Atsakyti į klausimą, kas valdys komunistinę Šiaurės Korėją, – sunku net patyrusiems specialistams. Ar oficialiai paskelbtas vadovu mirusio Kim Jong-ilo sūnus Kim Jong-unas sugebės išlaikyti tėvo ir senelio sukurtą imperiją? O gal orkestrui diriguos kas kitas?
Viskas vyks pagal planą?
Kaip praėjusią savaitę viena po kitos skelbė įvairios naujienų agentūros, besiremdamos retsykiais iš Šiaurės Korėjos atsklindančiais oficialiais pranešimais, įpėdinis Kim Jong-unas gavo kariuomenės vadovybės – generaliteto – pripažinimą ir neketina konsoliduoti visos valdžios savo rankose kaip jo tėvas.
Tiesa, kol kas visi pranešimai – tik spėjimai, nes vienoje uždariausių ir paslaptingiausių pasaulio šalių neįmanoma nieko žinoti, juolab numatyti. Ekspertai spėlioja, kad Kim Jong-ilo mirtis gali sukelti tam tikrą nestabilumą šalies vadovybėje, nes jaunėlis neturi administracinio valdymo patirties.
Dar kiti analitikai tvirtina, kad Šiaurės Korėjos komunistų partijos vadovybėje yra net keli asmenys, kurie galėtų imtis valdyti šalį už Kim Jong-uną, jei šis pasirodytų nesąs vertas didžiojo vado „aureolės“.
Reikės kurti vado kultą
Kim Jong-uno, kurio net amžius nėra tiksliai žinomas, asmenybė apaugusi gandais nuo to laiko, kai šis oficialiai dar savo tėvo buvo įvardytas kaip naujasis komunistinės šalies lyderis.
Manoma, kad įpėdinio, nors ir jauno bei nepatyrusio, Kim Jong-ilui prireikė tada, kai šis 2008 m. patyrė insultą, po kurio, kaip spėjama, jo sveikata smarkiai pašlijo.
Tiesa, pasaulis iki pat praėjusių metų nebuvo matęs jaunuolio veido, kol jis kartu su visa komunistų vadovybe pasirodė kariniame parade, skirtame 65-osioms Šiaurės Korėjos įkūrimo metinėms paminėti.
Beje, tuo pat metu Kim Jong-unas ėmė kilti ir karjeros laiptais. Jis gavo keturių žvaigždžių generolo laipsnį, buvo paskirtas į aukštus postus valdančiojoje Darbininkų partijoje ir kariuomenėje.
Tiesa, Šiaurės Korėjoje postai toli gražu nereiškia, kad Kim Jong-unas gali ramiai miegoti. Pasak ekspertų, lyderis Šiaurės Korėjoje turi susikurti savo mitą, kitaip jis bus tik vienas iš daugelio.
„Regis, Kim Jong-ilas savo valdžią planavo perduoti skubiai. Pagal Šiaurės Korėjos asmenybės kultą lyderis laikomas tobulu, jei niekas nekalba apie jo pasitraukimą, kol jis gyvas. Manyčiau, dabar valdžios perdavimas vyks palaipsniui. Juk pats Kim Jong-ilas perėjo daugybę pakopų, kol tapo absoliučiu lyderiu, todėl toks pat kelias laukia ir šio jaunuolio. Manau, per ateinančius metus jis kils iš vieno posto į kitą“, – prognozavo Brianas Myersas, Šiaurės Korėjos ekspertas iš Pietų Korėjos universiteto.
Mįslinga asmenybė
Kitas klausimas – kodėl būtent Kim Jong-unas tapo paveldėtoju? Viena įtikimiausių versijų – miręs didysis vadas neturėjo iš ko rinktis, nes vyresnysis Kim Jong-ilo sūnus Kim Jong-chulas pagarsėjo kaip lošėjas, taigi nepatikimas.
Kita versija – didysis vadas rinkosi tą įpėdinį, kuris išlaikys režimą. Apie tai, kad Kim Jong-unui netrūksta nuožmumo, jau kalbama gana seniai.
