„Apsispręsime koalicinė taryba, bet principas, kuris buvo visiems tinkamas ir išsakytas nuo pat pradžių – išsisprendžia teisiniai klausimai ir tada klausimas gali būti darbotvarkėje. Kol kas tas teisinis klausimas nėra išspręstas. Prie to, kad jis nėra išspręstas atsirado dar du teisiniai klausimai, du ikiteisminiai tyrimai, kur irgi procesiniai sprendimai nėra priimti“, – antradienį žurnalistams Seime teigė S. Skvernelis.
„Tai nežinau, kodėl tokios intencijos yra atsiradę, gal jos susiję su tuo, kad dabar jau reikia dirbti. Jie turi tris ministrus, komiteto pirmininkus, vadovybę. Dabar jau nebe rinkimai, reikia pradėti konkrečius darbus dirbti, gal tai atrodo baugu ir per sunku“, – akcentavo jis.
Dabar jau nebe rinkimai, reikia pradėti konkrečius darbus dirbti, gal tai atrodo baugu ir per sunku.
„Nemuno aušros“ gretose pastarosiomis dienomis aptarta ir svarstoma galimybė trauktis iš valdančiosios koalicijos. Eltos žiniomis, šią idėją valdančios partijos kolegoms pasiūlė „aušriečių“ lyderis R. Žemaitaitis. Pasitraukimas iš koalicijos aptartas ir praėjusią savaitę vykusiame „Nemuno aušros“ frakcijos posėdyje.
Premjeras įvertino R. Žemaitaičio pareiškimus dėl likimo koalicijoje: ultimatumais tikrai nebendraujame
Po „Nemuno aušros“ lyderio R. Žemaitaičio pareiškimų dėl likimo valdančiojoje daugumoje, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad susiklosčiusią situaciją spręs koalicinė taryba. Politikas pabrėžia – koalicinėje sutartyje yra numatyta, jog dvi Seimo vicepirmininkų pozicijos priklauso „aušriečiams“. Tačiau, socialdemokrato teigimu, nėra įsipareigojimo, kad toks postas turi atitekti būtent R. Žemaitaičiui.
„Pirmiausiai, mes ultimatumais tikrai nebendraujame. Jeigu yra viena ar kita problema, ji sprendžiama numatyta tvarka – koalicija renkasi į posėdį ir ieško sprendimo“, – antradienį Seime žurnalistams sakė G. Paluckas.
„Yra koalicijos sutartyje pažadėta papildoma, dar viena Seimo vicepirmininko pozicija „Nemuno aušrai“, tačiau nėra įrašyta jokios pavardės“, – pažymėjo jis.
G. Paluckas nesutiko su R. Žemaitaičio mintimi, jog valdantieji nesilaiko koalicinės sutarties nuostatų.
„Šiandien tikrai negaliu to konstatuoti“, – akcentavo ministras pirmininkas, nurodydamas, kad antradienį aptarė situaciją su pačiu R. Žemaitaičiu.
„Buvome susitikę, aptarėme situaciją (...), kurią mato Remigijus Žemaitaitis ir kaip mes ją įsivaizduojame, likusi koalicijos dalis“, – kalbėjo socialdemokratas.
Visgi, klausiamas, ar matytų galimybę R. Žemaitaičiui tapti Seimo vicepirmininku, G. Paluckas tiesiai neatsakė.
„Tuos klausimus sprendžia koalicija ir koalicijos taryboje mes aptarsime situaciją“, – kartojo Vyriausybės vadovas.
Politikas viliasi, kad koalicijai pavyks išspręsti kilusius iššūkius.
„Pradžia visada yra sunkiausia, reikia priprasti vieniems prie kitų, kalbėjimo būdo, pareiškimų stiprumo. Bet tas apsitrynimo laikotarpis eina į pabaigą ir tikiu, kad išspręsime visus kilusius klausimus“, – teigė jis, paklaustas apie įtemptą kadencijos pradžią.
Kol kas apie naujus koalicijos partnerius ar mažumos Vyriausybę nekalba
G. Paluckas kol kas sako nesvarstantis apie tai, ar pasitraukus „Nemuno aušrai“ būtų ieškoma naujų koalicijos partnerių, ar Vyriausybė remtųsi mažumos parama Seime.
„Nesamprotausiu apie tai, ko dar nėra. Šiuo metu turime koaliciją, ji yra veikianti, yra susitarimas. (…) Visa kita yra tik samprotavimai, į kuriuos šiuo metu veltis tikrai nėra reikalo“, – Seime žurnalistams antradienį tvirtino G. Paluckas.
Nors socialdemokratų partijos vicepirmininkė Rasa Budbergytė antradienį teigė, kad koalicijos partneriai dar bandys įtikinti „aušriečius“ pasilikti valdančiojoje koalicijoje, premjeras sako tokio poreikio kol kas nematantis.
„Nesiruošiu nieko perkalbinėti, nes ir nėra jokių sprendimų. Yra koalicija, yra klausimas ant koalicijos tarybos stalo ir jis bus sprendžiamas“, – aiškino Vyriausybės vadovas.
Kaip skelbta anksčiau, pirmadienį „Nemuno aušros“ pirmininkas R. Žemaitaitis pareiškė kelsiantis klausimą dėl buvimo koalicijoje, jeigu artimiausiu metu nebus pateikta jo kandidatūra į Seimo vicepirmininko pareigas.
„Artimiausiu metu mes iškelsime klausimą – ar gali „Nemuno aušra“ toliau dalyvauti valdančiojoje koalicijoje, ar negali dalyvauti valdančiojoje koalicijoje ir kaip koalicijos partneriai yra nusiteikę laikytis koalicinio susitarimo“, – po koalicinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė R. Žemaitaitis.
Anksčiau koalicijos partneriai teigė, kad „Nemuno aušros“ lyderis į šias pareigas galėtų būti teikiamas tuomet, kai išsispręs jo teisinės problemos. Visgi, R. Žemaitaitis tikina manąs, kad, panaikinus jo teisinę neliečiamybę, trukdžių siekti Seimo vicepirmininko pareigų – nebeliko.
Savo ruožtu Seimo pirmininkas S. Skvernelis pirmadienį pakartojo, kad R. Žemaitaitis į Seimo vicepirmininko pareigas bus teikimas tuomet, kai bus išspręstos „teisinės problemos“.
Šiuo metu Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoje byla kurioje R. Žemaitaitis kaltinamas neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu ir viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.
Seimo statutas numato, kad parlamento vadovas galu turėti 7 vicepirmininkus. Trys postai yra deleguoti didžiausios valdančiosios socialdemokratų frakcijos atstovams – Juozui Olekui, Rasai Budbergytei bei Orintai Leiputei. Taip pat pora – opozicijos atstovėms Viktorijai Čmilytei-Nielsen bei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei. Du vicepirmininko postai deleguoti ir „aušriečiams“, tačiau kol kas į šias pareigas paskirta tik viena Agnė Širinskienė.
A. Širinskienė tikina, kad ne visi „aušriečiai“ pritaria siūlymui trauktis iš koalicijos
Seimo vicepirmininkė, „Nemuno aušros“ atstovė A. Širinskienė tikina, kad jos atstovaujamos politinės jėgos frakcija nėra tokia vieninga dėl galimybės palikti valdančiąją koaliciją, kaip gali pasirodyti iš partijos pirmininko R. Žemaitaičio pareiškimų. Politikė tikina, kad „aušriečių“ gretose yra įvairių nuomonių. Be to, jos teigimu, balsavimo dėl koalicinės sutarties, apie kurį kalbėjo R. Žemaitaitis, nė nebuvo.
„Ta diskusija (dėl pasitraukimo iš koalicijos – ELTA) buvo šiandien frakcijoje. Situacija yra tokia, kokia yra. Aš visą laiką manau, kad reikia dirbti, parodyti darbus, įgyvendinti programą ir pažadus rinkėjams. O paskui jau galvoti apie postus, apie kitus dalykus, tokia mano asmeninė nuomonė ir aš ją turėjau visą laiką“, – antradienį Seime žurnalistams sakė A. Širinskienė.
„Manau, kad nuomonių frakcijoje yra įvairių. Klausimas yra, kaip jos reiškiamos ir ar norima jas reikšti. Mano galva, kai esi valdančiojoje daugumoje ir turi patvirtintą Vyriausybės programą, tai reikia eiti, sėsti, dirbti ties priemonių planu ir reikia įgyvendinti tai, kas buvo rinkėjams pažadėta“, – kartojo ji.
Anksčiau antradienį R. Žemaitaitis patvirtino, kad „aušriečiai“ rimtai galvoja apie pasitraukimą iš valdančiosios daugumos. Anot jo, frakcija vienbalsiai sutarė, kad nėra laikomasi koalicinės sutarties. Visgi, A. Širinskienė tikina – tokio balsavimo frakcijoje nebuvo, o nuomonės tikrai nėra tapačios.
„Jeigu kalbate apie balsavimą, ne pasikeitimą nuomonėmis, tai balsavimo nebuvo“, – pabrėžė ji.
Vienintelė diskusijų apie koalicijos griūtį priežastis – Seimo vicepirmininko klausimas
A. Širinskienė taip pat pateikė kitokią versiją, kodėl iš tiesų atsirado svarstymai trauktis iš koalicijos. R. Žemaitaitis pabrėžė, jog klausimas keliamas ne tik dėl vicepirmininko posto, bet ir dėl apsunkintos ministrų skyrimo procedūros. Seimo vicepirmininkė žurnalistams nurodė tik pirmąją priežastį.
„Kiek atsimenu, buvo diskutuojama apie vicepirmininko poziciją. Ir aš tikrai suprantu koalicijos partnerių nuogąstavimus, kad slaptame balsavime gali tiesiog nebebūti balsų ir tada situacija bus tokia, kokia ji bus, nes neįmanoma sukontroliuoti, kas ir kaip slaptu balsavimu balsuoja. Kito kažkokio (koalicijos sutarties – ELTA) nesilaikymo fakto, matyt, po frakcijos posėdžio neatsimenu“, – dėstė A. Širinskienė.
