Pereiti į pagrindinį turinį

Nematytas J. Čechavičius parodoje „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“

2015-11-11 13:33
DMN inf.
Pilies gatvė prie Šv. Jonų bažnyčios. XIX a. 7-8 deš. Lietuvos valstybės istorijos archyvas
Pilies gatvė prie Šv. Jonų bažnyčios. XIX a. 7-8 deš. Lietuvos valstybės istorijos archyvas / J. Čechavičiaus nuotr.

Lietuvos dailės muziejus lapkričio 13 d., penktadienį, 17 val. kviečia į Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius)  atidaromą Juozapo Čechavičiaus (1818–1888, Józef Czechowicz) nuotraukų parodą „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“ (veiks iki 2016 m. sausio 15 d.). Atidaryme muzikuos Linas Dužinskas (fortepijonas) ir Nijolė Kniukštaitė-Vaičiulienė (sopranas), programoje – Stanislavo Moniuszkos dainos.

Vytauto Kasiulio dailės muziejaus salėse atidaroma svarbiausia 2015 m. paroda, skirta reikšmingiausio to meto Vilniaus fotometraštininko ir fotomenininko atvykimo į Vilnių 150-ies metų datai paminėti. Tai pirmoji Lietuvos dailės muziejaus surengta paroda, kurioje išsamiai pristatoma didžioji fotografo kūrybinio palikimo dalis bei jo sklaida. Parodoje greta meninių nuotraukų pirmą kartą eksponuojami Čechavičiaus biografiją ir veiklą nušviečiantys archyviniai dokumentai, šeimos albumo nuotraukos, autoportretai, asmeninis fotografo spaudas, Alfredo Römerio ranka piešta karikatūra iš „linksmųjų piešinių“ aplanko, atvirukai. Nuotraukas ir dokumentus maloniai paskolino parodos partneriai – dauguma Lietuvos atminties institucijų, Lenkijos muziejus.

Parodoje eksponuojama daugiau kaip pusantro šimto Vilniaus ir apylinkių nuotraukų originalų, sukurtų 1870–1885 m. Ištisus du dešimtmečius Čechavičius buvo vienintelis Vilniaus fotografas, kūręs atvirame ore, ir tik jo dėka galime pamatyti, kaip prieš šimtmetį atrodė miestas, jame vykusias permainas. Parodoje išskirtinę vietą užima pirmą kartą į nuoseklias panoramines sekas sugrupuotos dviejų–penkių kadrų nuotraukos, darytos nuo Vilnių supančių aukštumų. Greta kitų industrinių miesto įvykių – naujų namų, tiltų statybų, Neries krantų sutvirtinimų, miesto vandentiekio ir kanalizacijos tiesimo, mugių, neišvengiamų griovimų įamžinimo – žiūrovai pirmą kartą pamatys ir Rusijos imperatoriaus Aleksandro III apsilankymui Vilniuje 1884 m. dekoruotų gatvių vaizdus.

Parodos kuratorius, fotografo kūrybos tyrinėtojas Dainius Junevičius pabrėžia, kad iš daugelio kitų to laikotarpio fotografų Čechavičių išskiria jo atvirumas ir imlumas fotografijos meno naujovėms, veržlus dalyvavimas Europos ir Rusijos fotografų parodose, narystė Prancūzijos fotografijos draugijoje. Rengdamas parodą jos kuratorius išsiaiškino daugelį iki šiol nežinomų fotografo biografijos iki atvykimo į Vilnių bei veiklos Vilniuje faktų, atrado du iki tol nežinomus jo nuotraukų aplankus, saugomus Rusijos Dailės akademijos mokslinėje bibliotekoje. Lankytojai turės galimybę išvysti, kaip atrodė fotografo ateljė prieš perkeliant ją į netoli Katedros aikštės esantį Miesto sodą.

Fotografas Čechavičius gimė 1818 m. kovo 2 d. Polocko apskrityje, mokėsi Vitebsko gimnazijoje. Kelerius metus dirbo buhalteriu Zamostės karo ligoninėje. Fotografija susidomėjo 1853 m., kai tik pradėjo plisti šlapiojo kolodijaus fotografijos metodas, išstūmęs dagerotipiją ir vyravęs iki XIX  a. pabaigos. Pasiekęs šio meno aukštumų ir tapęs plačiai pripažintu vietovaizdžių fotografu, Čechavičius fotografijos pradžioje mokėsi Paryžiuje, kurį laiką dirbo fotografu Kijeve, Černigove, Vitebske. 1865 m. atsikėlė gyventi į Vilnių. Ilgainiui jį pamilo kaip gimtąjį miestą ir čia gyveno iki mirties 1888 m. sausio 1 d.

Parodoje bus demonstruojamas J. Paul Getty muziejaus (Los Andželas, Kalifornija) sukurtas ir oficialiai rodyti leistas dokumentinis filmas, pasakojantis apie šlapiojo kolodijaus technologiją, rodomas originalus stiklo negatyvas iš Balstogės Sleńdzińskių galerijos.

Išsamiau pažinti Čechavičiaus kūrybą padės išleistas parodos vadovas „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“, vyks edukaciniai užsiėmimai „Vilniaus gatvėmis“ ir „Fotodienoraščiai“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra