Nutraukti urano sodrinimo iki 20 proc. programą mainais į visų sankcijų atšaukimą – to norėtų Iranas. Ar sutiks su sąlygomis Vakarų šalys?
Derybos dėl Irano branduolinės programos trunka jau dešimtmetį, tačiau Kazachstane susirinkę derybininkai sako, jog sieks, kad persilaužimas įvyktų.
Derybose dalyvauja vadinamoji grupė 5+1, kurią sudaro Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir JAV. Iranas pareiškė, kad ketina pasiūlyti išsamų sprendimą, tačiau derybų baigtis, pasak jo, priklausys nuo kitos pusės.
„Esame paruošę savo pasiūlymą su keliomis skirtingomis versijomis, – teigė vienas iraniečių šaltinis. – Kurią versiją pateiksime, priklausys nuo grupės 5+1 pasiūlymų.“
Pastarasis derybų ratas Maskvoje praėjusiais metais nebuvo sėkmingas. Todėl neįvardyti Vakarų pareigūnai pareiškė, kad esminio persilaužimo nesitiki ir dabar.
„Iraniečiai pastarosiomis dienomis darė skirtingas deklaracijas. Viskas priklauso nuo to, ar imi pozityviąsias, ar negatyviąsias“, – sakė vienas Vakarų pareigūnas. Neoficialūs šaltiniai tvirtina, jog Vakarai nori, kad Iranas sustabdytų urano sodrinimą iki 20 proc., uždarytų prieštaringai vertinamą Fordo urano sodrinimo gamyklą ir išsiųstų į užsienį visą iki 20 proc. jau prisodrintą uraną. Tačiau mainais į tai Vakarai žada tik sankcijų sušvelninimą, o ne visišką jų nutraukimą.
Prieš derybas Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei iš esmės atmetė pasiūlymą dėl tiesioginių derybų su JAV. A.Khamenei anksčiau sakė, kad nors Iranas ir neketina pasigaminti branduolinių ginklų, JAV negalėtų tam sutrukdyti, jeigu Iranas to norėtų.
Vašingtonas siekia išvengti karinio konflikto su Iranu. Kariniai smūgiai galėtų sukelti platesnį konfliktą Artimuosiuose Rytuose.
Iranas jau turi atominę elektrinę šalies pietuose esančiame Bušehro mieste, ji buvo pastatyta padedant rusams. Bet branduolinį ginklą A.Khamenei yra pavadinęs nuodėme.
Naujausi komentarai