Sekmadienį per saugumo pajėgų operaciją, vaduojant įkaitais bažnyčioje tapusių daugiau kaip 100 Irako katalikų, žuvo 52 įkaitai ir policijos pareigūnai, dar 67 žmonės sužeisti pranešė vidaus reikalų viceministras generolas leitenantas Husseinas Kamalis (Huseinas Kamalis).
"Toks yra žuvusių civilių ir saugumo pajėgų pareigūnų skaičius. Mes neskiriame policininkų ir civilių. Visi jie irakiečiai", - sakė jis ir pabrėžė, kad į šį skaičių neįtraukti žuvę užpuolikai.
Naujienų agentūra AFP minėjo žuvus 37 krikščionis, tarp jų ir du kunigus. Jie žuvo, kai JAV ir Irako pajėgos šturmavo krikščionių katedrą Bagdado centre, mėgindamos išvaduoti dešimtis įkaitų, kuriuos pagrobė tarptautinio teroristų tinklo "al Qaeda" kovotojai, pirmadienį nurodė incidento liudininkai ir pareigūnai.
Incidentas, per kurį taip pat žuvo septyni saugumo pajėgų kariai, prasidėjo ginkluotiems užpuolikams įsiveržus į Sajidat Nedžato sirų katalikų (chaldėjų) bažnyčią Karados rajone per sekmadienio vakaro mišias.
Pasak vieno liudininko, užpuolikai iškart nušovė vieną kunigą iš baimės susigūžusių maldininkų akivaizdoje.
"Jie įžengė į bažnyčią ginkluoti, vilkėdami karines uniformas. Jie įėjo į maldyklą ir iš karto nužudė kunigą, - pasakojo vienas išlaisvintas 18-metis įkaitas, kuris atsisakė nurodyti savo vardą. - Girdėjome daug šūvių ir sprogimų, kai kurie žmonės buvo sužaloti krintančių langų, durų ir nuolaužų."
Pasak vieno naujienų agentūros AFP žurnalisto, kuris pirmadienį buvo užėjęs į šią katedrą, šventovės viduje matėsi kraujo ir kulkų žymės, grindys buvo nuklotos stiklo šukėmis.
"Ten panašu į mūšio lauką", - sakė reporteris.
Atsakomybę dėl šios atakos prisiėmė viena "al Qaeda" kovotojų grupuotė.
Prieš įsiverždami į bažnyčią užpuolikai nužudė du apsaugininkus netoliese esančioje Bagdado akcijų biržos būstinėje.
Tarp žuvusiųjų buvo penkios moterys, septyni vaikai ir du kunigai, nurodė vienas Irako VRM pareigūnas ir įvykio liudininkai. Tarp nukentėjusiųjų buvo dešimt moterų, aštuoni vaikai ir vienas kunigas.
Pasak pareigūno, penki užpuolikai buvo nukauti, o aštuoni suimti. Jis pridūrė, kad užpuolikams įsiveržus į katedrą, joje buvo per šimtą maldininkų.
Liudininkai pasakojo, kad įkaitai susitelkė pagrindinėje maldų salėje, kai prasidėjo susišaudymas su saugumo pajėgomis.
Bagdado chaldėjų katalikų vyskupas Shlimoune Wardouni (Šlimunė Vardunis) sakė, jog per šią įkaitų dramą žuvo du kunigai, o dar vienam peršautas inkstas.
"Apėmė didžiulis sielvartas, nes šis žingsnis buvo nežmoniškas Netgi gyvuliai vienas su kitu taip nesielgia", - skundėsi Sh.Wardouni.
Pasak pareigūnų, mažiausiai vienas iš užpuolikų detonavo diržą su sprogmenimis, kai į bažnyčią pirmąkart mėgino įeiti policija.
"Atvykome padėti policijai ir armijai išlaisvinti įkaitus ir juos išvadavome, padedant amerikiečiams", - vienas Irako kovos su terorizmu dalinio narys sakė AFP.
Sh.Wardouni anksčiau nurodė, kad užpuolikai reikalavo paleisti Irake ir Egipte laikomus kalinius.
Islamistų tinklalapius stebinti organizacija SITE pirmadienį pranešė, jog dėl šio išpuolio Bagdade atsakomybę prisiėmė su "al Qaeda" susijusi grupuotė "Irako islamo valstybė". Pastaroji paskelbė, kad jos kovotojai paėmė įkaitais ir krikščionis, taip pat įsakė Egipte veikiančiai Koptų Bažnyčiai per 48 valandas paleisti moteris, kurios esą buvo įkalintos krikščionių.
Džihadistų tinklalapiuose išplatintame šios grupuotės pranešime sakoma, kad Koptų Bažnyčia privalo per dvi paras paleisti musulmones, "kalinamas... netikro tikėjimo vienuolynuose ir stabmeldžių bažnyčiose Egipte".
"Ši operacija buvo planuojama jau seniai, - sakė Irako dominikonų vadovas Yusefas Mirkisas (Jusefas Mirkisas). - Žinant, kokie buvo panaudoti ginklai ir sprogmenys, negali būti, kad tai buvo suplanuota per vieną ar dvi dienas."
Kaip praneša SITE, džihadistai ir "al Qaeda" žiniasklaidos padalinys jau anksčiau ragino musulmonus imti veiksmų prieš Egipto Koptų Bažnyčią, kuri esą laiko įkalinusi dvi moteris, kurios abi yra koptų kunigų žmonos.
Stebėtojų organizacija nurodė, jog džihadistai įsitikinę, kad viena iš tų moterų atsivertė į islamą ir buvo įkalinta vienoje bažnyčioje, o kitos laisvė esą buvo suvaržyta, kai ji panoro tapti musulmone.
Įkaitų pagrobimą Bagdade nedelsiant pasmerkė Vatikanas, Italija ir Prancūzija.
Irake 2003 metais gyveno apie 800 tūkst. krikščionių, tačiau vėliau jų bendruomenė sumažėjo iki maždaug 550 tūkst., nes daugelis jos narių pasitraukė į užsienį, sako Bažnyčios lyderiai.
Irako krikščionys dažnai tapdavo smurto išpuolių taikiniais; jie būdavo žudomi ir grobiami. Nuo Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimą nuvertusios JAV vadovaujamų pajėgų invazijos pradžios 2003 metais buvo nužudyti šimtai šios bendruomenės narių, taip pat įvykdyti išpuoliai prieš kelias bažnyčias.
"Dabar aišku, kad visi jie (krikščionys) išvyks", - sakė Irako sirų katalikų vikaras Pius Kasha (Pijus Kaša).
Smurto banga Irake, kuri aukščiausią lygį buvo pasiekusi 2006-2007 metais, pastaruoju metu gerokai nuslūgo, tačiau iki šiol dar dažnai pasitaiko sprogdinimų, šaudymų ir žmonių pagrobimų.
JAV kariai oficialiai baigė karines operacijas Irake nuo šių metų rugpjūčio pabaigos, tačiau šalyje iki šiol dislokuojamas apie 50 tūkst. amerikiečių kontingentas.
Naujausi komentarai