Šaltuoju metų laiku virusinės peršalimo ligos dažnai egzaminuoja mūsų organizmą. Tad daugeliui pažįstamas jausmas, kai krečia šaltis, skauda gerklę, krūtinę drasko kosulys.
Kada griebtis vaistų, o kada gali praversti ir namuose turimos priemonės? Apie tai "Sveikata" kalbėjosi su Klaipėdos medicinos centro "Salvija" šeimos gydytoja Laima Gečiene.
– Kaip elgtis pajutus pirmuosius peršalimo požymius?
– Peršalus pirmąsias dvi dienas nereikėtų vartoti vaistų. Jei tik peršti gerklę, sloguojate, ašaroja akys, užteks išgerti aviečių ar liepžiedžių arbatos. Susirūpinti reikėtų tuomet, jei pakiltų aukšta temperatūra, pykintų ar suskaustų pilvą.
Taip pat į naudą pašildyti kojas, krūtinę ištepti eteriniais aliejais. Tai padeda sumažinti slogą, lengviau atsikosėti.
Jei po dviejų ar trijų dienų nepagerėja, reikėtų kreiptis į gydytoją. Peršalimas gali būti kitos, labai rimtos ligos – sinusito ar plaučių uždegimo pradžia.
Dauguma pacientų klysta, gerdami antibiotikus. Virusinės infekcijos jie neįveiks, tik susilpnins imunitetą, todėl gydytis teks gerokai ilgiau. Infekciją reikia išplauti: gerti kuo daugiau skysčių, kad iš organizmo pasišalintų toksinės medžiagos.
– Kaip gelbėtis nuo gerklės skausmo?
– Numalšinti gerklės skausmą padeda daugybė priemonių. Kai gerklė šiek tiek paraudusi, peršti, padės sirupai ar pastilės su augalų ekstraktais: šalavijais, islandine kerpena ar bičių pikiu. Jos atgaivina ir nuramina gerklę.
Pradėjus perštėti, gerklę paskalaukite valgomosios druskos tirpalu ar medetkų tinktūra. Jos galima įsigyti ir vaistinėje. Taip pat galima gerti šilto gėrimo su citrina. Tik venkite karšto vandens, nes taip žūsta vitaminas C.
Gydantis peršalimo ligas puikiai tinka medus arba šiltas pienas su medumi. Nuo gerklės skausmo ir kosulio padeda piene pavirtas svogūnas, nors tai ir nėra labai skanu. Susirgus reikėtų pasidairyti, ko turime namuose, o ne iškart bėgti į vaistinę. Liaudies priemonės yra natūralesnės.
Kai gerklės skausmas stiprus, erzinantis, sunku nuryti, reikėtų rinktis stipresnius vaistus. Tai gali būti purškalai, tirpalai skalauti arba pastilės, kurių sudėtis augalinė arba cheminė. Šios priemonės dezinfekuoja, naikina ligos sukėlėjus, malšina skausmą, uždegimą.
– Kuo patartumėte gydyti kosulį?
– Užsikrėtus virusine infekcija, kosulys iš pradžių būna sausas. Pirmąsias dvi tris dienas jį reikia slopinti. Tam skirtas preparatas su veikliąja medžiaga – pseudoefedrinu. Taip pat tinka šildyti kojas, daryti inhaliacijas. Sausas kosulys dažnai kankina kartu su sloga, tad ir ją reikia gydyti.
Po kelių dienų kosulys tampa drėgnas. Tada reikia vartoti kosulį lengvinančius vaistus ir stengtis išvalyti bronchus, kad palengvėtų. Patariama gerti kuo daugiau skysčių. Tai padeda atsikosėti. Pravers šiltos ramunėlių, čiobrelių ir vaistažolių mišinių arbatos. Gazuotų gėrimų geriau vengti.
– Ar visada reikia mažinti pakilusią kūno temperatūrą?
– Žmonės laikosi ydingo įpročio – mušti temperatūrą. Pacientams primenu, kad nedidelės temperatūros mažinti nereikia. Vaikams nereikėtų duoti vaistų, jei temperatūra žemesnė nei 38 laipsniai. Suaugusiems – priklausomai nuo savijautos. Kitam ir neaukšta temperatūra pablogina savijautą. Tai priklauso nuo žmogaus imuniteto.
Temperatūrą mažinant vaistais kartais galima pakenkti, nes tai – apsauginė organizmo reakcija. Kūnas taip reaguoja į patekusį svetimkūnį – virusą ar bakteriją, kuriuos stengiasi sunaikinti. Tad nereikia organizmo alinti vaistais.
Jei sergate ir išgėrėte vaistų, nepatarčiau eiti į darbą. Geriau dvi tris dienas praleiskite namuose, pailsėkite, pagulėkite gerai išvėdintoje patalpoje. Taip išvengsite komplikacijų, neplatinsite infekcijos ir greičiau pasveiksite.
Kaip vartoti vaistus nuo kosulio:
*priemones nuo gerklės skausmo reikia vartoti po valgio;
*sučiulpus pastilę, papurškus purškalo arba išskalavus gerklę bent valandą negerti ir nevalgyti, kad spėtų suveikti vaistai;
*dauguma kosulį slopinančių preparatų gali sukelti mieguistumą, tad juos verčiau gerti vakare;
*kai kosulys pasidaro drėgnas, negalima gydytis tais pačiais sausą kosulį slopinančiais vaistais. Malšinti drėgną kosulį padės vaistažolių arbatos.
Naujausi komentarai