Siūlymas drausti nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus turi būti apsvarstytas detaliau ir giliau, teigia Nacionalinė sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius.
Anot tarybos pranešimo, energinių gėrimų sudėtyje esančios tokios tonizuojančios medžiagos kaip kofeinas, taurinas, d-gliukuronolaktonas dažnai pasitaiko įprastuose maisto produktuose ar yra natūralūs žmogaus maistui skirtų augalų ir gyvūnų organizmo metabolitai.
Be to, 2009 metais Europos Maisto saugos tarnyba pateikė išvadą, kurioje teigiama, kad šiuo metu energiniuose gėrimuose esantį šių medžiagų kiekį vartoti saugu.
"Tiesa, yra pasiūlymų nustatyti šių medžiagų kiekio leistinas ribas, jas žymėti gėrimų etiketėse ir taikyti ribojimus tik į jas atsižvelgiant. Tačiau ką reiškia saugus kiekis?" - svarsto J.Pundzius.
Jis atkreipė dėmesį, kad šie gėrimai sparčiai plinta tarp jaunimo, nes yra legalūs, lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, o jų prekybos reklama labai agresyvi jų vartojimas tarp jaunimo grėsmingai plinta.
"Mokslinėje literatūroje aprašomi net mirties atvejai perdozavus šias medžiagas ir pabrėžiama, kad ypač pavojinga sveikatai šių gėrimų, į kurių sudėtį įeina taurino, kofeino ir kitų tonizuojančių medžiagų, maišymas su alkoholiu", - rašoma J.Pundziaus pranešime.
Mokslininkų teigimu, šių gėrimų vartojimas didina vaikams ne tik toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo, bet ir paruošia kelią kitų psichoaktyvių medžiagų priklausomybei.
"Tikriausiai ne be reikalo diskusijos dėl šių gėrimų vaikams apribojimų vyksta daugelyje šalių, o kai kuriose taikomi pardavimo apribojimai, šie gėrimai pardavinėjami tik vaistinėse", - svarstė Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas.
Anot jo, taryba palaiko diskusijas visuomenėje dėl poreikio keisti įstatymus, kurių pagrindu būtų galima reguliuoti šių gėrimų pardavimo vaikams kontrolę.
Seimo Darbo partijos frakcijai priklausantys 6 parlamentarai yra pateikę Seimui priimti Maisto įstatymo pataisas, draudžiančias parduoti energinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 18 metų.
Taip pat siūloma nustatyti, kad energinis gėrimas yra toks gėrimas, kurio sudėtyje yra vitaminų ir tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino ir panašiai).
Naujausi komentarai