Pereiti į pagrindinį turinį

A. Paukštys: stabdomos „Teltonikos“ aukštųjų technologijų parko statybos Vilniuje

2024-11-15 10:13
BNS inf.

Lietuvos technologijų įmonių grupės „Teltonika“ pagrindinis akcininkas Arvydas Paukštys pareiškė, kad stabdo Vilniuje, Liepkalnyje plėtoto „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas.

Arvydas Paukštys
Arvydas Paukštys / L. Balandžio / BNS nuotr.

„Stabdomos (...) aukštųjų technologijų parko 10 gamyklų investicijos 55 ha teritorijoje, kurias buvo numatyta įgyvendinti iki 2028 metų“, – savo „LinkedIn“ paskyroje penktadienį rašo A. Paukštys.

„Lietuvos valdžia užblokavo 3,5 mlrd. eurų verslo investicijas“, – pabrėžė verslininkas.

Anot jo, statybos stabdomos, nes „nebeliko vilties“ iki 2027 metų užsitikrinti būtiną elektros kiekį, per ilgai užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas į pramoninę.

„Aš nepabūgau karo grėsmės, atsisakiau investuoti kitose šalyse. Dabar supratau, kaip brangiai suklydau“, – teigė „Teltonikos“ įkūrėjas.

Jis teigė, kad sustojus projektui, nebus sukurta 6 tūkst. gerai apmokamų darbo vietų, Lietuvoje nebus pradėta puslaidininkių lustų gamyba.

Su A. Paukščiu BNS kol kas nepavyko susisiekti.

Pasak A. Paukščio, „Teltonika“ susidūrė su kliūtimis siekiant užsitikrinti 63 megavatus (MW) elektros galios – anot jo, strigo planuotos elektros skirstyklos statybos.

„Kai kreipiausi į „Litgrid“ (elektros perdavimo tinklų operatorę – BNS) –  atsakė, kad turi svarbesnių projektų nei šis ir pasiūlė pačiam susiprojektuoti ir įsirengti savo lėšomis Kuprioniškių elektros skirstyklą ir 110 kilovoltų 7 kilometrų ilgio kabelius „Fast track“ principu. Tada rankų dar nenuleidome. Pasamdėme projektuotojus, per metus paruošėm projektą ir rugpjūtį turėjome gauti statybos leidimą“, – LinkedIn“ rašė A. Paukštys.

„Derinimai užtruko, kol galiausiai valstybinių kelių tarnyba „Via Lietuva“ užblokavo projektą pareikšdama, kad jie nuolat konfliktuoja su „Litgrid“, todėl neleis elektros laidų kloti kelių apsaugos zonoje, bei pasiūlė projektuoti iš naujo per privačių savininkų sklypus“, – pridūrė jis.

A. Paukštys teigė, kad bendrovei taip pat neliko galimybių technologijų parko vietoje įsirengti gamtinių dujų elektrinę, nes nuo 2026 metų to nebeleis aplinkosauginiai reikalavimai.

„Teltonikos“ įkūrėjo teigimu, pagal prieš dvejus metus su Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašytas sutartis, įmonei išnuomota valstybinė žemė keturioms lustų gamykloms ir projektavimo centrui statyti, tačiau vis dar nepakeista sklypų paskirtis.

„Projektus privalome įgyvendinti per penkerius metus. Tačiau žemės paskirties keitimas į pramonės paskirtį jau trunka dvejus metus ir truks gal dar metus Vilniaus miesto savivaldybėje. Mes negalime net pradėti pastatų projektavimo, nes neaišku nei koks aukštingumas nei užstatymo techninės sąlygos“, – teigė A. Paukštys.

Pasak jo, užtrukus žemės paskirties keitimui įmonei pastatyti gamyklų iki 2027 metų nepavyks, tačiau ministerija atsisakė pratęsti investicijų sutartį.

A. Paukščio teigimu, per dvejus metus „Teltonika“ iki kitų metų vasaros pastatys keturias naujas gamyklas, tačiau dalį jų „reiks laikyti užkaltais langais“, nes ir joms įmonė neturi viso būtino elektros kiekio.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija dar 2022 metų gruodį pasirašė sutartį su „Teltonikos“ grupe, kur iki 2029 metų sostinėje šalia Liepkalnio gatvės 14-kos hektarų teritorijoje turėjo įsikurti „Teltonika High-Tech Hill“ antro etapo technologijų parkas. Bendrovė čia planavo investuoti 96 mln. eurų ir sukurti 700 darbo vietų.

2023 metų rugpjūtį „High Tech Hill“ parke įmonė pradėjo 143 mln. eurų  vertės spausdintinio montažo plokščių gamyklą. Pernai gruodį Liepkalnyje pradėtos ir elektronikos surinkimo gamyklos statybos, į kurias ketinta investuoti 75 mln. eurų.

