JAE, JAV ir Rusijos astronautai iš TKS sėkmingai grįžo į Žemę

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“, skraidinęs tris astronautus, įskaitant Jungtinių Arabų Emyratų pilietį, tapusį pirmuoju Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) dirbusiu arabu, ketvirtadienį iš orbitinės laboratorijos sėkmingai grįžo į Žemę.

Per Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vaizdo transliaciją matyti, kaip erdvėlaivio „Sojuz MS-12“ kapsulė, kurioje buvo JAE astronautas Hazzaa al Mansoori (Haza Mansuris), NASA astronautas Nick Hague'as (Nikas Heigas) ir Rusijos kosmonautas Aleksejus Ovčininas 10 val. 29 min. Grinvičo (11 val. 29 min. Lietuvos) laiku nusileido Kazachstano stepėje.

„Į Žemę sugrįžę įgulos nariai jaučiasi gerai“, – iš karto po nusileidimo paskelbė „Roskosmos“.

N. Hague'as ir A. Ovčininas stotyje dirbo 203 dienas. Tuo metu H. al Mansoori kolegos – rusas Olegas Skripočka ir amerikietė Jessica Meir (Džesika Meir) – išskridę drauge su juo į stotį rugsėjo 25 dieną, toliau dirba šešių narių komandoje.

Nors H. al Mansoori misija buvo trumpa – vos aštuonių dienų, ji kelia didelį pasididžiavimą JAE, jauną kosmoso programą turinčioje šalyje, užsibrėžusioje ambicingą tikslą iki 2021 metų nusiųsti į Marso orbitą nepilotuojamą aparatą.

H. al Mansoori buvo aktyvus tviteryje, kur dalijosi JAE ir Mekos – musulmonų labiausiai gerbiamos vietos – nuotraukomis, padarytomis iš TKS.

Ketvirtadienį jis paskelbė iš orbitinės stoties panoraminės apžvalgos modulio „Cupola“ padarytą kosmoso nuotrauką ir pagerbė JAE įkūrėją šeichą Zayedą (Zajedą).

„Sugrįžtu jausdamas baimę ir pasididžiavimą, pasiekęs Zayedo ambicingą tikslą. Dar nepasiekėme visko ir niekada to nepadarysime. Sieksime grąžinti arabų astronautų aukso amžių“, – parašė jis.

Žinią, kad H. al Mansoori sėkmingai išskrido iš kosmodromo, iš kurio kadaise į kosmosą pakilo pirmasis sovietų kosmonautas Jurijus Gagarinas, džiaugsmingai sveikino didelė minia Dubajuje įsikūrusiame Mohammedo Bin Rashido (Mohamedo Bin Rašido) kosmoso centre.

Paleidimo metu Dubajuje nušvito pasaulio didžiausias dangoraižis „Burj Khalifa“.

35 metų buvusio kariuomenės piloto trumpa misija buvo prikausčiusi arabų žiniasklaidos dėmesį.

JAE akiratyje – Marsas

Pirmasis į atvirą kosmosą išėjęs arabas buvo Saudo Arabijos pilietis Sultanas bin Salmanas al Saudas (Sultanas bin Salmanas Saudas), 1985 metais dalyvavęs JAV „Space Shuttle“ misijoje.

Dvejais metais vėliau Sirijos karinių oro pajėgų pilotas Muhammedas Farisas (Muhamedas Farisas) išbuvo savaitę Sovietų Sąjungos kosmoso stotyje „Mir“.

Vystydama savo kosmoso programą JAE taip pat paskelbė planus tapti pirmąja arabų šalimi, kuri iki 2021 metų nusiųstų į Marso orbitą bepilotį zondą, pavadintą „Viltis“.

Būdamas kosmoso stotyje H. al Mansoori dėvėjo tradicinius arabiškus drabužius, vaišino kitus įgulos narius tradiciniais užkandžiais bei dalyvavo mokslo eksperimentuose, tokiuose kaip laiko suvokimo tyrimas, per kurį jis dėvėjo raištį ant akių.

Per klausimų ir atsakymų sesiją su JAE mokiniais keturių vaikų tėvas sakė, kad grįžęs į Žemę po apytiksliai pusketvirtos valandos trunkančios kelionės visų pirma paskambins savo motinai.

A. Ovčininas ir N. Hague'as sugrįžo į Žemę praėjus metams po jųdviejų mėginimo nuskristi į TKS, nepavykusio dėl raketos techninio gedimo. Tai buvo pirmas toks incidentas Rusijos posovietinio laikotarpio istorijoje.

2018 metų spalį abu jie turėjo pakilti į TKS erdvėlaiviu „Sojuz“, bet dėl avarijos, įvykusios dvi minutės po raketos starto, jiems teko avariniu būdu nusileisti Kazachstano stepėse.

Vėliau A. Ovčininas ir N. Hague'as buvo vėl pasiųsti į kosmosą – šįkart sklandžiai. Vasario mėnesį A. Ovčininas pradėjo savo antrąją, o N. Hague'as – trečiąją misiją TKS.

Tarptautinė kosmoso stotis tebėra viena nedaugelio sričių, kur Rusija ir Vakarai iki šiol bendradarbiauja. TKS nuo 1998 metų skrieja aplink Žemę maždaug 28 tūkst. km per valandą greičiu.NAUJAUSI KOMENTARAI

As

As portretas
Netikiu

taigi

taigi portretas
Pindosus reikėjo palikti kosmoso platybėse , kaip atsaką į sankcijas, tegu patys namo iriasi :)

Čiubaka

Čiubaka portretas
KOSMONAUTAI Rusijoje
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių