Pereiti į pagrindinį turinį

Ministrės kaimynystėje – ministeriškas versliukas

2024-10-31 05:00

Gyventi šalia ministrės naudinga? Kad ir kaip būtų, dvi įmones ministrės kaimynystėje užregistravusi ir ministerijos užsakymus gaunanti vilnietė sako ministrės nepažįstanti.

Įsimintinas butas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) vadovavusi Monika Navickienė gyvena ne tik Antakalnyje, bet ir Vilniaus senamiestyje, S. Skapo gatvėje esančiame name.

To namo viename iš butų buvo registruota bendrovė „Litlab“, kurios savininkas ir vadovas – buvusios ministrės vyras Mindaugas Navickas, apie kurį visuomenė plačiau sužinojo prasidėjus triukšmui dėl „Foxpay“ veiklos. Bet tai ne vienintelė bendrovė, galimai susijusi su M. Navickiene ar jos vyru.

M. Navickui buvo pareikšti įtarimai dėl turtinių nusikaltimų: turtiniai nusikaltimai apima turto pasisavinimą, vagystes, sukčiavimą stambiu mastu, papirkimą, kyšininkavimą, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą – pinigų plovimą.

M. Navickas buvo areštuotas ir už 100 tūkst. eurų užstatą ne per seniausiai paleistas. Jis įpareigotas niekur neišvykti ir nebendrauti su nurodytais asmenimis.

S. Skapo gatvėje anksčiau registruotoje „Litlab“ bendrovėje buvo įdarbintas ir dėl finansinių nusikaltimų kalėjęs Vilhelmas Germanas, kuris kartu su eksministrės M. Navickienės sutuoktiniu yra įtariamasis ir šiuo metu lieka areštuotas. Bet tuo pačiu adresu – registruotos ir dar kelios bendrovės, kurias lydėjo sėkmė M. Navickienės vadovautos ministerijos IT pirkimuose.

Didelės apimties tyrimo duomenimis, nusikalstamais būdais galėjo būti legalizuota dešimtys milijonų eurų, mokėti 100 tūkst. eurų siekiantys kyšiai.

Tik sutapimas?

S. Skapo gatvės namo bute, kur buvo registruota kriminalistų dabar narstoma bendrovė „Litlab“ (pastarosiomis dienomis įvairiuose interneto portaluose nurodomi kitokie šios bendrovės adresai – red. past.), yra tik vienu skaičiumi besiskiriantis kitas butas. Ir tame bute įregistruotos dvi M. Navickienės vadovavimo SADM metu įkurtos bendrovės – „Projektai Jums“ ir „Miletask“.

Atsitiktinumas ar ne, bet šios abi bendrovės yra gavusios didelės vertės finansinių užsakymų iš SADM, kai jai vadovavo M. Navickienė. Bendrovėse – vos po vieną darbuotoją, tačiau užsakymų vertės – šimtatūkstantinės.

Užsakymai ėmė plaukti M. Navickienei tapus ministre, nors bendrovių savininkė ir vadovė dar uoliai sukasi ir kitoje valdančiųjų ministerijoje – Aplinkos apsaugos, kuriai vadovauja Simonas Gentvilas.

Sąlyga: buvusios ministrės sutuoktinis M. Navickas buvo areštuotas ir vėliau paleistas už 100 tūkst. eurų užstatą. / I. Gelūno / BNS nuotr.

Iškėlė tikslą

Dar 2006 m. ministerijoje buvo pradėta kurti Socialinės paramos šeimai informacinė sistema (SPIS)

SPIS paskirtis – registruoti ir kaupti informaciją apie savivaldybėse teikiamą socialinę paramą, analizuoti šią informaciją pagal savivaldybes, paramos rūšis. Šioje sistemoje gyventojai elektroniniu būdu gali pateikti prašymus dėl įvairių išmokų ir pašalpų. Kas dieną SPIS apsilanko apie 600 tūkst. vartotojų.

Buvo konstatuota, kad sistema dažnai genda, o problemos sprendžiamos lėtai. Beveik prieš dešimtmetį sistemą buvo nuspręsta modernizuoti.

Energingiausiai šių darbų ėmėsi buvusi ministrės M. Navickienės komanda – buvo deklaruotas tikslas kuo greičiau sistemą atnaujinti, padaryti ją efektyvią.

2021 m. paskelbus viešojo pirkimo konkursą, SPIS modernizavimo užduočiai įgyvendinti parinkta programinės įrangos kūrimo bendrove „Proit“. ES lėšomis finansuojamas projektas turėjo būti baigtas dar pernai gegužę, o sistema – idealiai funkcionuoti.

Tačiau netrukus prasidėjo nesklandumai: projekto paleidimas vėlavo daugiau nei metus, beveik visos lėšos jau panaudotos, o projektą kūrusi bendrovė „Proit“ pranešė esanti priversta nutraukti vieno milijono eurų vertės (SPIS) modernizavimo sutartį su SADM. Tuomet skelbta, kad nebaigtų darbų vertė – apie 22 tūkst. eurų, kai bendra pirkimo – daugiau nei milijonas, kuris jau nugulė tiekėjui už neveikiančią sistemą.

Tapo nepatikimi

„Proit“ direktorius Justinas Brokorius žiniasklaidai tvirtino, kad projektas yra beveik baigtas: neva sistema veikia, yra likęs tik galutinis kai kurių paslaugų suderinimas, testavimas ir perkėlimas į realią aplinką.

Anot „Proit“ bendrovės pranešimo, sprendimas pasitraukti priimtas ministerijai nebendradarbiaujant dėl sistemos modernizavimo problemų.

„Bendrovė buvo pateikusi ministerijai siūlymus, kaip operatyviai užbaigti SPIS modernizavimą, tačiau į juos nebuvo atsižvelgta“, – taip buvo tvirtinama „Proit“ paaiškinime.

Bendrovė tvirtino, esą pradėjus modernizavimo darbus paaiškėjo, kad ne visos užduotys buvo suderintos su pagrindinėmis SPIS naudotojomis – savivaldybėmis. Taip pat nebuvo užtikrintos prieigos prie valstybės informacinių sistemų, su kuriomis turėjo būti integruota SPIS.

„Dėl to darbai ne tik užtruko ilgiau nei planuota pasirašant sutartį, bet tapo nebeįmanoma juos užbaigti“, – pabrėžė „Proit“.

Viešųjų pirkimų tarnyba „Proit“ yra įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą dar prieš kelerius metus.

Užsakymai ėmė plaukti M. Navickienei tapus ministre, nors bendrovių savininkė ir vadovė dar uoliai sukasi ir kitoje valdančiųjų ministerijoje – Aplinkos apsaugos, kuriai vadovauja Simonas Gentvilas.

Pelnas, nors neveikia

Nors buvo tvirtinama, kad SPIS sistemai užbaigti tereikėjo tik 22 tūkst. eurų, tačiau nutylėta, kad „Proit“ daugiau nei metus vėlavo sukurti sistemą ir yra gavusi beveik visas sistemai sukurti numatytas lėšas, siekiančias arti 1 mln. eurų.

Didelę dalį lėšų įsisavino S. Skapo gatvėje esančiame bute registruota bendrovė „Projektai Jums“, kuri buvo įkurta maždaug tuo metu, kai SADM prireikė naujo partnerio SPIS tobulinti, o ministerijai vadovavo M. Navickienė.

Taip ir nepaleistos SPIS sistemos atnaujinimo darbams prižiūrėti SADM pasamdė vilnietės Elenos Vengrienės vadovaujamą mažąją bendriją „Projektai Jums“, kuri buvo atsakinga už sistemos įdiegimą. Nepaisant SPIS nesėkmės, minėtai bendrovei atseikėta arti 100 tūkst. eurų, o vėliau užsakymų iš ministerijos sulaukė ir kita ministrės kaimynystėje užregistruota su E. Vengriene susijusi bendrovė „Miletask“, kurios akcininkė ji yra.

E. Vengrienė taip pat nurodo esanti Aplinkos apsaugos ministerijos atstovė, su kuria pastaroji yra sudariusi paslaugų tiekimo sutartį, kaip ir SADM. Panašias sudarytas sutartis galima aptikti ir su kitomis valstybės įmonėmis, kurių vertė siekia šimtus tūkstančių eurų.

Įžvelgė neatitikimus

„Kauno dienos“ duomenimis, iš viso „Projektai Jums“ su SADM  sudarė šešias sutartis, susijusias su informacinėmis technologijomis. Už suteiktas paslaugas ministerija sumokėjo daugiau nei 220 tūkst. eurų.

Į besikeičiančias projekto kainas ir kitas mįslingas aplinkybes yra atkreipęs dėmesį Seimo narys Antanas Sysas.

Jis tvirtino, kad anksčiau SPIS modernizuoti buvo numatyta 1 mln. eurų, tačiau ją kuriant suma išaugo iki 3 mln. eurų.

„2022 m. pradėjo ir pažadėjo iki 2023 m. gegužės 31 d. pabaigti. Deja, kai atėjo gegužės 31 d., nieko nebuvo padaryta, nors buvo išmokėtas milijonas. Pratęsinėti projektą, mokėti pinigus už neatliktus darbus – tai yra didelė vagystė. Aš matau, kad nieko nepadaryta, o pinigai paimti, maža to – ne tik už projektą, dar už priežiūrą, nes pasamdomas žmogus, kuris prižiūri, kaip atliekamas projektas, ir už tai gauna dar 96 tūkst. eurų“, – sakė A. Sysas.

Turi kuo džiaugtis

Paprašyta patikslinti bendradarbiavimo su SADM apimtis ir aplinkybes, E. Vengrienė „Kauno dienai“ atsiuntė paaiškinimą.

Elena Vengrienė/Vilnius Tech nuotr.

Ji tvirtino nepažįstanti M. Navickienės ir su ja bendravusi tik kartą oficialioje aplinkoje, kurioje, be ministrės, dar buvo apie 20 žmonių.

E. Vengrienė aiškino, kad jos bendrovės paslaugas ministerijas pirko siekdama sustiprinti informacinių technologijų komandos kompetencijas.

„SADM iš „Projektai Jums“ įsigijo IT projektų vadovo paslaugas, informacinės sistemos galimybių studijos parengimo paslaugas ir taikomosios veiklos konsultacines paslaugas. Dirbame su komanda, siekdami tobulinti SPIS informacinę sistemą, padaryti ją patogesnę visiems vartotojams. Džiaugiamės, kad sistema pradėjo veikti stabiliai, žymiai pagreitėjo prašymų nagrinėjimas ir buvo atsisakyta brangiai kainuojančių technologijų. Pavyzdžiui, viename iš projektų buvo sukoordinuoti ir atlikti duomenų bazės migravimo darbai, leidę sutaupyti beveik 1 mln. mokesčių mokėtojų pinigų kasmet. MB „Projektai Jums“ nuo 2022 m. sumokėjo daugiau nei 150 tūkst. eurų be PVM.“

„Projektai Jums“ nėra vienintelė su E. Vengriene susijusi įmonė, kuri laimi viešuosius pirkimus ministerijose.

2023 m. birželį veiklą pradėjo dar viena bendrovė – UAB „Miletask“, įregistruota tuo pačiu adresu kaip ir „Projektai Jums“. „Miletask“ jau 2023 m. spalio 11 d. pasirašė kelias per 100 tūkst. eurų vertės sutartis su SADM: dėl programinės įrangos konfigūravimo ir nuomos.

E. Vengrienė „Kauno dienai“ pabrėžė nesanti „Miletask“ vadovė.

„Esu viena iš UAB „Miletask“ akcininkų. „Miletask“ nedalyvavo SPIS projekte. UAB „Miletask“ tiekia „Atlassian“ licencijas ir atlieka programinės įrangos JIRA bei „Confluence“ konfigūravimo darbus. Buvo pasirašyta sutarčių už 111 tūkst. eurų be PVM. Tačiau tokio tipo sutartims skiriamos sumos dažnai būna nepanaudotos, nes užsakoma pagal poreikį. Atkreipiu dėmesį, kad per 2023 m. UAB „Miletask“ buvo apmokėta apie 28 tūkst. eurų be PVM iš kurių 17 tūkst. eurų be PVM yra skirti „Atlassian“ licencijoms, o 11 tūkst. eurų be PVM – diegimo ir konfigūravimo darbams“, – informavo E. Vengrienė.

M. Navickienės paaiškinimų „Kauno diena“ negavo – į telefono skambučius buvusi ministrė neatsakė.

Ryšiai: kertiniais asmenimis ikiteisminiame tyrime tapo „Foxpay“ savininkė I. Trinkūnaitė ir už finansinius nusikaltimus neseniai kalėjęs V. Germanas, su kuriais ministrės šeima ne per seniausiai skrido ilsėtis į Dubajų. / P. Peleckio, R. Riabovo / BNS nuotr.

Sekimo skandalas

SPIC modernizavimo laikotarpiu SADM kanclere dirbo ir už ministerijos programų įgyvendinimą buvo atsakinga Ana Selčinskienė.

Neseniai ji iš ministerijos pasitraukė ir, laimėjusi konkursą, pradėjo vadovauti valstybės įmonei Viešojo valdymo agentūra.

Tapti šios įstaigos vadove jai nesutrukdė nei chaotiškai vykęs SPIS sistemos modernizavimas, nei prieš keletą metų atskleista skandalinga sekimo istorija.

Slapti įrašai

A. Selčinskienė dėmesio centre buvo atsidūrusi dėl galimo darbuotojų pokalbių klausymosi skandalo.

2017 m. šiam įvykiui ištirti buvo sudaryta speciali komisija.

Neteisėti veiksmai buvo atskleisti tuomet, kai Konkurencijos tarybos serverį tvarkiusiam informacinių technologijų specialistui įtarimų sukėlė tuometės administracijos direktorės A. Selčinskienės kompiuteryje rastas failų aplankas, kurio pavadinime buvo darbuotojo pavardė ir žodis „melas“.

Aplanke buvo pusšimtis garso įrašų, kurių bendra trukmė – daugiau nei 31 val.

Paaiškėjo, kad administracijos direktorė A. Selčinskienė ilgiau nei aštuonis mėnesius slapta įrašinėjo vieno skyriaus vedėjos pokalbius, kuriuose kartais dalyvaudavo ir kiti darbuotojai.

Ilgai sekta skyriaus vedėja po šio įvykio išėjo iš darbo, kartu pasitraukė ir personalo specialistė.

Komisija pateikė išvadą, kad administracijos direktorė diskreditavo valstybės tarnautojo vardą, sukėlė neigiamas pasekmes visai Konkurencijos tarybai – darbuotojai nuo šiol turi pagrindo abejoti, ar bus užtikrinta tinkama jų asmens duomenų apsauga ir teisės į privatų gyvenimą apsauga.

Nutarusi, kad A. Selčinskienė padarė šiurkštų tarnybinį nusižengimą, komisija pasiūlė atleisti ją iš pareigų. Bet A. Selčinskienei buvo skirtas tik papeikimas ir suteikta galimybė dirbti iš namų. Netrukus ji Konkurencijos tarybą paliko šalių susitarimu.

Pabrėžia naudą

„Kauno diena“ A. Selčinskienei pateikė kelis klausimus.

– Kai bendradarbiavimas su SPIS kūrusia „Proit“ buvo pradėtas, į SPIS projektą įsitraukė dvi su E. Vengriene susijusios bendrovės. Jos registruotos tuo pačiu adresu S. Skapo gatvėje, jūsų buvusios vadovės M. Navickienės kaimynystėje. Ar jums tuomet nekilo įtarimų, kad tokios sąsajos gali būti ne sutapimas, bet signalas apie galimai neskaidrų veikimą?

– SADM projektas „Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos elektroninių paslaugų plėtra“ buvo įgyvendinamas 2014–2020 m. ESF lėšomis. Šį projektą buvo planuojamą įgyvendinti 2018–2023 m, tačiau procesai užtruko: vienus metus pirkta ir (arba) rengta specifikacija, per pustrečių metų keturis kartus vyko modernizavimo pirkimas (nes 2019–2020 m. VPT pavedimu buvo nutraukimai dėl konkurencijos ribojimo – pirkimo sąlygų pritaikymo UAB „ Nevda“) ir pusantrų metų liko pačiam sistemos modernizavimui.

UAB „Proit“ laimėjo šį SPIS modernizavimo viešojo pirkimo konkursą – 2021 m. gruodžio sutarties vertė po darbo apimčių pakeitimų 1,04 mln. eurų be PVM.

