėskvaišalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

grybs

grybs portretas
Tai kur argumentai? Ar filmo scenarijus yra argumentas? Autoriau, pamėgink paneigti mokslinių tyrimų išvadas apie kanapių naudą. Pamėgink paneigti tai, kad lengvųjų narkotikų kontrolė yra kur kas naudingiau valstybei ir visuomenei, nei palikti tai nusikalstamui pasauliui. Kiek gyventojų perdozavo ir mirė nuo kanapių? Jei jau primeti save objektyviu, tai gal ir rašyk objektyviai. Čia nėra vietos tavo subjektyviam samprotavimui. Palik ramybėj ese stilių, kai čia reikia objektyvios ir rimtos analizės. ačiū, geros dienos.

Mart1nas

Mart1nas portretas
Derėtų autoriui pasidomėti, kokias marihuanos legalizavimo pasėkmes išgyvena jo paties minima JAV Kolorado valstija. Realybė smarkiai prasilenkia su autoriaus prognozėmis apie "finansinį krachą". Taip pat sakome autoriui "gėda pelėda" už tai, kad pastarasis palaiko juodąją marihuanos rinką ir pinigų plovimą. Gėda, gėda, gėda. Pelėda.

Mart1nas

Mart1nas portretas
Uzsakytas, kryptinis straipsnis.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Anoniminiai laiškai neįbaugins
    Anoniminiai laiškai neįbaugins

    Vos tik laikraštis išspausdino mano pastebėjimus „Liko gumbuoti stagarai“ („Klaipėda“, 2024 03 19), tuoj prasidėjo reakcija. Kai kas puolė piktintis „Karšto telefono“ skiltyje, kai kas šaipyti...

    2
  • Šviesoforizacija mieste dar nesibaigė
    Šviesoforizacija mieste dar nesibaigė

    Nors buvo sakoma, kad Klaipėdoje vadinamoji šviesoforizacija baigsis, tačiau, manau, uostamiesčio vairuotojai jau pastebėjo, jog šis ydingas procesas vis tiek nesibaigia. ...

  • Per laidotuves – fejerverkai
    Per laidotuves – fejerverkai

    Šių metų kovo 8 d. Lietuvos žiniasklaidoje buvo skelbiama žinia, kad Klaipėdoje, Žvejybos uosto rajone, sudeginta 12 nacionalinių vėliavų, kurios iš anksto buvo iškabintos Kovo 11 d. proga. ...

  • Marazmatikų parlamentarizmas veikia
    Marazmatikų parlamentarizmas veikia

    Rusijos Dūma pagrasino Vokietijai dėl „Taurus“ sparnuotųjų raketų tiekimo Ukrainai. Esą įvykiai gali lemti Vokietijos įsitraukimą į karą, todėl Bundestagas turi tam pasipriešinti, sakoma paskelbtame Dūmos kreipimesi. Vokietija 1...

  • Liko gumbuoti stagarai
    Liko gumbuoti stagarai

    Pagaliau K. Donelaičio skveras buvo apvalytas nuo tų supuvusių medžių, kurie kėsinosi į žmonių gyvybes. Iš Liepų gatvės pusės dabar matyti ir pats nemirtingas klasikas. Vasarą jo nebeužgoš šakos ir lapai, ir visas tas vaizdas...

    5
  • Kriminalinės mobilizacijos „paniatkės“
    Kriminalinės mobilizacijos „paniatkės“

    Kažin ar pasaulyje yra dar viena civilizuota valstybė, kur žudikai, prievartautojai, plėšikai, kyšininkai nebaudžiami? ...

  • Kaip Auksūdžio kaimas tapo aukso vertės
    Kaip Auksūdžio kaimas tapo aukso vertės

    Mažytis Vakarų Lietuvos Auksūdžio kaimas Darbėnų seniūnijoje bene labiausiai išgarsino naujausias atsinaujinančios energetikos elektrolizės technologijas, kurios naudojamos metanoliui ir vandeniliui gaminti. ...

    12
  • Reikia sunkiųjų darbų kalėjimo
    Reikia sunkiųjų darbų kalėjimo

    Priviso pas mus visokių valkatų, niekur nedirbančių išlaikytinių, girtuoklių, beviltiškų alkoholikų, kurie vagia iš parduotuvių, miega krūmuose ar gatvėje ant suolų ir visiškai nesirūpina nei savo artimaisiais, nei paty...

    2
  • Niūrus 1944-ųjų ruduo
    Niūrus 1944-ųjų ruduo

    Keletą dienų kaime buvo ramu, tik girdėjosi tolimi pabūklų garsai. Pirmą rusą pamatėme po kelių dienų. Ant arklio į kiemą įjojęs kariškis pasisukiojo, pasidairė ir išjojo. ...

    2
  • Niūrus 1944-ųjų ruduo
    Niūrus 1944-ųjų ruduo

    1944-ųjų spalio pradžioje, frontui pajudėjus ties Žemaitijos riba, prasidėjo masinė Klaipėdos krašto gyventojų evakuacija. ...

    1
Daugiau straipsnių