Šių metų liepą technologijų parke prasidėjo ir plastiko ir mechanikos komponentų gamyklos statybos už 53 mln. eurų.

„Litgrid“: elektros tiekimas „Teltonikos“ projektui užtikrintas

Lietuvos technologijų įmonių grupės „Teltonika“ savininkui pareiškus stabdant milijardinės vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Vilniuje, negalint užsitikrinti būtino elektros kiekio, elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tikina, kad elektros tiekimas projektui yra užtikrintas.

Operatorė teigia šių metų pradžioje išdavusi grupei technines sąlygas prijungti prašomus 58 megavatų (MW) galios įrenginius, o jų projektas suderintas su visomis institucijomis, išskyrus valstybinės reikšmės kelių valdytoją „Via Lietuvą“.

„Nėra kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje. Dėl elektros įrenginių prijungimo „Litgrid“ specialistai aktyviai bendradarbiauja su „Teltonikos“ atstovais jau apie metus, nuolat konsultuoja dėl elektros įrenginių prijungimo, projekto įgyvendinimo“, – teigiama „Litgrid“ komentare.

„Bendrovei 2024 metų sausį išduotos techninės sąlygos prijungti 58 MW galios įrenginių – tiek, kiek buvo prašyta“, – teigė bendrovė.

„Litgrid“ vertinimu, gavus „Via Lietuvos“ suderinimą projektą realu įgyvendinti iki 2027 metų.

Tuo metu „Igrnitis“ grupės bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tikina visus projektui reikalingus darbus atliekanti greičiau nei numatyti terminai: projektas suderintas, įranga užsakyta.

„Mes teikiame klientui alternatyvius sprendimus – pasiūlymus, kad pagelbėtume ir užtikrintume energijos tiekimą, kol bus išspręstos problemos su „Via Lietuva“. Mūsų pasiūlymai – alternatyvos turėti reikalingas elektros energijos galias, kurios reikalingos „Teltonikai“ vystant projektą“, – komentare BNS teigė ESO.

Anot įmonės, pasiūlymo įsivesti dujas ir iš jų gaminti elektrą „Teltonika“ atsisakė dėl per mažo našumo, be to, laukiama pastarosios atsakymo dėl pasiūlymo, kaip perskirstyti turimas galias tarp skirtingų objektų, kad „Teltonikai“ būtų suteikta reikalingą 1,8 MW galia.

„Suprantame, kad šie sprendimai nėra ekonomiškai naudingi klientui, bet įstatyminė bazė ir biurokratija apriboja mūsų galimybes atliepti ne tik „Teltonikos“, bet ir kitų klientų poreikius“, – tikina ESO.

Anot įmonės, pavyzdžiui, elektromobilių stotelių projektų prijungimas vyksta per lėtai ir sudėtingai, o ESO šiuo metu turi nesuderintus 165 projektus, į kuriuos ji turėtų investuoti beveik 1,5 mln. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Rūtenis

TELTONIKOS reikalai labai vaizdžiai ir dar kartą parodo ir įrodo faktą, kad Lietuvėlėje va taip visi reikalai vystosi- melas, apgavystės, vilkinimai su galimu tikslu pareketuoti, vieną sakyti, o kitą daryti, kai žinai, kad priklauso, bet tau specialiai vilkina, suvelia ir dar apkaltina teisybės ieškotoją. Labai panašūs esame į dvokiančią kūdrą su savo tokia valstybe. Dabar jau ir akiniuota kelnėta ministrų pirmininkė pradėjo tampytis, atseit, visus pajudins, nes nieko nežinojo, laisvas pudelis irgi, energetikai tai iš vis nesupranta kodėl jie apkaltinti, kelininkai visai akis išsproginę durnių įjungę, nu kaip Lietuvoje įprasta.
1
0
bronislovas

cia armonaite skraide i kosmosus,o del inovaciju ir investiciju jai buvo pohum....
2
0
kltt

Jei tai tiesa, tai biurokratų Lietuvoje labai daug. Tikrai pritarčiau jų mažinimui bent pradžiai 50 procentų. O iš kitos pusės, ar ne per ilgai visose instancijose vyksta derinimo terminai? kitas pasiūlymas, mažinkite "mini karalystes" valstybėje, kaip ESO, kelininkai ir kt., laikas priimti atitinkamus įstatymus. Keičiasi gyvenimas, turi kisti ir įstatymai. Tai naujam seimui darbo iki kaklo, nes betvarkės Lietuvoje yra virš galvos.
3
0
Visi komentarai (13)

Daugiau naujienų