Kaip atskirti, kuris kiaušinis ekologiškas, o kuris - ne? Paprasta. Tereikia išmanyti kiaušinių ženklinimo simbolius.
Lietuvos gyvūnų globos draugijos pirmininkas Benas Noreikis sako, jog tik pažvelgus į parduotuvių lentynose ar turguose parduodamus kiaušinius galima pasakyti, kokiomis sąlygomis buvo laikoma višta dedeklė. ES visi parduodami kiaušiniai privalo būti paženklinti tam tikru kodu, kurį sudaro vienas skaičius, dvi raidės ir dar penki skaičiai.
Pirmasis skaičius nurodo kokiomis sąlygomis buvo laikoma tą kiaušinį padėjusi dedeklė višta. Tas skaičius gali būti tiktai 0, 1, 2 arba 3. Po skaičiaus esančios dvi raidės nurodo kilmės šalį, o likę penki skaičiai - paukštyno registracijos numerį, kurį jam suteikė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
B.Noreikis primena, jog kiaušinis pažymėtas skaičiumi 3 parodo, jog višta buvo laikoma fabriko narvelyje. „Ne erdviame narvelyje, bet tokiame, kuriame pagal paukštininkystės pramonės standartus, vienai vištai suteikta tik šiek tiek daugiau ploto nei užima A4 formato popieriaus lapas. Pagal dabartinius ES reikalavimus, visą savo trumpą gyvenimą (tik apie vienus metus) dedeklė višta praleidžia narve, kuriame jai skiriama 750 cm² ploto. Kad tarp jų nevyktų kapojimasis ar kanibalizmas, joms dažnai trumpinami snapai, kas joms yra labai skausminga“, - sako B.Noreikis.
Kiaušinis paženklintas skaičiumi 2 parodo, kad višta buvo laikoma ant pakreikto grindinio paukštynuose ar fermose. Fermose ar paukštynuose užaugintos vištos gali laisvai vaikščioti po patalpą, o tokių vištų dėslumo laikotarpis dažniausia būna dvigubai ilgesnis nei tų, kurios laikomos narveliuose.
Kiaušinis paženklintas skaičiumi 1 rodo, kad dedeklė višta laikoma laisvėje: gamtoje, sodyboje. Vargu, ar tokiu skaičiumi ženklintų kiaušinių rasite pirkti, nes Lietuvoje tokių paukštynų nėra.
Kiaušinis paženklintas nuliu parodo, kad kiaušinis yra ekologiškas. Vištos gali vaikštinėti atvirame lauke ir lesa pašarą, kuris užaugintas naudojant tik natūralius priedus. Jos paprastai gyvena mažomis grupėmis ir deda kiaušinius gūžtose. Ūkininkai užtikrina kuo geriausias ir sveikiausias šių vištų laikymo sąlygas. Tokių vištų gyvenimo trukmė gali būti 10 - 15 metų.
B.Noreikis sako, jog reklamos ant kiaušinių pakuočių gali klaidinti vartotojus, todėl nereikėtų pasitikėti užrašais „kaimiškas“ arba linksmais vaizdais. „Kokius margučius norite matyti ant šventinio ar kasdieninio stalo? Tokius, kuriuos sudėjo laisvai, humaniškai ir ekologiškai švariai laikomos vištos? Ar tokius, kurių dedeklės vištos niekada nematė ir nepajuto saulės šviesos spindulių, visą savo gyvenimą praleidusios ankštame narve, paukščių fabrike?“ - B. Noreikis primena, jog visada verta pažiūrėti į paties kiaušinio žymėjimą ir įsitikinti, kokiomis sąlygomis kiaušinis buvo „pagamintas“.
Naujausi komentarai