Latvijoje nėra nė vienos šeimos, kuri nebūtų nukentėjusi nuo 1941 metų birželio 14-osios trėmimo, todėl reikia atminti ir perduoti kitoms kartoms šių šeimų istorijas, sakė prezidentas Valdis Zatleris, kalbėdamas antradienį prie Laisvės paminklo per renginį, skirtą komunistų genocido aukoms atminti.
"Juk būtent šios šeimų istorijos, kurių galima pamatyti Okupacijos muziejuje, konkrečiais pavyzdžiai rodo tą meilę, kurią šie žmonės jautė Latvijai, tą meilę Latvijai, kuri būtina mums dabar", - pažymėjo jis.
"Šiandien sukanka 70 metų nuo vienos tragiškiausių ir baisiausių mūsų tautos ir valstybės dienos. Skaičiai negailestingi, bet juos būtina kartoti - 15 tūkstančių ištremtųjų - nuo kūdikio iki žilo senelio, moterys, vyrai, ištisos šeimos - ir nesuskaičiuojama daugybė nukankintų be teismo ir tyrimo, ir po to vykusios represijos, faktiškai sunaikinusios 5 proc. Latvijos valstybės gyventojų", - sakė V.Zatleris.
V.Zatleris padėkojo visiems, kas dokumentuoja šias istorijas, išlaiko jas gyvas ir skiria savo energiją ir laiką tam, kad šis laikotarpis Latvijos istorijoje, tragiškas, bet mūsų laikotarpis, būtų žinomas ir saviems, ir svetimiems.
Antroje dienos pusėje prezidentas aplankys Litenę Gulbenės apygardoje, kur dalyvaus mokslinėje konferencijoje "Latvijos armijos sunaikinimas 1940-1941 metais", atminimo renginyje Litenės kapinėse ir susitiks su Latvijos armijos veteranais karininkais ir Gulbenės apygardos gyventojais.
Gynybos ministras Artis Pabrikas palygino įvykius Litenėje su Lenkijos tragedija Katynėje, pažymėdamas, kad ne taip kaip pastaroji, "apie tokį patį sovietinio režimo nusikaltimą Latvijoje 1941 metų birželio 14 dieną už Latvijos ribų, deja, žinoma labai mažai... Todėl mūsų pareiga ir atsakomybė, kad tiesa apie Latviją ir jos istoriją skambėtų kuo plačiau. Tai buvo mūsų Katynė - kruopščiai suplanuotas ir gerai organizuotas Latvijos armijos - latvių tautos žiedo ir branduolio - sunaikinimas".
Naujausi komentarai