Pereiti į pagrindinį turinį

Dailės terapija leidžia pasijusti jautriam, žmogiškam ir sąmoningam

2022-07-22 09:17

Kiekvieną savaitę Nacionalinėje M.K.Čiurlionio galerijoje vykstantys dailės terapijos užsiėmimai sukviečia smalsuolius, norinčius įsigilinti į meną ir jį išjausti.

Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs.

Užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. Dailės terapijoje yra meditatyviai stebimi šeši Marinos Abromovič performansai: „Tuštėjanti valtis žengia į srovę“, „Mieganti po banjano medžiu“, „Srovė“, „Strombolis“, „Virtuvė I: šv.Teresės levitacija“, „Virtuvė V: pieno laikymas“. Vėliau terapijos dalyviai juos piešia ir apie tai reflektuoja.

„Ši dailės terapija su performansais naudinga tuo, kad galima prisiliesti prie M.Abromovič kūrybos, per save, per savo patirtis pamėginti išreikšti, pamatyti, išjausti, suprasti. Pasąmonė įsijungia veikti, kai mes dirbame, todėl netikėtai galime pamatyti, kad išryškėja kažkas, su kuo reikėtų padirbėti papildomai, ką galbūt paleisti, uždaryti ar su kuo atsisveikinti, o gal kaip tik – tai pakviesti į savo gyvenimą, kurį galima išreikšti, įprasminti piešinyje“, – teigia dailės terapeutė Sigita Kupčiūnienė, viena iš dailės terapijos profesijos pradininkų Lietuvoje, Lietuvos dailės terapijos asociacijos (LDTA) narė, dirbanti individualiai su suaugusiaisiais ir su grupėmis.

Naudinga: užsiėmimuose lankytojai labiau priartėja prie meno, kūrybos ir savęs. (Gretos Zabielaitės nuotr.)

Dailės terapija yra viena iš meno terapijos krypčių, apimanti dailės ir psichologijos, psichoterapijos žinias. Tai būdas reikšti savo mintis, jausmus ir potyrius piešiant, tapant, lipdant ar naudojant kitas meninės raiškos priemones tam, kad būtų galima atrasti sveikesnį, priimtinesnį gyvenimo būdą.

S.Kupčiūnienė mano, kad asmeninis priartėjimas prie meno ir kūrybos dailės terapijoje yra labai skirtingas: „Vieniems gali padėti nurimti, atsipalaiduoti, kitiems gali padėti koncentruotis, suteikti džiaugsmo, bendrystės, pasitenkinimo piešiant kartu ir išsikalbant su kitais, taip pat gali paskatinti pradėti piešti, kurti, gali padėti priimti save, savo būtį.“

Pirmąsias penkiolika minučių svarbu išsirinkti labiausiai patinkantį performansą, jį meditatyviai stebėti, įsigilinti į detales, vėliau tai perteikti popieriaus lape. „Performansai yra įtaigūs, paveikūs, jausmingi ir jautrūs. Erdvė, kurioje vyksta įvadinė dalis, kai žmogus meditatyviai leidžia laiką stebėdamas, yra labai tinkama, tiesiog ji tylesnė, jaukesnė, pritemdyta“, – teigia meno terapeutė.

Dailės užsiėmimai neskirta norintiems išmokti piešti ar sukurti estetišką meno kūrinį. Į užsiėmimus gali ateiti įvairiausio amžiaus žmonės, piešimo įgūdžiai nėra svarbūs, svarbi tik kiekvieno individuali patirtis, raiška. „Visiems rekomenduoju išbandyti dailės terapiją, ypač kviečiu skeptikus – patirti tai per save ir galbūt pakeisti nuomonę“, – pajuokavo S.Kupčiūnienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra