Pereiti į pagrindinį turinį

Saugesnis internetas vaikams ir jaunimui turėtų būti viena iš prioritetinių sričių

2010-08-11 14:32
Saugesnis internetas vaikams ir jaunimui turėtų būti viena iš prioritetinių sričių
Saugesnis internetas vaikams ir jaunimui turėtų būti viena iš prioritetinių sričių / Kęstučio Cemnolonskio nuotr.

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), įgyvendindama Europos Komisijos projektą „Saugesnis internetas LT AN-HL“, parengė ir interneto tinklalapyje draugiskasinternetas.lt paskelbė 2009 m. balandžio 1 d. – 2010 m. kovo 31 d. vykdytos projekto veiklos ataskaitą.

Šiuo metu neteisėto ir žalingo turinio apribojimas internete yra viena opiausių informacinės visuomenės plėtros problemų, susilaukianti ypatingo įvairių Europos valstybių dėmesio. Tėvams, globėjams ir mokytojams tenka nuolat rūpintis, kaip apsaugoti vaikus nuo tokių virtualios aplinkos grėsmių kaip patyčios, žalingas ir neteisėtas turinys ir pan.

Suvokdama šios problemos svarbą RRT, bendradarbiaudama su Švietimo informacinių technologijų centru (ITC) prie Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos bei kitais partneriais (viešojo ir privačiojo sektorių organizacijomis), įgyvendina Europos Komisijos projektą „Saugesnis internetas LT AN-HL“. Pagrindiniai jo tikslai − skleisti informaciją apie vaikams galimas grėsmes internete ir apie apsisaugojimo priemones bei įdiegti ir administruoti karštąją liniją, kuria naudodamasis kiekvienas interneto naudotojas gali pranešti apie galimai neteisėtą ar žalingą turinį internete.

Per ataskaitinį laikotarpį, siekiant padidinti visuomenės informuotumą, buvo vykdomos įvairios informacijos sklaidos kampanijos televizijoje, radijuje ir internete, suorganizuoti 2010 metų „Saugesnio interneto dienos“ minėjimai, administruotas projekto tinklalapis draugiskasinternetas.lt, kuriame vaikams ir jų tėveliams pateikiama daug aktualios informacijos apie saugesnį naudojimąsi internetu.

Taip pat sukurta įvairių informacijos sklaidos priemonių: išleistas ir Lietuvos vaikams bei jaunimui mokyklose išdalytas patarimų bukletas „Kas slypi internete ir ką turi žinoti“, sukurtas dokumentinis filmas apie vaikų saugumą internete „Tinklas“, kuris buvo platinamas internete ir transliuojamas televizijos kanalais.

Toliau buvo tęsiamas ir karštosios linijos (angl. Hotline), skirtos pranešimams apie aptiktą galimai žalingą arba neteisėtą interneto turinį gauti, darbas. Per ataskaitinį laikotarpį atliktas pirminis 402 pranešimų apie neteisėtą ar žalingą turinį įvertinimas. Paskirti CERT-LT darbuotojai visus šiuos pranešimus įvertino ir ėmėsi reikiamų veiksmų. Jei turinys, apie kurį pranešta, buvo galimai neteisėtas ar žalingas ir paskelbtas Lietuvos tarnybinėse stotyse, informacija perduota atitinkamoms Lietuvos institucijoms (Policijos departamentui arba Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai). Jei neteisėtas ar žalingas turinys buvo kitų šalių tarnybinėse stotyse, tokia informacija perduota Tarptautinei interneto karštųjų linijų asociacijai INHOPE arba tiesiai Lietuvos policijai.

Ypač džiugu paminėti, kad, vykdant Saugesnio interneto projektą, vis atsiranda naujų ir iniciatyvių privačiojo bei viešojo sektorių partnerių, kurie aktyviai prisideda prie šviečiamosios veiklos − pateikia įdomių ir naujoviškų idėjų bei jas įgyvendina. Projekte ypač aktyviai dalyvavo UAB „Microsoft Lietuva“, portalas one.lt, Lietuvos žmogaus teisių lyga. Jie kartu su RRT ir ITC buvo pagrindiniai dokumentinio filmo „Tinklas“ iniciatoriai ir rėmėjai.

Socialinių ryšių portalas one.lt taip pat sukūrė specialią svetainę, suteikiančią galimybę internetu žiūrėti ir parsisiųsti šį dokumentinį filmą. TEO LT, AB, buvo pagrindinis partneris ir organizatorius rengiant „Saugesnio interneto dienos 2010“ kampaniją „Saugesnio interneto akademija“. UAB „Microsoft Lietuva“ mokyklose rengė seminarus ir diskusijas. „Langas į ateitį“ rengia internete skelbiamą mokomąją medžiagą mokytojams ir mokyklų vadovams. Savo svetainėse partneriai ypač aktyviai reklamavo „Insafe“ vaizdo klipą „Pagalvok prieš skelbdamas!“.

Saugesnio interneto projektas tęsiamas ir toliau: vykdomos įvairios veiklos, skirtos vaikų ir jaunimo saugumui internete, užmegzti nauji bendradarbiavimo santykiai su projektu „Bibliotekos pažangai“ ir portalu vaikams mokinukai.lt. Taip pat atliekami aktyvūs pasirengimo darbai Lietuvoje steigiant „Pagalbos liniją“, kurios pagrindinės funkcijos − telefonu bei internetu teikti emocinę paramą, palaikymą, patarimus vaikams ir jų tėvams, susidūrusiems su gąsdinančiu ryšiu, elgesiu, žalingu turiniu ir nemalonia ar bauginančia patirtimi naudojantis interneto technologijomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra