Jubiliejiniai Maironio lietuvių literatūros muziejaus metai: kokios staigmenos laukia?

  • Teksto dydis:

Neeilinio gimtadienio, kuris įvyks šių metų birželį, belaukiantis Maironio lietuvių literatūros muziejus rengia naują lietuvių literatūros istorijos ekspoziciją.

Anot muziejininkų, jos atidarymas bus vienas svarbiausių 2021-ųjų įvykių minint Maironio muziejaus įkūrimo 85-metį. Ir tai patiks net ir tiems, kurie retokai skaito knygas ar lankosi muziejuose, nes šiais metais muziejus vadovausis nauju šūkiu "Literatūra keičia".

"Maironio lietuvių literatūros muziejus šiais metais pasiruošęs visokiems susitikimams – ir virtualiojoje erdvėje, ir atnaujintose muziejaus erdvėse. 2020-aisiais įvykdę Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą "Literatūros lobiai virtualiai", netrukus pristatysime naują muziejaus svetainę. Ji ne tik pakeis drabužį, bet ir bus nauja savo turiniu: su registracijos į ekskursijas ir edukacines programas sistema, patobulinta parduotuvėle, virtualiosiomis parodomis, įdomių eksponatų legendomis ir interaktyviais rašytojų kambariais, skirtais Salomėjai Nėriai, Juozui Tumui-Vaižgantui, Baliui Sruogai, Juozui Grušui. Juose bus galima pamatyti klasikų daiktus ir išgirsti intriguojančias jų istorijas. Be abejo, su Jono Mačiulio-Maironio aplinka taip pat bus galima susipažinti. Norintys sužinoti daugiau apie Maironio darbus, galės pasiklausyti kompetentingų mokslininkų minčių. Labai džiugu, kad svetainėje aiškiai matysis Maironio lietuvių literatūros muziejaus padaliniai – juk kiekvienas jų toks savitas ir originalus", – teigiama muziejaus atvirame laiške lankytojams.

Ir dar primenama: kol bendrauti ir bendradarbiauti galima tik nuotoliniu būdu, muziejaus darbuotojai, savo sričių specialistai, atvyks į bet kurią susitikimų platformą – moksleivių pamokas, studentų užsiėmimus.

Maironio namų muziejininkai šįmet surengs ypatingų parodų. Pratęs ciklą "Rašytojas ir jo paroda", pradės naują – "Fotografuojantys poetai". Taip pat kvies kartu su Čekijos muziejais ir Čekijos Respublikos ambasada minėti Jaroslavo Hašeko kūrinio "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai" 100-metį.

Maironio lietuvių literatūros muziejus Kauno senamiestyje įsteigtas 1936 m. poeto, kunigo Jono Mačiulio-Maironio (1862–1932) namuose, kuriuos jis nusipirko 1909-aisiais. Poetas gyveno aštuoniuose šio namo antro aukšto kambariuose. Jo butą dekoravo dailininkas Tadas Daugirdas.

Maironiui gyvenant šiuose namuose, pirmame pastato aukšte buvo įsikūrusi knygų leidykla "Sakalas", dailiųjų amatų mokykla, pirmoji Kaune viešoji lietuviška biblioteka ir skaitykla, nemažai kitų kultūros organizacijų. Maironio namuose yra gyvenę ir svečiavęsi daugelis iškilių Lietuvos meno, mokslo, bažnyčios ir visuomenės veikėjų.

Praėjus ketveriems metams po poeto mirties, Maironio bute buvo įrengti ir atidaryti trys memorialiniai kambariai. 1940–1944 m. muziejaus vedėju dirbo poetas Bernardas Brazdžionis. Jo iniciatyva pradėta kaupti ir kitų rašytojų archyvinė medžiaga. Ilgainiui muziejus tapo Respublikiniu literatūros muziejumi, 1989 m. kovo 1 d. jam sugrąžintas senasis pavadinimas. Tuometės Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės rūpesčiu Maironio sode atstatyta Kristaus skulptūra, kuri buvo nugriauta 1976-aisiais. Po dvejus metus trukusios restauracijos 2016 m. rugsėjį vėl atvėrė duris lankytojams Maironio memorialinis butas.

Rūmai, kuriuose įkurtas muziejus, pastatyti XVIII a. viduryje ant trijų gotikinių XVI a. namų rūsių pamatų. Po 1812 m. karo šiame name buvo ligoninė. Malšinant 1863–1864 m. sukilimą, čia veikė karo lauko teismas. Manoma, kad rūsiuose kalintas ir myriop nuteistas vienas iš sukilimo vadų – kunigas Antanas Mackevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Eglė

Eglė portretas
Kažin kažin...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių