Prasidėjus rudeniui lietuviai plūsteli į miškus grybauti. Kaip ir kasmet neišvengiama ūmių apsinuodijimų grybais. Specialistai pataria atidžiai apžiūrėti, kokius grybus dedame į pintines.
Medikai teigia, kad kol kas ūmiai apsinuodijusių pacientų nėra nedaug.
Specialistai dažnai juokauja, kad visi grybai yra valgomi, bet kai kurie – tik vieną kartą. Grybų mėgėjams patariama nerizikuoti ir rinkti tik gerai pažįstamus.
Mikologė, Vilniaus universiteto Botanikos ir genetikos katedros docentė Jonė Rukšėnienė pasakojo, kad kai kurie nuodingi grybai labai primena mums įprastus valgomuosius grybus.
"Kai kuriuos grybus būtinai reikia ne pjauti peiliuku, o rauti, kad matytųsi, kokia koto apačia, ypač – musmirės. Jeigu ant koto matyti toks svogūniškas sustorėjimas – jokiu būdu negalima grybo imti. Dažniausiai šiuos grybus supainioja su ūmėdėmis", – pasakojo ji.
Taip pat J.Rukšėnienė paminėjo baravykinių šeimos grybą pušynbaravykį, kuris gali ne tik sukelti pilvo skausmus, bet ir sugadinti iš grybų ruošiamą patiekalą. "Jo kepurėlės apačia rausva. Tai aitraus, kartaus skonio grybas", – sakė mikologė.
Specialistė siūlo grybauti miško tankmėje. "Žmonės mėgsta grybauti ties geležinkeliais. Tačiau prie jų ir asfaltuotų kelių jokiu būdu negalima rinkti grybų. Jie sutraukia labai daug sunkiųjų metalų ir kitų kenksmingų medžiagų", – teigė J.Rukšėnienė.
Itin daug sunkiųjų metalų sutraukia meškutės. Šios rūšies grybai anksčiau buvo populiarūs, bet dabar siūloma jų neberinkti.
J.Rukšėnienė patarė rinkti tik jaunus grybus. "Kiekvieno organizmas gali reaguoti skirtingai. Grybuose yra daug chitino, todėl apskritai nepatariama jų daug vartoti. Jeigu grybas pradėjęs kirmyti, vadinasi, jame pradėjo irti baltymai, todėl žmonės gali apsinuodyti", – sakė ji.
Naujausi komentarai