Kadangi sutarties su UAB „Proit“ objektas yra ypatingos svarbos, todėl, siekiant užtikrinti aukščiausius skaidrumo ir teisėtumo standartus, dėl jo vykdymo kontrolės ir sėkmingo įgyvendinimo buvo pasitelkti ne tik SADM darbuotojai, bet ir viešojo pirkimo būdu 2022 m. pasitelktas projekto vadovas – pasirašyta sutartis su MB „Projektai Jums“.

„Miletask“ SPIS modernizavimo projekte nedalyvauja. Tiesa, su šia įmone SADM yra sudariusi JIRA (projektų ir užduočių valdymo) licencijų ir jų aptarnavimo sutartį.

Per dešimt vadovavimo įstaigoms metų visada atidžiai tikrindavau informaciją, tačiau šiuo ir kitais atvejais asmeniškai netikrinau viešojo pirkimo laimėtojo ar įstaigos vadovų gyvenamųjų vietų adresų. Viešųjų pirkimų dokumentų parengimą ir pirkimo procedūrų vykdymą atlieka viešųjų pirkimų komisijos, kurios yra sudaromos iš kompetentingų viešųjų pirkimų ir inicijuojančių skyrių darbuotojų. Viešųjų pirkimų procese dalyvaujančių ir už sutarties vykdymą atsakingų darbuotojų profesionalumu tikrai neturiu pagrindo abejoti.

Atkreipiu dėmesį, kad ministrė niekada jokia forma nedalyvavo nei SADM, nei pavaldžių įstaigų pirkimų planavime, inicijavime, vykdyme arba kontrolėje. Visi procesai, susiję su viešaisiais pirkimais, yra aiškiai reglamentuoti ir griežtai prižiūrimi pagal galiojančius įstatymus ir SADM patvirtintas Viešųjų pirkimų organizavimo ir vidaus kontrolės taisykles. Konkrečius veiksmus, susijusius su pirkimų vykdymu, atlieka SADM Viešųjų pirkimų skyrius, kuris užtikrina, kad visi pirkimai būtų atliekami pagal galiojančius teisės aktus, laikantis viešųjų pirkimų principų, užtikrinant konkurencingumą, nediskriminavimą, skaidrumą ir ekonominį naudingumą. Svarbu pabrėžti, kad viešųjų pirkimų komisijos dirba visiškai nepriklausomai nuo politinių įtakų ir sprendimai dėl pirkimų yra priimami remiantis objektyviais kriterijais, atsižvelgiant į SADM poreikius ir viešąjį interesą.

– Jums dirbant Konkurencijos taryboje buvo atskleista, kad slapta klausėtės darbuotojų pokalbių. Jūsų elgesį tyrusiai komisijai kilo abejonių, ar dėl tokio jūsų elgesio (slapto pasiklausymo) bus užtikrinta tinkama asmens duomenų apsauga ir teisės į privatų gyvenimą apsauga. Ar turėjote nuogąstavimų, kad, kandidatuojant į Viešojo valdymo agentūros vadovės postą, ši aplinkybė gali jums sutrukdyti sėkmingai dalyvauti konkurse?

– Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija ištyrė šį atvejį ir asmens duomenų pažeidimo nenustatė. Konkurencijos tarybos vadovo sprendimu, man buvo paskirta nuobauda, todėl iš konflikto pasitraukiau šalių susitarimu. Vertindama šią beveik aštuonerių metų senumo istoriją, manau, kad sprendimas įrašyti savo pokalbius su pavaldine nebuvo tinkamiausias ir tapo man didele pamoka ir paskata dar labiau gilintis į personalo vadybą, darbo organizavimą ir konfliktinių situacijų sprendimą. Ir išmoktas pamokas, ir įgytas žinias sėkmingai taikiau ir dirbdama Radioaktyvių atliekų tvarkymo agentūros direktore, ir SADM. Kandidatuojant į Viešojo valdymo agentūros (VVA) vadovo pareigas, kaip minėjau, beveik aštuonerių metų senumo aplinkybės nevertinau kaip galimo trikdžio, orientavausi į Viešojo valdymo agentūros tikslus ir vadovui keliamus kompetencijos reikalavimus. Darbuotojų privatumas ir etika, kaip ir atvirumas, man yra labai svarbūs. Kaip ir bet kuris vadovas naujoje darbovietėje turėsiu įgyti darbuotojų pasitikėjimą, todėl rūpinsiuosi ne tik VVA rezultatais, bet ir sveiku mikroklimatu organizacijoje – džiaugiuosi, kad turiu patirties, įgytos kuriant draugišką darbo aplinką per 200 darbuotojų turinčioje SADM komandoje. Visuotiniame VVA darbuotojų susirinkime pasidalijau Konkurencijos taryboje išgyventu konfliktu, suteikiau darbuotojams galimybę paklausti ir asmeniškai iš manęs sužinoti apie konfliktą, jo netinkamą sprendimą lėmusias aplinkybes. Tikiuosi, kad mano atvirumas padės kurti atvirumu ir pagarba puoselėjamus profesinius ryšius VVA komandoje.


