„Yra vilčių, kad jei mums pavyktų bent jau tų statomų gamyklų nepalikti be elektros. Tai jau būtų didelis pliusas“, – penktadienį žurnalistams sakė A. Paukštys.
„High Tech Hill“ parke įmonė šiuo metu stato 143 mln. eurų vertės spausdintinio montažo plokščių gamyklą, taip pat 75 mln. eurų vertės elektronikos surinkimo gamyklą bei 53 mln. eurų vertės plastiko ir mechanikos komponentų gamyklą. Lustų gamyklų statyboms pradėti būtina pakeisti jai numatyto valstybinio sklypo paskirtį iš visuomeninės į pramoninę.
„Užbaigus šias keturias gamyklas naujų pradėti statyti nebegalime, nes nėra elektros, nėra bendro plano keitimo. Tokiu atveju nebegalime jų projektuoti ir pastatyti. Šitas užbaigsime ir lauksime, kada bus elektra. Jei bus 2028 metais, tada ir įjungsime tas gamyklas“, – sakė A. Paukštys.
Pasak jo, įgyvendinti technologijų parką su 10 gamybos ir biurų pastatų liko teorinė galimybė – jei institucijos dabar patvirtintų bendrąjį „Teltonika High-Tech Hill“ teritorijos planą su pakeista valstybinio sklypo paskirtimi.
„Jei dabar patvirtintų planą, gal dar spėtume suprojektuoti ir galbūt 2028 metais dar atsirastų elektra. Dar kaip ir yra tokia teorinė tikimybė“, – teigė A. Paukštys.
„Jei jį patvirtins po metų ar dar po metų, man liks du metai suprojektuoti, pastatyti, įrengti. Tada (2027 metais – BNS) nutrūksta stambaus projekto sutartis ir nuomos sutartis irgi netenka galios, sklypas grįžta valstybei. Tokiu atveju (...) nuostolis ir mums, ir valstybei čia mažai naudos“, – kalbėjo „Teltonikos“ įkūrėjas.
Jis anksčiau penktadienį pranešime sakė, kad „Teltonika“ susidūrė su kliūtimis siekiant užsitikrinti 63 megavatus (MW) elektros galios – pasak jo, be „Via Lietuvos“ leidimo negali būti tiesiama jungtis kelio apsaugos zonoje.
„Investavome 300 mln. eurų į tas gamyklas. Klausėme ESO, gal jūs turite nors kelis megavatus galingumo (...), bet jie sakė, kad neturi net vieno kilovato, kadangi nėra elektros“, – sakė A. Paukštys.
Verslininkas tikino, jog ESO neleido statyti saulės jėgainės ant gamyklos stogo dėl galios trūkumo, taip pat neleista gaminti elektros iš dujų.
„Klausiau, gal yra galimybė, kol nėra kabelio, ir šalia yra dujų vamzdis, statyti generatorius ir gaminti elektrą (iš dujų), kad tos gamyklos turėtų elektrą. Bet ESO neigiamai pažiūrėjo“, – kalbėjo jis.
Savo ruožtu ESO tikino siūliusi „Teltonikai“ elektrą gaminti iš dujų, tačiau įmonė atsisakė.
Tuo metu „Via Lietuva“, pasak A. Paukščio, uždraudė tiesti elektros laidus iki gamyklos kelio apsaugos zonoje bei pasiūlė tartis su privačios žemės savininkais.
„Sunkiai įsivaizduoju dėl 7 kilometrų trasos nuo Rudaminos iki Liepkalnio susitarti su privačių sklypų savininkais“, – teigė A. Paukštys.
Jis sakė, kad pirmadienį ketina susitikti su „Via Lietuva“ ir elektros perdavimo operatorės „Litgrid“ atstovais.
Penktadienio rytą „Teltonikos“ įkūrėjas pareiškė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės Liepkalnyje plėtojamo „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas, nes „nebeliko vilties“ iki 2027 metų užsitikrinti būtiną elektros kiekį, per ilgai užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas į pramoninę.
Nesutinka su ministerijos pozicija
Reaguodamas į Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pareiškimą, kad „Teltonika“ nepateikė oficialaus prašymo pratęsti investicijų sutartį norint spėti gamyklas pastatyti joje numatytu laiku, jis pabrėžė, jog ministerija maždaug metus negali pakeisti teritorijos sklypų paskirties iš visuomeninės į pramoninę.
„Jūs juokaujate? (...) Neturiu komentarų. Jau metus laiko deriname ir savivaldybė pateikė jiems sąlygas, pagal ką turi būti keičiamas bendrasis planas. Kiek žinau, kad buvo ir premjerės įsakymas, kad tas bendras planas būtų pagreitinta tvarka keičiamas“, – penktadienį žurnalistams sakė A. Paukštys.
„Jie tai pirmą kartą išgirdo? Kaip jums tas melas“, – teigė jis.
Penktadienį ministerija patikino, jog gavusi „Teltonikos“ prašymą stengsis pratęsti sutartį. Ji teigė, jog „Teltonika“ dėl sutarties pratęsimo konsultavosi tik neoficialiai.
Anot A. Paukščio, „Teltonika“ dėl nepakeistos sklypų paskirties negalėjo pradėti puslaidininkių lustų gamyklos statybų.
„Lustu gamyklą jau norėjau statyti, bet negalėjau, nes tas sklypas, kurį man suteikė ministerija, yra visuomeninės paskirties. Ji jau metai, gal net du nesugeba pakeisti to sklypo bendrojo plano, kad savivaldybė galėtų patvirtini detalųjį planą (...) ir galėčiau projektuoti gamyklas“, – kalbėjo „Teltonikos“ įkūrėjas.
Investuoti kviečia JAV, Italija
Pasak A. Paukščio, stringantis projektas „Teltonikos“ veiklai įtakos neturės, o įmonė dairosi į kitas šalis kur galėtų įgyvendinti lustų gamybą.
„Turėjau iš JAV, Italijos, kitų šalių kvietimus. Kadangi atlyginimai tose gamyklose yra labai aukšti, apie 10 tūkst. eurų vidutiniškai lustų pramonės specialistų, nėra skirtumo, kur man vystyti. JAV sakė, kad jei investuosime 2 mlrd. eurų, 1 mlrd. jie suteiks kaip dotaciją“, – teigė A. Paukštys.
Ministerija 2022 metų gruodį pasirašė sutartį su „Teltonikos“ grupe, pagal ją iki 2027 metų pabaigos Liepkalnyje, 14-kos hektarų teritorijoje turi įsikurti „Teltonika High-Tech Hill“ antro etapo technologijų parkas, kuriame planuota ir puslaidininkių gamyba.
2023 metų pabaigoje „Teltonika“ su partneriais iš Taivano Pramonės technologijų tyrimų instituto (ITRI) baigė pirmąjį technologinio bendradarbiavimo etapą. Pradėjus antrąjį etapą iki 2025 metų pabaigos planuota suprojektuoti naujas gamyklas ir gauti statybų leidimus.
Anot jo, su Taivanu bendradarbiavimas tęsiasi, už puslaidininkių technologijų projektavimą „Teltonika“ atsiskaitys.
Planuota, kad 55 hektarų ploto technologijų parke iki 2028-ųjų veiks septynios gamyklos, bus įdarbinta apie 6 tūkst. žmonių.
(be temos)
(be temos)
(be temos)