Rugsėjo 11-osios atakų metinės: Niujorke atidengtas naujas memorialas Pereiti į pagrindinį turinį

Rugsėjo 11-osios atakų metinės: Niujorke atidengtas naujas memorialas

2011-09-12 15:56
Rugsėjo 11-osios atakų metinės: Niujorke atidengtas naujas memorialas
Rugsėjo 11-osios atakų metinės: Niujorke atidengtas naujas memorialas / Scanpix nuotr.

Niujorke, sugriuvusių Pasaulio prekybos centro dangoraižių vietoje, sekmadienį aidėjo per rugsėjo 11-osios atakas prieš 10 metų žuvusių žmonių vardai, kurių kai kuriuos skaitė tokio amžiaus vaikai, kurie vos begali prisiminti savo žuvusius tėvus ir motinas.

Per šį skaudų, bet viltingą atakų 10-ųjų metinių paminėjimą prezidentas Barackas Obama citavo Bibliją: „Dievas yra mūsų prieglauda ir stiprybė“.

Aukų artimieji verkdami plūdo į naujai atidarytą memorialą ir prie bronzoje iškaltų vardų dėjo nuotraukas bei gėles. B.Obama ir jo pirmtakas George'as W.Bushas nulenkė galvas ir palietė įrašus.

B.Obama, stovėdamas už neperšaunamo stiklo priešais memoriale pasodintus baltuosius ąžuolus, po tylos minutės 8 val. 46 min. vietos (15 val. 46 min. Lietuvos) laiku - tos akimirkos, kai prieš 10 metų pirmasis teroristų užgrobtas lėktuvas rėžėsi į Pasaulio prekybos centro šiaurinį bokštą - perskaitė ištrauką iš Biblijos.

Cituodamas 46-ąją psalmę, prezidentas Dievo buvimą pasitelkė kaip įkvėpimo šaltinį, kuris leidžia išverti viską: „Todėl nebijome, nors ir žemė sverdėtų, nors kalnai griūtų į jūrų gelmę.“

B.Obama ir G.W.Bushas su žmonomis nuėjo prie vieno iš dviejų tvenkinių, įrengtų tiksliai tose vietose, kur stovėjo sugriuvę dangoraižiai „dvyniai“. Šie tvenkiniai yra naujo rugsėjo 11-osios memorialo, kuris sekmadienį buvo atvertas aukų artimiesiems, dalis.

Vieta atrodė visiškai kitokia nei per ankstesnes rugsėjo 11-osios atakų metines: be bronzoje iškaltų vardų memoriale, sugriuvusių dangoraižių vietose įrengti dirbtiniai kriokliai, kuriuos supa dešimtys baltųjų ąžuolų.

Ceremonija Niujorke, kuri baigėsi ankstyvą popietę, buvo pagrindinis šių metinių, minėtų visoje šalyje, renginys. Tai buvo proga apmąstyti dešimtmetį, kuris pakeitė Amerikos gyvenimą: be kitų dalykų, du karus ir kasdienių saugumo procedūrų oro uostuose ir didmiesčiuose pasikeitimus.

Per minėjimą prie Pentagono viceprezidentas Joe Bidenas kalbėjo apie „rugsėjo 11-osios karių kartą“.

„Niekada anksčiau per (visą) mūsų istoriją Amerika nebuvo prašiusi tiek daug tokiu ilgu vien iš savanoriškų pajėgų, - sakė jis. - Tad galiu be prieštaravimų ar kaltinimų perdedant baimės sakyti, (kad) rugsėjo 11-osios karta yra tarp didžiausiųjų, kurias kada nors pagimdė mūsų šalis, ir ji gimė, ji gimė, ji gimė kaip tik čia, rugsėjo 11-ąją“.

Gynybos sekretorius Leonas Panetta akimirką, kai 9 val. 37 min. vietos (16 val. 37 min. Lietuvos) laiku prieš 10 metų užgrobtas lėktuvas rėžėsi į Pentagoną, paminėjo tylos minute. Jis pagerbė tų 6,2 tūkst. JAV karių, kurie žuvo Irako ir Afganistano karuose, atminimą.

Pensilvanijoje netoli Šenksvilio, prie Nacionalinio memorialo ketvirtajame užgrobtame lėktuve buvusiems keleiviams ir įgulos nariams, 5 tūkst. žmonių miniai dainavo choras ir buvo perskaityti 40-ies tuomet žuvusių žmonių vardai.

Niujorke aukų artimieji perskaitė 2 983 vardus - 2 977 vardus tų žmonių, kurie Niujorke, Vašingtone ir Pensilvanijoje žuvo 2001 metų rugsėjo 11 dieną, ir šešis vardus tų, kurie žuvo per pirmąjį teroro aktą Pasaulio prekybos centre 1993 metais, kai buvo susprogdintas sunkvežimis su sprogmenimis.

G.W.Bushas perskaitė pilietinio karo metais rašytą prezidento Abrahamo Lincolno laišką vienai motinai, praradusiai penkis savo sūnus: „Meldžiuosi, kad mūsų Dangiškasis Tėvas palengvintų jūsų netekties kančią“.

Sumika Tanaka drauge su motina atvyko iš Tokijo - surasti savo vyro, kuris dirbo viename japonų banke pietiniame Pasaulio prekybos centro dangoraižyje ir žuvo 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją, vardo.

„Jis niekur nedings, - sakė 30-metė S.Tanaka. - Jis bus čia ir po 10 metų. Štai kas man svarbu“.

Kai kurie aukų artimieji nešėsi vaikus, kurie prieš 10 metų dar buvo negimę.

Niujorko meras Michaelas Bloombergas atidarydamas minėjimo ceremoniją sakė: „Nors mes niekada negalėsime pamiršti to, kas nutiko čia, ... galime matyti, kad vaikai, kurie neteko savo tėvų, išaugo į jaunuolius. Geri darbai įleido šaknis valstybės tarnyboje“.

Patekėjus saulei virš šešių kylančio naujo Pasaulio prekybos centro dangoraižio aukštų plevėsavo Amerikos vėliava. Dangus buvo vaiskiai žydras, kur ne kur plaukė balti debesys, pūtė švelnus vėjelis - panašiai kaip ir tą antradienio rytą lygiai prieš 10 metų.

Per šias metines saugumas Niujorke ir Vašingtone buvo itin sustiprintas, nes prieš jas federalinė vyriausybė perspėjo vietos valdžią dėl gautos informacijos, kad „al Qaeda“ gali įvykdyti naują išpuolį - susprogdinti automobilį su bomba.

Trumpam buvo kilęs aliarmas dėl vieno iš Los Andželo į Niujorką skridusio „American Airlines“ lėktuvo - jį ėmė lydėti du kariškių lėktuvai.

Aliarmas kilo dėl trijų keleivių, kurie ne kartą ėjo į tualetą, - kai kurie žmonės pamanė, kad jie bendrauja rankų ženklais, bet vėliau tie vyrai pareigūnams jokių įtarimų nesukėlė ir buvo paleisti, sakė vienas teisėsaugos pareigūnas, kuris neturėjo įgaliojimų kalbėti viešai, todėl nenorėjo skelbti savo pavardės. Jis pridūrė, jog ankstesni pranešimai, kad minėti vyrai užsirakino tualete, buvo klaidingi.

Naikintuvai taip pat lydėjo iš Denverio į Detroitą skridusį „Frontier Airlines“ lėktuvą, kurio įgula pranešė, kad du žmonės neįprastai ilgai yra tualete. FTB pranešė, kad lėktuvas buvo patikrintas, bet jame nieko įtartina nebuvo rasta ir kad trys keleiviai buvo apklausti ir paleisti.

Atminimo ceremonijos visose Jungtinėse Valstijose ir pasaulyje pažymėjo artimųjų, žuvusių per tuos teroro išpuolius, ilgesio dešimtmetį.

Ši liūdna sukaktis atgaivino prisiminimus apie tą rugsėjo rytą, kai teroristai nukreipė užgrobtus lėktuvus į Pasaulio prekybos centrą ir Pentagoną, o ketvirtas lėktuvas sudužo laukuose Pensilvanijos vakaruose, apie heroizmą, guodėjus ir neįsivaizduojamą baimę, apie beveik 3 tūkst. žmonių, žuvusių nuo pasaulinio teroristų tinklo „al Qaeda“, kurios lyderis Osama bin Ladenas dabar ir pats jau yra žuvęs.

Amerikiečiai rinkosi pasimelsti didžiųjų miestų katedrose ir padėti gėlių prie ugniagesių būstinių mažuose miesteliuose. Panašiai metines paminėjo ir daugybė žmonių visame pasaulyje.

B.Obama su žmona iš Niujorko nuskrido padėti vainiko 93-iojo reiso lėktuvo sudužimo vietoje Pensilvanijoje netoli Šenksvilio, kur buvo atidengtas Nacionalinis memorialas ir kur šeštadienį G.W.Bushas, buvęs prezidentas Billas Clintonas ir J.Bidenas dalyvavo ceremonijoje drauge su žuvusiųjų artimaisiais. 40 čia sudužusio lėktuvo keleivių ir įgulos narių pasipriešino pagrobėjams ir sužlugdė jų planuotą ataką Vašingtone.

Iš Šenksvilio Obamos grįžo į Vašingtoną, kur kirtę Potomako upę nuvyko į Pentagoną padėti vainiko prie memorialo 184-ioms čia žuvusioms aukoms - 59-iems užgrobto lėktuvo keleiviams ir įgulos nariams, ir 125 Pentagono pastate žuvusiems žmonėms.

Visame pasaulyje rugsėjo 11-osios atakų aukų atminimas buvo pagerbtas oficialiomis ceremonijomis ir tylos minutėmis.

Japonijoje žmonės sekmadienį susirinko padėti gėlių prie stiklinio stendo su Pasaulio prekybos centro pastatų plieno gabalėliu ir prisiminti 23 banko „Fuji“ darbuotojų, kurie prieš 10 metų žuvo Centro dangoraižiuose.

Viename Filipinų kaime žuvusiai amerikietei, kurios našlys, vykdydamas žmonos norą padėti neturtingiems filipiniečiams, čia pastatė 50 ryškiai nudažytų namų, buvo skirtos rožės, balionai ir maldos.

Talibanas šias metines paminėjo pažadu tęsti kovą su JAV pajėgomis Afganistane, nors ir tvirtina, kad nevaidino jokio vaidmens rugsėjo 11-osios atakose. Talibai koneveikė „amerikietiškąjį kolonializmą“ ir sakė, kad afganų ištvermė karui yra begalinė.

Po kelių valandų, šeštadienį vakare, vienas talibų mirtininkas prie Sajed Abado kovinio avanposto rytinėje Vardako provincijoje vartų susprogdino sunkvežimį su sprogmenimis. Per šį išpuolį žuvo du civiliai gyventojai ir buvo sužeisti 77 JAV kariai.

Tarp šimtų ceremonijų visose Jungtinėse Valstijose ir pasaulyje buvo pamaldos Šv.Patriko katedroje Niujorke ir ceremonija vienoje Paryžiaus aikštėje, kurios metu iškilo devynių aukštų dydžio Pasaulio prekybos centro dangoraižių maketai.

Vašingtone, per atminimo koncertą Johno F.Kennedy scenos meno centre, B.Obama kalbėjo apie pagarbą žuvusiųjų aukai ir du ilgus rugsėjo 11-osios išprovokuotus karus. Tačiau jis taip pat kalbėjo apie ateitį, kai į rugsėjo 11-ąją bus žvelgiama atakų jau nemačiusių kartų, kurios apie jas sužinos iš tik memorialų, akimis.

Toms būsimoms kartoms, sakė prezidentas, rugsėjo 11-osios palikimas bus kariai, užsirašę tarnauti, piliečiai, atsispyrę baimei, darbininkai, vietoje senųjų pastatę naujus dangoraižius, ir vaikai, įgyvendinę savo tėvų svajones.

„Jie prisimins, kad mes įveikėme vergiją ir Pilietinį karą, įveikėme eiles prie duonos ir fašizmą, recesiją ir riaušes, komunizmą ir, taip, terorizmą“, - sakė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra