Dažnai dėl finansinių paskatų, susigundžius mažomis kainomis, nepastebima arba nenorima matyti nelegalaus ir gyvūnų sveikatai kenkiančio veisimo ir perkami pigesni augintiniai, taip pat atvežti iš trečiųjų šalių, kuriems neretai tenka įveikti ilgus atstumus, keliauti prastomis sąlygomis.
„Naminių gyvūnų skaičius visoje Europoje auga nuolat – skaičiuojame, kad mūsų žemyne gyvena apie 106 mln. šunų, 129 mln. kačių ir daugiau nei 100 mln. įvairių kitų augintinių: paukščių roplių, žuvų. Vien Lietuvoje šiuo metu registruota daugiau nei 400 tūkst. šunų, kačių ir šeškų. Taip pat prekyba šunimis ir katėmis yra paklausi ir pelninga veikla – apskaičiuota metinė šunų ir kačių pardavimo vertė ES siekia 1,3 mlrd. eurų. Dėl didelės paklausos gyvūnų augintinių veisimas ir vėliau pardavimas yra ypač patraukli veikla norintiems užsiimti nesąžininga ar net neteisėta verslo praktika. Nelegalūs veisėjai nesilaiko taisyklių ir teisės aktų reikalavimų, taigi dažnai ir gyvūnų gerovės. Tikrai neretas atvejis, kai siekiant kuo daugiau pasipelnyti, gyvūnai veisiami tam nepritaikytose patalpose, išnaudojami, pateles verčiant vesti vadas daug dažniau nei leistina, nesudarant galimybių jai atsigauti po buvusios vados, o tokiu atveju ir jaunikliai dažnai gimta silpni ir ligoti. Todėl prieš įsigyjant šunį ar katę labai svarbu ne tik pasitarti su šeima, bet ir pasidomėti veisėjo reputacija, augintinių veisimo sąlygomis. Tai padaryti gana paprasta: nuvykite pas veisėją, apžiūrėkite visą vadą, jauniklių motiną ir įsitikinkite, kad gyvūnai auga tinkamai. Kilus įtarimų ar klausimų, visuomet rekomenduojame pasikonsultuoti su VMVT specialistais. Nepalaikykite šešėlinio verslo, kuris išnaudoja gyvūnus“, – ragina VMVT Gyvūnų gerovės skyriaus vedėja Gintarė Mockevičienė.
Perkant augintinį atsakomybė už tinkamą pasirinkimą tenka ne tik veisėjui, bet ir pirkėjui. Kiekvienas, nusprendęs įsigyti augintinį, turi įsitikinti, kad gyvūnas atkeliauja iš patikimo veisėjo, kuris laikosi visų reikalavimų ir rūpinasi gyvūnų gerove ir sveikata.
Minint Pasaulinę gyvūnų dieną, spalio 4-ąją 10 val. VMVT organizuoja renginį ir kviečia prisijungti prie tiesioginės transliacijos VMVT „Facebook“ paskyroje. Renginio metu specialistai aptars gyvūnų gerovės pasiekimus ir iššūkius, su kuriais teko susidurti 2023 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojas dr. Vytautas Ribikauskas pasidalys įžvalgomis apie pasaulines tendencijas gyvūnų priežiūros srityje, o gyvūnų elgsenos specialistė Laura Abraškevičiūtė papasakos apie pagalbą jautriems ir bailiems šunims. Po pranešimų bus paskelbti šiemet išrinkti gyvūnų gerovės herojai, prisidėję prie gyvūnų gerovės gerinimo Lietuvoje. Šia akcija VMVT siekia įkvėpti pokyčius ir skatinti atsakingą požiūrį į gyvūnų gerovę, keičiant nusistovėjusias nuostatas.
Naujausi komentarai