D. Lietuvninko trimitas užpildys muzikos žinių spragas

 • Teksto dydis:

Esame girdėję ne vieną sėkmės istoriją, kai atlikėjams iš Lietuvos pavyksta užkariauti pasaulines muzikos scenas, bet ne mažiau džiugu, kai užsienyje gimę mūsų tautiečiai atranda savo kelią Lietuvoje. Vienas tokių – trimitininkas Dovas Lietuvninkas.

Grįžęs į senelių žemę

Čikagoje gimusį ir augusį atlikėją į senelių kraštą atvedė muzika ir noras pažinti savo lietuviškas šaknis.

D. Lietuvninkas trimito ir muzikos pedagogo specialybę įgijo Ročesterio universiteto Eastmano muzikos mokykloje. Sužinojęs apie J. Williamo Fulbrighto stipendiją, skirtą kultūriniams ryšiams tarp JAV ir kitų šalių kurti ir plėtoti, nusprendė kreiptis dėl galimybės vykti į Lietuvą. 2017 m., gavęs stipendiją, atlikėjas įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją Vilniuje. Nuo 2018 m. D. Lietuvininkas – Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro trimitų grupės koncertmeisteris, aktyviai koncertuoja su kvintetais „Brasspalvos“, „Phil Brass“ ir kitais Lietuvos atlikėjais.

Kūrinys, kaip ir pats kompozitorius, mano nuomone, yra nepelnytai pamirštas ar dar neatrastas, o aš mėgstu apšviesti tokius tamsesnius mūsų repertuaro kampus.

2021–2022 m. trimitininkas stažavosi garsiojoje „Concertgebouw“ orkestro akademijoje Amsterdame, per šį laikotarpį turėjo galimybę koncertuoti su Roterdamo filharmonijos ir Hagos „Residentie“ orkestrais.

Lietuvos scenose sparčiai populiarėjančiam trimitininkui veiklos nestinga – kartu su kolegomis iš kvinteto „Brasspalvos“ gruodžio pradžioje jis rengia varinių pučiamųjų ansamblių festivalį, paskui laukia pasirodymas su atlikėju „Daddy Was A Milkman“ Kauno „Žalgirio“ arenoje ir, žinoma, šeštadieniniai koncertai su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru.

Be to, atlikėjas intensyviai ruošiasi gruodžio 2-ąją vyksiančiam koncertui su Kauno miesto simfoniniu orkestru.

Prikelti iš užmaršties

Koncerto Kauno valstybinėje filharmonijoje programoje skambės lenkų kompozitoriaus Mieczysławo Weinbergo koncertas trimitui ir orkestrui.

„M. Weinbergo koncertą pasirinkau, nes kūrinys, kaip ir pats kompozitorius, mano nuomone, yra nepelnytai pamirštas ar dar neatrastas, o aš mėgstu apšviesti tokius tamsesnius mūsų repertuaro kampus, ypač dėl to, kad mūsų – pūtikų – repertuaras ne toks gausus kaip smuikininkų ar pianistų", – sako D. Lietuvninikas.

Kad norės groti šį kūrinį, suprato vos jį išgirdo. „Iš karto žinojau, kad noriu jį groti, todėl, kai atsirado proga, nebuvo net minčių apie kitus kūrinius. Labai džiugu, kad ir koncerto dirigentas Karolis Variakojis turi panašų matymą ir mano pasiūlytą idėją entuziastingai priėmė", – pasakojo muzikantas.

M. Weinbergo kūrinys, anot atlikėjo, yra sudėtingas, pilnas įvairių charakterių ir skambesių.

„Kūrinyje ne tik išgirsite trimitui būdingą agresyvumą, fanfaras, bet ir atrasite humoro, ironijos, ilgesio, nostalgijos... M. Weinbergo artimas draugas ir mentorius Dmitrijus Šostakovičius šį koncertą apibūdino kaip „simfoniją trimitui ir orkestrui“, meistriška orkestruotė duoda ansambliui nemažai progų ne tik akomponuoti, bet ir dalyvauti, – apie programos pasirinkimą pasakojo atlikėjas.

Naujas žiūros kampas

Orkestrui ir solistui šį vakarą diriguosiantis K. Variakojis, apie kurį užsiminė trimitininkas, laikomas vienu ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos dirigentų. Jis sako koncerto programoje norėjęs surasti pusiausvyrą tarp trijų dalykų.

„Pirmiausia, tai dėmesys šiuolaikinės muzikos autoriams ir jų kūrybai; antra, tai pažintis su nuostabiu žmogumi D. Lietuvninku ir jo išskirtiniu dėmesiu moderniam trimito repertuarui, tai buvo viena iš priežasčių, paskatinusių mane labiau domėtis šio atlikėjo veikla, ieškant tinkamo kūrinio ir galimybės jį kartu atlikti“, – dėstė dirigentas.

Be to, jis sako visada ieškąs naujo vadinamojo auksinio repertuaro interpretacijos kampo. Taip K. Variakojis nori pagyvinti šių kūrinių atlikimą savo sukaupta patirtimi ir ieškojimais, kuriuos atsineša iš darbo su gyvais kompozitoriais.


Kas? Dovo Lietuvninko ir Kauno miesto simfoninio orkestro koncertas.

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? Gruodžio 2 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių