Pereiti į pagrindinį turinį

Dietologė pataria pasimokyti švęsti saikingai

2011-12-27 14:29
Dietologė pataria pasimokyti švęsti saikingai
Dietologė pataria pasimokyti švęsti saikingai / Shutterstock nuotr.

Kūčių stalas, Kalėdos, tarpušventis ir Naujųjų metų sutiktuvės – tikras išbandymas mūsų organizmui. Dažnam šventės asocijuojasi su nesaikingu maisto ir alkoholio vartojimu. Tad nė neįpusėjęs šventimas baigiasi apsinuodijimu.

– Kaip išvengti persivalgymo ir šeimos šventes praleisti su artimaisiais, o ne lovoje ar net ligoninės palatoje? – klausėme gydytojos dietologės Jūratės Dobrovolskienės.

– Persivalgymas per šventes pirmiausia susijęs su pernelyg dideliu riebalų suvartojimu. Dažnas to padarinys, kurį mes, medikai, pastebime, – pankreatitas, kitaip tariant, kasos uždegimas. Kasa pirmiausia reaguoja į riebalų perteklių.

Valgymo kultūra – tai viena. Tačiau pirmiausia reiktų keisti maisto gaminimo būdą, atsisakyti didelio aliejaus kiekio, apskritai riebalų. Šiek tiek ilgiau užtrukus, galima pagaminti tokį pat skanų ir ne tokį riebų maistą.

Jeigu pažvelgsime į pasninko Kūčių stalą, pamatysime neįtikimai riebių patiekalų, Pavyzdžiui, silkė, ypač pagardinta kepintais svogūnais ir morkomis, graikiniais riešutais. Visi šie produktai būna tiesiog permirkę aliejuje. O kaip tik aliejaus gausos ir reiktų vengti.

Saikingai reikėtų vartoti ir konditerinius gaminius. Nepamirškime, kad daugumos rūšių tešloje yra nemenkas kiekis margarino arba sviesto. Dar didesnę žalą sveikatai daro jau pagamintuose tortuose naudojami įvairūs nenatūralūs priedai.

– Kalėdoms įprastai pagaminama tiek maisto, kad jo tiesiog neįmanoma suvalgyti, o išmesti gaila. Būna, kad Kūčių silkutė užsiguli iki Naujųjų metų.

– Jokiu būdu negalima valgyti ir nuodyti aplinkinių tokiu maistu. Jei gaila išmesti, reikia pagalvoti prieš gaminant. Skaičiuokime, kiek ateis žmonių, gaminkime tiek, kad neliktų. Kiekvienoje receptų knygoje yra nurodytas porcijos dydis vienam žmogui. Pats metas suprasti, kad žmogus pusės kilogramo ar kilogramo kokio nors patiekalo iš karto nesuvalgys.

– Nereta apsinuodijimų priežastimi, be maisto, tampa alkoholis. Kaip suderinti alkoholį ir tradicinį švenčių stalo maistą?

– Alkoholis nėra maisto produktas. Čia kaip ir visur svarbu saikas, taip pat alkoholio rūšis. Tai yra vadinamasis prancūziškas paradoksas – taurė ar dvi vyno išplečia skrandžio sienelių kraujagysles ir pagerina virškinimą. Tad jei vartosime saikingai, poveikis bus tik teigiamas. O štai stiprus alkoholis drauge su riebiu maistu sukels dvigubą sprogimą. Uždrausti tokio šventimo būdo neuždrausi, tačiau tai priminti yra mūsų pareiga. Žinokime, kad šitaip valgydami ir gerdami pakenksime ne kam kitam, o tik patys sau.

– Kokį pavyzdį turėtume rodyti savo vaikams ir kaip turėtų atrodyti jų šventinis stalas?

– Tai turėtų būti kuklus desertinis stalas. Geriausia tiktų vaisiai. Per Kūčias tinka tai, ką mes patys valgome: kūčiukai, kisielius. Maistas turėtų būti lengvas, visai gerai yra daržovių mišrainės. Nereikia pamiršti, kad vaikams alergines reakcijas gali sukelti žuvis, riešutai, pieno produktai. Ir, aišku, mažiesiems galioja tas pats patarimas – nepersivalgyti. Ypač kai kalbama apie vakarienę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų