Kada bus išjungtas „Skype“ ir kas jį pakeis, plačiau pakomentavo „Bitės“ komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas.
– Kokia buvo „Skype“ programėlė?
– Prieš daugiau nei 20 metų „Skype“ iš tiesų padarė revoliuciją mūsų bendravime nuotoliniu būdu. Pirmiausia todėl, kad ji naudojo visiškai kitokią technologiją. Anksčiau, norėdami paskambinti į užsienį dažniausiai naudodavome įprastą ryšį arba rašydavome laiškus. „Skype“ pasiūlė galimybę kalbėtis balsu, vėliau – ir vaizdu.
Revoliucija buvo taime, kad, kitaip nei tuometinės bendravimo programos, „Skype“ rėmėsi mūsų pačių kompiuteriais. Nebereikėjo centrinių serverių, tai ženkliai atpigino paslaugą. Technologija tapo prieinamesnė, nes nereikėjo sudėtingų, brangių serverių kažkur pasaulyje. Mes tiesiogiai keitėmės informacija. O dabar atėjo laikas su „Skype“ atsisveikinti.
EPA-ELTA nuotr.
– Kas pakeis „Skype“?
– Konkrečiai „Skype“ pakeis „Teams“, tačiau, kaip ir daugelis žmonių, naudosis „Zoom“, „WhatsApp“ ar kitomis programėlėmis. Kiti bendraus tiesiog naudodami savo telefoną – šiuolaikinės ryšio bendrovės leidžia skambinti internetu. Tam net nebereikia atskiros programėlės – telefonas tai leidžia daryti tiesiogiai, įskaitant ir vaizdo skambučius.
– Kiek 2003 metais ši technologija buvo revoliucinė?
– „Skype“ iš esmės sukūrė konkurenciją ryšių bendrovėms. Milijonai žmonių pradėjo naudotis šia programa, jos vartotojų skaičius pikiniu metu siekė apie 100 milijonų. Viskas evoliucionavo. Užaugo net karta, kurie nekenčia, kai jiems skambina – jie geriau jaučiasi rašydami žinutes ar siųsdami balso pranešimus. Tad ne tik technologijos, bet ir jų naudojimo įpročiai keičiasi. Tikriausiai todėl „Skype“ paprasčiausiai nebeliko vietos.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kada kitos platformos pradėjo perimti vartotojus?
– Kaip nutinka su daugeliu technologinių inovacijų – atsiranda tobulesni variantai ir nebūtinai juos kuria originalūs kūrėjai. Taip nutiko ir su „Skype“. Palaipsniui jis prarado pagreitį konkuruodamas su kitais produktais.
Pavyzdžiui, Lietuvoje „WhatsApp“, priklausantis amerikiečių kompanijai, dabar turi daugiau vartotojų nei „Skype“. „Microsoft“ investavo nemažai pastangų į „Teams“ – bendrai komunikacijos platformai, kuri ypač išpopuliarėjo per COVID-19 pandemiją. Pamažu „Skype“ buvo nustumtas į šoną ir dabar „Teams“ orientuojasi ne tik į verslo sektorių, bet ir į mokymąsi ar net asmeninį naudojimą. Žinoma, ir „Teams“ turi daug konkurentų. Šiandien, kai mobilieji įrenginiai leidžia paprastai skambinti internetu, programėlės tampa mažiau būtinos – gali tiesiog paskambinti iš telefono su vaizdu. Tikėtina, kad ateityje mums tarpinių programų visai nebereikės.
– Kada bus paskutinė „Skype“ diena?
– Su „Skype“ galutinai atsisveikinsime kitą savaitę – gegužės pirmosiomis dienomis. Manau, kad liūdėti tikrai nereikia – „Skype“ mus išmokė bendrauti nuotoliniu būdu taip, kaip dabar bendraujame. Senas technologijas visada pakeičia geresnės.
Naujausi komentarai