Naktigonė – seniai išnykusi lietuviška tradicija šiltomis vasaros ir rudens naktimis ganyti kaimo arklius ir galvijus. „Tai būdavo jaunimo pareiga. Merginos paprastai ganydavo jaučius, vaikinai – arklius. Į naktigonę kaimo jaunimas išsiruošdavo savaitėms, kartais – mėnesiui. Naktigonėj supančioti arkliai, galvijai laisvai ganydavosi pievose. Naktigonė vykdavo su pasakom, dainom, laužais ir keptų bulvių kvapu. Čia neretai užsimegzdavo ir meilės romanai. Anksti rytais visi žadindami kaimą parjodavo“, – taip susirinkusiesiems į renginį senąsias tradicijas pristatė etnomuzikologė Liuda Liaudanskaitė su komanda. Naktigonės inscenizacijoje bandyta tai trumpam atkurti: su „Zorro“ žirgyno žirgais, laužais, dainomis ir vaikinų šaunumo išbandymais.
Šventėje netrūko ir šiuolaikinių atributų: publikai skirtų jodinėjimų, ugnies šou, susirinkusiųjų vaišėms skirtos kareiviškos košės, naktinių fotosesijų.
Naktigonė vykdavo su pasakom, dainom, laužais ir keptų bulvių kvapu. Čia neretai užsimegzdavo ir meilės romanai.
Būrys smalsuolių leidosi į ekskursijas po fortą. Viena jų rengta jau sutemus, kai fortą apšvietė tik deglų žibintuvėlių šviesa. „Štai čia – ypatinga forto vieta. Jei nesate buvę čia, galima sakyti, nesate buvę ir I-ajame forte. Čia ryškus 1915 m. mūšio pėdsakas. Tai – „Didžiosios Bertos“ sviedinio išmušta skylė, – rodydamas medžiais apaugusią kelių metrų skersmens skylę forto poternos lubose pasakojo ekskursiją vedęs Kauno tvirtovės parko Turizmo ir edukacijos skyriaus vedėjas Ovidijus Jurkša. – Iššauta prie Pažėrų, ši 1 t svorio bomba 12 km atstumą, skrisdama 1 km aukštyje, įveikė per 1 minutę. Ir pažiūrėkite, gana tiksliai pataikyta: bomba sprogo šalia ginklų ir sprogmenų sandėlio durų. Jei būtų pataikiusi į sandėlį, pusė forto būtų išlėkę į orą.“
Prieš metus Vyriausybė didžiąją dalį fortų perdavė Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybėms, juos panaudos teise valdo Kauno tvirtovės parkas. Pasak šio parko direktoriaus, karo istoriko Valdo Rakučio, atgimstančiame I-ajame forte turėtų įsikurti žirgynas, kurio žirgai naudojami karinėse rekonstrukcijose, taip pat karo rekonstrukcijų klubai, vaikų centras, kuriame vasarą būtų rengiamos stovyklos.
Naujausi komentarai