Mažiausiai 83 žmonės mirė Gvatemaloje per praeito amžiaus 5-ame dešimtmetyje JAV vykdytus medicinos eksperimentus, įskaitant lytiniu keliu plintančių ligų (LPL) tyrimus, pirmadienį paskelbė šią programą ištyrusi Jungtinių Valstijų prezidento nurodymu įkurta komisija.
Medicinos bandymai buvo atliekami su beveik 5 500 žmonių, iš kurių daugiau nei 1 300 buvo užkrėsti venerinėmis ligomis kontaktiniu būdu arba injekcijomis, nustatė tyrėjai.
„Manome, kad (LPL tyrimų grupėje) mirė 83 žmonės“, - sakė komisijos narys Stephenas Hauseris.
Ji pridūrė, kad iš 1 300 venerinėmis ligomis užkrėstų pacientų „mažiau nei 700 buvo kaip nors gydomi, kiek galima spręsti iš dokumentų“.
JAV prezidentas Barackas Obama šią komisiją įkūrė pernai, kai buvo paskelbta pranešimų apie šiuos eksperimentus.
Pernai spalį B.Obama asmeniškai atsiprašė Gvatemalos prezidento Alvaro Colomo, o vėliau nurodė išsamiai ištirti šią programą. Tuo tarpu JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton pareiškė, kad šie eksperimentai buvo „aiškiai neetiški“.
Gvatemaloje vykdyta bandymų su žmonėmis programa, kurios rezultatai niekada nebuvo paskelbti, į viešumą iškilo praeitais metais, kai Masačusetse įsikūrusio Veleslio koledžo profesorė Susan Reverby atsitiktinai aptiko archyvinius dokumentus, kuriuose apžvelgiamas prieštaringai vertinamo amerikiečio gydytojo Johno Cutlerio atliktas eksperimentas.
J.Cutleris ir jo bendradarbiai į savo bandymus Gvatemaloje įtraukė 1 500 asmenų, tarp kurių buvo sutrikusio intelekto žmonių. Ši tyrėjų grupė siekė išsiaiškinti, ar penicilinas gali būti naudojamas gydyti LPL.
Iš pradžių tyrėjai užkrėtė kelias Gvatemaloje dirbančias prostitutes gonorėja arba sifiliu, o vėliau leido joms santykiauti be apsaugos priemonių su kareiviais arba kaliniais.
J.Cutleris taip pat susijęs su itin prieštaringai vertinama 1932-1972 metais vykdyta programa, vadinama Taskigio eksperimentu, kai šimtai vėlyvąja sifilio stadija sergantys afroamerikiečiai vyrai buvo stebimi, tačiau negydomi.
Gvatemalos prezidentas 1946-1948 metais JAV Nacionalinio sveikatos instituto vykdytus eksperimentus pavadino nusikaltimais žmoniškumui ir nurodė šią programą ištirti savo šalies ekspertams.
Naujausi komentarai