Tačiau nepaisant priešingos pozicijos R. Žemaitaičiui, parlamentarė užsiminė, kad frakcijoje vyksta ir bendresnės diskusijos dėl politinės ateities.
„Kol kas aš tikrai turiu labai daug klausimų dėl mūsų tolesnio likimo“, – kalbėjo A. Širinskienė.
„Kalbu apie valdančiąją koaliciją ir tai, kaip mes tuos darbus planuosimės toliau“, – patikslino ji.
R. Budbergytė apie R. Žemaitaičio iškeltą ultimatumą: „aušriečiai“ taps jo ambicijų įkaitais
R. Žemaitaičiui prakalbus apie galimą jo atstovaujamos jėgos pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vicepirmininkė Rasa Budbergytė tvirtina, kad galutinį sprendimą lems politiko ambicijos. Visgi, anot jos, koalicijos partneriai dar bandys įtikinti „aušriečius“ pasilikti daugumoje.
Galvoju, kad gal Remigijus su savo kolegomis atauš nuo visų šių emocijų.
„Manau, kad jo partijos ar frakcijos nariai turėtų labai stipriai pagalvoti, ar jie nori tapti Remigijaus Žemaitaičio ambicijų įkaitais. Jeigu nori, tai, žinoma, gali realizuotis tai, ką sako Žemaitaitis. Tačiau dar kalbėsime, galutinis sprendimas nėra priimtas“, – Eltai antradienį sakė R. Budbergytė.
„Bandysime įtikinti, kad nereikia pasiduoti tokioms karštoms emocijoms. Galvoju, kad gal Remigijus su savo kolegomis atauš nuo visų šių emocijų“, – pridūrė ji.
LSDP atstovės teigimu, R. Žemaitaitis sąmoningai neišklauso koalicijos partnerių argumentų dėl jo kandidatūros į Seimo vicepirmininkus.
„Manau, kad Remigijus skirtingai traktuoja koalicinį susitarimą – nėra jokių nei koalicijos partnerius, nei Seimo pirmininką įpareigojančių nuostatų, kad būtinai turi būti jo kandidatūra (į Seimo vicepirmininkus – ELTA) pasirinkta, pateikta ir dar iki Kalėdų ar kada nors. Tikrai viso to nėra“, – tikino R. Budbergytė.
„Asmeniškai man formuojasi nuomonė, kad Remigijus nenori girdėti to, ką sako koalicijos partneriai, kokius argumentus dėsto. Dėl to yra labai liūdna“, – tęsė ji.
Ministras P. Poderskis su „Nemuno aušros“ frakcija sutarė kas mėnesį aptarti svarbiausias aktualijas
Antradienį su „aušriečių“ atstovais Seime susitikęs aplinkos ministras Povilas Poderskis sako, kad maždaug kas mėnesį susitiks su „Nemuno aušros“ frakcija ir aptars svarbiausius einamuosius klausimus.
„Maždaug kas mėnesį frakcijoje bus aptarinėjami einamieji klausimai. Maždaug tokia rutina. Kaip tiksliai bus – vis tiek yra komitetų posėdžiai, yra Seimo posėdžiai, yra daug to bendravimo ir bendradarbiavimo. Tikrai nepritrūks to kalbėjimo ir visada bus galima susinchronizuoti, ką daryti“, – antradienį po susitikimo su „aušriečių“ frakcija Eltai sakė P. Poderkis.
Jis nurodė, kad susitikimo su frakcija metu siekta ne tik susipažinti, bet ir aptarti Vyriausybės programą, Aplinkos ministerijos aktualijas.
„Kalbėjome apie bendrą darbą su frakcija, kaip mes matome komunikavimą, kaip matome komunikavimą tarpusavyje tarp trijų ministrų“, – kalbėjo ministras.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę P. Poderskis pradėjo vadovauti Aplinkos ministerijai. Politikas anksčiau yra dirbęs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriumi, Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) vadovu, priklausė Laisvės partijai.
Tiesa, politiko kandidatūra sukėlė nemažai diskusijų viešojoje erdvėje – kelti klausimai, kas pasiūlė P. Poderskiui tapti Vyriausybės nariu. Pats ministras nurodė sulaukęs pasiūlymo ne iš „Nemuno aušros“, kuriai pagal koalicinę sutartį ir yra deleguota Aplinkos ministerija – P. Poderskiui paskambino pats premjeras Gintautas Paluckas.
R. Žemaitaitis savo ruožtu tikino – P. Poderskio kandidatūrą pasiūlė pats. Visgi, „aušriečių“ frakcijos narė A. Širinskienė tikino – kandidatai į Aplinkos ir Teisingumo ministerijas „Nemuno aušros“ atstovams Seime nebuvo pristatyti, todėl jie neturi daug bendro su jos atstovaujama politine jėga.
(be temos)
(be temos)
(be temos)