Tyrimas plečiamas

Skandalas, įsukęs ministrės M.Navickienės šeimą, kilo teisėsaugai sulaikius finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininkę Ievą Trinkūnaitę ir jos sugyventinį V. Germaną. Teisėsauga tyrime dėl galimų finansinių nusikaltimų sulaikė ir buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės, konservatorės M. Navickienės vyrą, verslininką M. Navicką.

Specialiųjų tyrimų tarnyba birželį dėl galimai neskaidrios „Foxpay“ veiklos pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tyrimas vykdomas dėl galimo nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo ir kišimosi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą.

STT tyrimo ėmėsi Lietuvos bankui (LB) atliekant patikrinimą dėl „Foxpay“ veiklos. „Foxpay“ vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje „Foxpay“ atsidūrė, kai „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei buvo uždrausta įsigyti įmonę „Litlab“, veikiančią tame pat name kaip ir E. Vengrienės įmonės, ir kurios pagrindinis akcininkas – M. Navickienės sutuoktinis M. Navickas.

Vykstant ikiteisminiam tyrimui atliktos 32 kratos, kurių metu rastos nemažos grynųjų pinigų sumos, technikos ir elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir turto, meno dirbinių.

Šiuo metu nustatyta, kad bendrininkų grupė 2023–2024 m. galimai legalizavo mažiausiai 17 mln. eurų.

Siekiant nuslėpti veiklą nuo institucijų galimai buvo mokami kyšiai. Šiuo metu nustatyta galimų kyšių suma siekia per 100 tūkst. eurų.

Įtarimai pareikšti septyniems asmenims. Tyrėjai pabrėžia, kad ateityje jų gali būti ir daugiau. Atkreipiamas dėmesys, kad pati M. Navickienė byloje „nefigūruoja“ ir „bent kol kas“ nėra pagrindo ją apklausti.

Anot STT direktoriaus pavaduotojo Jovito Raškevičiaus, tarnyba ikiteisminiame tyrime gilinasi į galimą poveikio darymą organizuojant viešuosius pirkimus ir pinigų plovimą, ir tai susiję su „Foxpay“ teikiamomis paslaugomis viešajam sektoriui.

Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis, rugsėjį nutarta anksčiau pradėtus įvairius ikiteisminius tyrimus sujungti į vieną tyrimą.

M. Navickienė yra teigusi, kad I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų. Kilus skandalui dėl ryšių su I. Trinkūnaite ir V. Germanu, M. Navickienė pasitraukė iš ministrės posto.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
kopustas

Ir kaip tokie brudai ir brudes praeina saugumo filtrus? Vien snukis ko vertas....
1
-1
Tikrinkite statybų firmas, UAB

Navickų yra daug. Vienas buvo statybų UAB. Kai šita nesveika vargšė M. Navickienė buvo įkištas pabūti ministre, žinoma, pralobti ir Navickas prekiavęs biurais, ir Navickas psichiatras, ir eilė Navickaičių, idiočių žydžių. Keista tas, kad niekas neskelbė, kad Monika Navickienė yra žydė sunki nepagydoma ligonė. Jos oatologūja įgimta, ji būdinga žydams. Ji idiotė. Ta jis oatologųja baigsis išprotėjimu, kaulai jos sutrumpės ir ji greitu laiku tegalėjo ropoti keturiomis.
0
-1
Robertas

Baisu, kad žmonės ir toliau pasitiki tokiais gentvilais ir navickais .
2
-1
Visi komentarai (16)

Daugiau naujienų