Kalbama ir apie tai, kad šis, tiesa, prisistatydavęs kitu vardu, baigė mokslus Šveicarijoje, Tarptautinėje Berno mokykloje, kur mėgo žaisti krepšinį, slidinėti, domėjosi aktoriaus Jeano Claude'o Van Damme'o vaidyba bei mėgo kino juostas apie legendinį britų agentą Jamesą Bondą.
Tiesa, kai paaugo ir gerokai priaugo svorio, jis nustojo žaisti krepšinį ir pradėjo daugiau laiko skirti 15 rutulių pului.
Apie jaunėlį Šiaurės Korėjos paveldėtoją sklido ir kitokių gandų. Neva jis turi priklausomybę alkoholiui ir serga diabetu.
Tačiau kad ir kiek gandų būtų, niekas negali pasakyti, kas yra Kim Jong-unas ir ko iš jo laukti korėjiečiams bei pasauliui.
Įtakingi dėdė ir teta
Kita įdomi tema – kas prižiūrės jaunėlį didžiojo vado sūnų ir ar prižiūrės? Kalbama, kad vienu įtakingiausių žmonių komunistinėje šalyje dabar tapo 65 metų Jang Song-thaekas, Kim Jong-uno dėdė ir mirusio Kim Jong-ilo sesers Kim Kyong-hui vyras.
Jang Song-thaekas neabejotinai atlieka vieną svarbiausių vaidmenų Šiaurės Korėjoje ir galėtų valstybę valdyti kaip regentas. Tiesa, tikėtinas toks scenarijus ar ne – irgi labai sudėtinga pasakyti.
Jang Song-thaekas per pastaruosius metus tapo vienu artimiausių Kim Jong-ilo patikėtinių, kuris, kaip spėjama, gali būti įsivaikinęs vieną iš nesantuokinių didžiojo vado sūnų Kim Jang-hyuną.
2009 m. Jang Song-thaekui buvo suteiktas Nacionalinės gynybos komisijos, kuri vadovauja kariuomenei, vicepirmininko postas.
Įtakinga yra ir mirusio didžiojo vado sesuo Kim Kyong-hui, buvusi šalies lengvosios pramonės ministrė ir Politinio biuro narė, beje, turinti keturių žvaigždžių generolo rangą, kuris jai buvo suteiktas praėjusiais metais. Manoma, kad ši pora buvo asmeniškai Kim Jong-ilo paskirti jo sūnaus globėjais.
Potencialių kandidatų nestinga?
Vis dėlto, pasak eksperto Paiko Hak-soono, tikėtina, kad Kim Jong-ilas bandė balansuoti smarkiai išaugusią savo sesers ir jos vyro galią paskirdamas į aukštus postus 68 metų Ri Yong-ho, artimą Kim Jong-unui politiką.
Šis vyras yra Šiaurės Korėjos kariuomenės jungtinių štabų vadas, o iš Kim Jong-ilo laidotuvių ceremonijos rengimo komiteto narių užima ketvirtą vietą. Pasak ekspertų Brento Choi ir Mi Jeong Hibbittso, Ri Yong-ho turi įtakos ne tik kariuomenėje, bet ir komunistų partijoje.
Analitikas Rüdigeris Frankas pridūrė, kad, be įvardytų asmenų, svarbu nepamiršti ir dabartinio aukščiausiosios tarybos pirmininko Kim Yong-namo. „Pažįstu žmonių, kurie buvo su juo susitikę. Jie sakė, kad jis labai gudrus“, – kalbėjo profesorius.
Galiausiai kaip artimas Kim Jong-unui įvardytas ir jo įbrolis taip pat Kim Jong-namas.
Tiesa, jis neva yra pareiškęs, kad politika jo nedomina. Bet Kim Jong-namas nėra labai nutolęs nuo politikos, nes, pasak žiniasklaidos, vadovavo šalies informacinių technologijų sektoriui, ir tai uždirbo režimui nemažai pinigų. Be to, šis vyras, kaip spėjama, užima aukštus postus šalies saugumo sistemoje.
Naujausi komentarai