Pereiti į pagrindinį turinį

Verslininkas suvalgė už šešis milijonus dolerių pirktą meno kūrinį – bananą

2024-11-29 17:10
Jūras Barauskas, ELTA

Kriptovaliutomis prekiaujantis verslininkas Justinas Sunas penktadienį įvykdė pažadą, kurį davė, išleidęs 6,2 mln. JAV dolerių už meno kūrinį – lipnia juosta prie sienos priklijuotą bananą, ir vaisių suvalgė.

Justinas Sunas
Justinas Sunas / Scanpix nuotr.

Viename iš brangiausių Honkongo viešbučių, stebint dešimtims žurnalistų ir nuomonės formuotojų, J. Sunas suleido dantis į bananą, prieš tai pasakęs kalbą, kurioje meno kūrinį pavadino „ikonišku“, o konceptualųjį meną palygino su kriptovaliuta.

„Jis gerokai skanesnis nei kiti bananai“, – po pirmo kąsnio pasakė J. Sunas.

Italų menininko Maurizio Cattelano konceptualiojo meno kūrinys „Juokdarys“ praėjusią savaitę buvo parduotas Niujorko aukcione „Sotheby‘s“, kartu su J. Sunu dėl šio pirkinio varžėsi dar šeši potencialūs pirkėjai.

J. Sunas pasakojo pirmąsias dešimt sekundžių po to, kai laimėjo aukcioną, „negalėjo patikėti“, o po to suprato, kad „tai gali tapti kažkuo svarbiu“.

Per kitas 10 sekundžių jis nusprendė bananą suvalgyti.

„Tai, kad jį suvalgiau spaudos konferencijos metu, taip pat tapo šio meno kūrinio istorijos dalimi“, – penktadienį pasakė jis.

 

 

Po to, kai šis valgomas kūrinys 2019 m. pirmąkart pasirodė Majami Byče vykusioje parodoje „Art Basel“, kilo ginčų ir klausimų, ar jį apskritai galima laikyti menu, o M. Cattelanas teigė, kad būtent tokio tikslo ir siekė.

O J. Sunas penktadienį tokį konceptualųjį meną, kaip „Juokdarys“, palygino su NFT menu ir decentralizuotąja technologija blockchain.

„Daugelis jo objektų ir idėjų egzistuoja ne fizine išraiška, bet kaip (intelektinė nuosavybė) bei internete“, – kalbėjo jis.

J. Sunas šią savaitę taip pat prisipažino investavęs 30 mln. JAV dolerių į platformą „World Liberty Financial“ – kriptovaliutų projektą, kurį remia išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija šiam kriptovaliutomis prekiaujančiam verslininkui praėjusiais metais buvo pareiškusi kaltinimų dėl prekybos neregistruotais vertybiniais popieriais, kurių siūlė įsigyti įgyvendindamas savo kriptovaliutų projektą „Tron“. Bylos nagrinėjimas dar nesibaigė.

Honkongo viešbučio „Peninsula“ privačių pobūvių salėje priešais baltos spalvos sieną, kurią tepagyvino vienintelis akcentas – geltonos spalvos bananas, stovėjo du aukciono darbuotojais apsirengę viešbučio darbuotojai.

J. Sunas pasakojo pamėginti aukcione nusipirkti šį meno kūrinį sugalvojęs visai neseniai, pridurdamas, kad jam buvo kilę „bukų klausimų“, pavyzdžiui, ar bananas nesupuvo ir kaip tokį meną galima būtų įvertinti.

Meno kūrinio savininkui buvo įteiktas sertifikatas, kuriame paliudijama, kad meno kūrinys yra autentiškas ir jį tikrai sukūrė M. Cattelanas, taip pat parašyta, kaip pakeisti bananą, šiam sugedus.

Penktadienį vykusio renginio dalyviai kaip suvenyrą gavo po lipnios juostos rulonėlį ir bananą.

„Bananus valgyti reikia visiems“, – pasakė J. Sunas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
reikia suda dziovinti

darzeli citrina butu pastates slengiuose geriau.Ir nusprogs debilas prie bapkiu.
2
0
tai įdomu už kiek tas čiurka suvalgęs bananą

parduos savo šūdą ?
10
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų