Šventinis maratonas ir dirbtinis intelektas

  • Teksto dydis:

Milijonai žmonių visame pasaulyje kasmet nekantriai laukia Kalėdų. Geri buvo ar blogi, visi šių švenčių proga iš draugų ir artimųjų laukia dovanų. Yra paskaičiuota, kad per Kalėdas visame pasaulyje dovanoms yra išleidžiama daugiau nei 23 mlrd. eurų. Suma stulbinanti, tiesa?

Kaip sužinoti, ko labiausiai trokšta jūsų antroji pusė? Kokioje parduotuvėje dovaną įsigyti? Ar nupirktos dovanos spės laiku atkeliauti? Pasirodo, į šiuos ir dar daug kitų šventinio maratono klausimų gali atsakyti dirbtinio intelekto technologijos.

Idėjų paieška

Yra paskaičiuota, kad viena iš penkių kalėdiniu laikotarpiu gautų dovanų yra perdovanojama kitiems arba grąžinama. Norite savo brangiausiems žmonėms padovanoti tai, apie ką jie išties svajoja? Pažiūrėkite, kokias reklamas jie mato savo socialinių tinklų paskyrų naujienose ar internetiniuose portaluose – jos bus pritaikytos pagal tai, ko dažniausiai buvo ieškoma internete. O tai yra padaroma būtent dirbtinio intelekto pagalba.

Kiekvienam iš mūsų naršant internete ir domintis tam tikromis prekėmis ši informacija išlieka ir vėliau yra panaudojama reklamuojant tas pačias arba panašias prekes. Taip pat įvairiose internetinės komercijos svetainėse naudojamos rekomendacinės sistemos, kurios lygina jus su kitais vartotojais ir pagal tai, kokios prekės patiko kitiems vartotojams, įvertina bei prognozuoja, ar tos prekės galėtų patikti ir jums. 

Kadangi dirbtinis intelektas dabar išties plačiai taikomas daugelio įmonių veikloje, egzistuoja ir tokių sprendimų, kurių tikslas padaryti dovanų išrinkimą dar paprastesnį. Pavyzdžiui, tereikia surašyti dovanų gavėjų vardus, atsakyti į trumpą klausimyną ir pagal gautus duomenis jums bus pateikti pasiūlymai, ką vienam ar kitam žmogui būtų galima dovanoti. Kai kurios įmonės siūlo net ir logistikos sprendimus, o tai reiškia, kad dovanos gali būti pristatytos tiesiai gavėjui.

KTU nuotr.

Internetinė prekyba

Kiekvieno iš mūsų kalėdinių dovanų kelionė dažnai prasideda nuo apsipirkimo internetinėse parduotuvėse. Teigiama, kad 64 proc. išmaniųjų telefonų naudotojų prieš pirkdami dovanas parduotuvėse pirmiausia jų ieško internete.

Dirbtinis intelektas yra ypatingai plačiai pritaikomas internetinių parduotuvių veikloje – pradedant prekių paieška ir baigiant rekomendacinėmis sistemomis. Čia jis gali padėti atlikti kokybiškesnes tikslines paieškas būtent tam, kad rastumėte tai, ko ieškote.

Tačiau dirbtinis intelektas padeda ne tik pirkėjams – jis gyvybiškai svarbus ir patiems pardavėjams. Svarbus dirbtinio intelekto panaudojimas internetinėje prekyboje – vartotojų analizė, prekių planavimas, kuris leidžia net ir prieš Kalėdas pasiūlyti reikiamų prekių.

Pavyzdžiui, „Amazon“ internetinė parduotuvė kalėdiniu laikotarpiu sulaukia net 41 užsakymo per vieną sekundę, tad pagalvokite, kaip sudėtinga yra suvaldyti tokį kiekį užsakymų. Šiuo atveju dirbtinis intelektas gali padėti automatizuoti įvairių dokumentų parengimą, o užsakymus suklasifikuoti pagal iš anksto numatytas grupes ir prognozuoti pirkimus, kas leidžia tik dar labiau pasiruošti artėjančiam didesniam pirkėjų srautui.

Ne ką mažiau svarbus ir pokalbių robotų (angl. chat-bots) panaudojimas, kuris leidžia sumažinti skambučių centro darbuotojų apkrovą, o taip pat didina pirkėjų pasitenkinimą, kadangi atsakymai į klausimus yra gaunami kur kas greičiau.

Sandėliavimas

Užsisakius prekes internetinėje parduotuvėje arba norint jas įsigyti fizinėse parduotuvėse, reikia nepamiršti ir svarbaus prekių sandėliavimo klausimo. Čia taip pat galime atrasti įvairių dirbtinio intelekto sprendimų, kurie padeda optimizuoti prekių saugojimą.

Pavyzdžiui, norint, kad užsakytas prekes būtų paprasta rasti ir kad tai padaryti būtų galima kuo greičiau, pasitelkiamos automatinio rūšiavimo sistemos. Tokios sistemos gali leisti išvengti klaidingai surūšiuotų prekių net iki 50 proc., be to, visa tai atliekama kur kas greičiau.

Didžiosiose internetinės komercijos bendrovėse, pasitelkiant duomenimis grįstus automatizuotus sprendimus, ne tik optimizuojamas jų keliavimo atstumas, bet ir prognozuojama, kada vienų ar kitų prekių gali prireikti per artimiausią dieną, valandą ar dvi. Galiausiai darbuotojui belieka tik paimti konkretų daiktą iš stoties, į kurią važiuoja robotas ir pastatyti ant konvejerio (galima pažiūrėti Youtube kanale: Dance of the Amazon Robots).

Kai ant dėžutės užklijuojama siuntimo etiketė, gabenimo vykdymo procesai naudoja optimizavimo algoritmus, kad nustatytų efektyviausią būdą, kuriuo siuntinys turėtų nukeliauti iš taško A į tašką B. Dėžutė siunčiama į laukiančią priekabą, atsižvelgiant į siuntimo būdą, pristatymo greitį ir vietą.

Asociatyvi T. Biliūno/BNS nuotr.

Logistika

Tik sandėliuoti dovanas neužtenka. Vienaip ar kitaip šios dovanos turi jus pasiekti. Juk visi nori, kad dovanos būtų pristatytos laiku, o kartais net užsakius jas gana vėlai, vis tiek tikimės, kad jos mus pasieks dar iki švenčių. Dirbtinis intelektas ir čia vaidina gana svarbią rolę – prekių pristatymo maršrutas gali būti optimizuotas naudojantis dirbtinio intelekto sprendimais.

Yra keletas veiksnių, turinčių įtakos maršruto efektyvumui ir į visus juos reikia atsižvelgti jį planuojant. Norint rasti geriausią kelią, reikia greitai išanalizuoti šimtus duomenų taškų ir pasinaudoti šia analize. Planuoti optimaliausius maršrutus dar sunkiau, kai įmonės susiduria su dideliu siuntų kiekiu ir didelėmis eismo spūstimis.

Laimei, dirbtinis intelektas gali padėti. Naudodami sudėtingus algoritmus, kuriuose atsižvelgiama į istorinius ir realaus laiko duomenis optimaliems maršrutams nustatyti, gali optimizuoti maršrutą, pagerinti tiekimo grandinės našumą ir, galiausiai sumažinti išlaidas bei pradžiuginti klientus,  sulaukus dovanų laiku.

Jei anksčiau logistikos sprendimai dažniausiai buvo paremti tik vairuotojų patirtimi, dabar čia svarbiausi dirbtinio intelekto sudaryti optimalūs maršrutai. Būtent dėl jų galime tikėtis, kad vėlai užsakytos dovanos mus pasieks dar iki Kalėdų.

Asociatyvi Ž. Gedvilos/BNS nuotr.

Gamyba

Dovanų gamybos procesas taip pat yra neatsiejamas nuo dirbtinio intelekto taikymų. Čia šios technologijos padeda išlaikyti optimalų žaliavų kiekį, optimalų gaminamų gaminių kiekį pagal tai, kokie yra žaliavų užsakymai ir prognozuoti pačius užsakymus.

Dirbtinis intelektas gamybos įmonėse leidžia išvengti didelių nuostolių ir atsilikimo nuo gamybos plano, nes iš anksto gali prognozuoti, kurie įrenginiai turėtų būti apžiūrėti, o kuriems galbūt reikalingas ir remontas. Toks planavimas leidžia iki minimumo sumažinti netikėtus gamybos sustojimus. Dėl spartaus duomenų apdorojimo inžinieriai gali rasti optimizuotą proceso receptą skirtingiems produktams. Pavyzdžiui, klausimas „kokį konvejerio greitį ar temperatūrą turėčiau įvesti, kad išeiga būtų didžiausia?“ gali būti labai greitai atsakytas. Dirbtinis intelektas nuolat mokosi iš visų registruojamų duomenų ir atitinkamai koreguoja sprendimus – adaptuojasi.

Dirbtinio intelekto sprendimai padeda ne tik optimizuoti procesus ir juos vykdyti geriau, tačiau ir užtikrinti gaminamų dovanų kokybę. Dabar kokybės kontrolei gali būti naudojamos kompiuterinės regos technologijos: remiantis vaizdais dirbtinis intelektas gali įvertinti, ar gaminys yra kokybiškas, ar jis atitinka kokybės standartus, ar supakuotas tvarkingai bei kitus elementus – tuos pačius, kuriuos kiekvienas iš mūsų žiūrėdamas į daiktą taip pat gali įvertinti. Tik, žinoma, dirbtinis intelektas tai daro kur kas sparčiau ir padeda išvengti žmogiškųjų klaidų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kai kompai galės mąstyti ar nebijai Terminatoriaus istorijų?

Kai kompai galės mąstyti ar nebijai Terminatoriaus istorijų? portretas
Žurnaliūgos, baikite klaidinti žmones, dirbtinis intelektas dar nesukūrtas-jis turėtų mąstyti pats be žmogaus programavimo, bent 90procentų IQ lygyje. Egzistuoja tik taikomosios komercinės informacijos apdorojimo programos, suprogramuotos žmonių,- ir tai vadinti dirbtiniu intelektu yra būdas plauti žmonėms smegenis, kad neprotestuotų prieš superkompiuterio-superproto kūrimą, kuris gali būti žmonijos žlugimo priežastim, nes atseit jau turime dirbtinį intelektą ir jis nepavojingas...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių