Kongreso rinkimuose Barackas Obama priverstas galvoti ne apie pergalę, o apie kuo mažesnius nuostolius. Ar amerikiečiai išgirs savo prezidento balsą?
Kongresas taps batalijų arena?
Jungtinėse Valstijose antradienį vyksta balsavimas svarbiuose kadencijos vidurio rinkimuose, kuriuose prezidento B.Obamos demokratams gresia pralaimėjimas, nulemtas rinkėjų pykčio dėl pašlijusios ekonomikos.
Demokratai baiminasi netekti kontrolės Atstovų rūmuose, taip pat prarasti dalį įtakos Senate, tačiau apžvalgininkai pranašauja, kad aukštuosiuose Kongreso rūmuose jiems pavyks išlaikyti nedidelę daugumą. Toks jėgų pasiskirstymas Vašingtone sukurtų areną įnirtingoms politinėms kovoms prieš 2012 m. vyksiančius prezidento rinkimus, kuriuose B.Obama tikisi būti perrinktas.
Demokratai siekia patirti kiek įmanoma mažiau nuostolių ir paneigti jiems nepalankius apklausų rezultatus, skatindami dalyvauti balsavime kiek įmanoma daugiau savo šalininkų.
Paskutinis kreipimasis
Pirmadienį paskutinį kartą į rinkėjus kreipęsis B.Obama perspėjo, kad šis balsavimas atsilieps ateinantiems dešimtmečiams ir ragino ūpo netekusius amerikiečius nenusigręžti nuo jau dvejus metus prezidento vykdomos permainų programos.
B.Obama pridūrė, kad valdžią atgavę respublikonai gali grįžti prie tos pačios politikos, su kuria jis sieja 2008 m. įvykusį ekonomikos lūžį, nulėmusį, jog beveik kas dešimtas amerikietis iki šiol neturi darbo, o dar daugiau visiškai prarado viltį įsidarbinti.
„Svarbiausia štai kas: mes darome pažangą, judame teisinga kryptimi, – tikino šalies vadovas. – Jeigu kita pusė bus labiau entuziastinga, mums gali kilti problemų, vedant šią šalį į priekį.“
Baisiausias scenarijus
Prieš balsavimą atliktos paskutinės nuomonių apklausos B.Obamos nepradžiugino. Agentūros „Gallup“ gautais duomenimis, 55 proc. amerikiečių pasiryžę balsuoti už respublikonus, 40 proc. – už demokratus, o likę 5 proc. respondentų prieš pat balsavimą dar nebuvo apsisprendę.
Nuomonių apklausų tinklalapis „FiveThirtyEight“, 2008 m. tiksliausiai atspėjęs prezidento rinkimų rezultatą, prognozuoja, kad respublikonai Atstovų Rūmuose gaus 232 vietas, o demokratai – 203. Tokiu atveju prezidento partija prarastų 52 mandatus – beveik tiek pat, kiek prarado per 1994 m. rinkimus, antraisiais Billo Clintono prezidentavimo metais.
Tačiau „FiveThirtyEight“ įkūrėjas Nate‘as Silveris teigė, kad šįkart prognozuoti rinkimų baigtį yra labai sudėtinga. Pasak jo, demokratai gali sulaukti ir baisiausio scenarijaus, panašaus į 1948 m. vidurio kadencijos rinkimus, kai partija prarado 75 mandatus.
Nebesurenka stadionų
Taisyti padėtį paskutinėmis dienomis prieš rinkimus bandė ir pirmoji JAV ponia Michelle Obama, pirmadienį nuvykusi į Nevadą agituoti už demokratų kandidatą Harry Reidą. Po jųdviejų pasirodymo Las Vegaso gimnazijoje į sceną linksminti publikos išėjo muzikos grupė „Mariachi“. Šimtai žiūrovų audringai pasitiko politikus ir muzikantus, bet salės gale buvo daug tuščių kėdžių, o prie pat scenos – daug tuščios erdvės stovintiesiems. Apžvalgininkai taip pat pasigedo tradicinių serpantinų.
Pirmosios ponios kalboje galima buvo įžvelgti atsiprašymo gaidelę.
„Žinau, kad daug žmonių vis dar kenčia. Daugelis suprato, kad permainos neateina taip greitai. Patikėkite manimi, Barackui jos irgi neatėjo taip greitai, kaip jis tikėjosi, – sakė M.Obama. – Daugelis mūsų atėjo į Baltuosius Rūmus tikėdamiesi greitų permainų. Bet realybė yra tokia, kad mums prireiks žymiai daugiau laiko Amerikai ištraukti iš šios duobės.“
Prieš dvejus metus, kai šalį buvo apėmusi „obamomanija“, JAV pirmoji ponia buvo populiari, lyg pasaulinė roko žvaigždė, ir surinkdavo sausakimšus stadionus. Dabar tie laikai – jau praeityje.
Naujausi komentarai