Meno bienalių žemėlapyje – naujas vardas

 • Teksto dydis:

Lietuvos bienalių paletėje atsiranda dar viena nauja spalva – šiemet rengiama pirmoji Šiluvos meno bienalė. Oficialus atidarymas rengiamas birželio 13-ąją Šiluvos bazilikoje – čia nuskambės specialiai bienalei sukurto šiuolaikinės muzikos opuso "Atverkite man teisumo vartus" premjera (kompozitorius Arnas Mikalkėnas).

Bienalės programoje – parodos, įvietintos skulptūros, objektai, instaliacijos, žemės meno kūriniai, kūrybinės dirbtuvės ir po miestelį su molbertais nomadiškai klajojantys tapytojai.

Antrasis stebuklas

Lietuva tiesiog kunkuliuoja meniniais įvykiais, čia nestinga ir bienalių tipo renginių. Kuo gi ypatinga bus Šiluvos bienalė? Pirmiausia, šios bienalės temą pasufleravo unikali vietos istorija, kurią nulėmė daugiau nei prieš 400 metų įvykęs stebuklas. Kalvinų dvasininkas, prisiartinęs prie akmens, paklausė verkiančios mergelės: "Mergaite, ko verki?" Ji atsakė: "Verkiu dėl to, kad prieš tai šioje vietoje buvo garbinamas mano sūnus, o dabar čia ariama ir sėjama." Tai tarusi, ji pranyko.

Raseinių rajono savivaldybės atstovai puoselėja viltį matyti Šiluvą ne vien kaip tikinčiųjų susibūrimo vietą tradicinių atlaidų metų, bet ir garsinti ją kaip Europos piligrimystės centrą, kuriame savo nišą rastų ir solidūs kultūros, meno renginiai.

"Stebuklas gali šioje vietoje pasikartoti, tik šį sykį jau kitu pavidalu – kūrybinės energijos proveržiu. Kviečiame prisidėti prie stebuklo ir Šiluvos meno bienalę kartu paversti reprezentatyviu plataus spektro tarptautiniu renginiu, pristatančiu įvairių meno sričių kūrinius, autorius, meno tyrinėtojus ir kuratorius", – sako organizatoriai.

Komandinis darbas

Šiluva nori atnaujinti savo veidą, neatsisakydama savo unikalumo. Todėl šiųmetės bienalės tema – citata iš Psalmių knygos: "Akmuo, kurį statytojai atmetė, tapo kertiniu akmeniu" (Ps 118:22).

"Pirmapradis akmuo, į kurį remiasi visos žmogiškosios ir dangiškosios vertybės, aiškus ir nekintantis, kaip pirmasis tuščioje erdvėje ištartas Žodis. Bet kuri kūryba yra visatos sutvėrimo tęsinys, ir koks bus tas Naujasis Pasaulis priklauso tik nuo mūsų pačių, – sakoma Šiluvos bienalės organizatorių pranešime. – Giluminė meno esmė, slypinti už jo performatyvios funkcijos, gali tapti tuo kertiniu akmeniu, ant kurio guls visi vėlesni egzistenciniai sluoksniai."

Išskirtinis šios, pirmosios, bienalės bruožas – ji neturi vieno kuratoriaus, renginio programą, įvaizdį ir stilistiką kuria grupė kultūros ir meno atstovų iš kelių Lietuvos miestų ir organizacijų.

Ar Šiluva galėtų tapti ne tik tikinčiųjų, bet ir meno piligrimų gausiai lankoma vieta? Ar Lietuvos meno pasaulis priims Šiluvą kaip dar vieną vietą, kurioje puoselėjamos šiuolaikinio meno tradicijos? Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos, kaip tikisi organizatoriai, atsakys ši pirmoji bienalė.

Ar Lietuvos meno pasaulis priims Šiluvą kaip dar vieną vietą, kurioje puoselėjamos šiuolaikinio meno tradicijos?

Du ciklai

Bienalė ir muzika – šie du raktiniai žodžiai pastaruoju metu sklando mūsų pokalbiuose ir mintyse, du žodžiai, koduojantys vieną svarbiausių metų aktualijų Lietuvos mene. Atiduodami pagarbą Lietuvos kūrėjams, laimėjusiems pagrindinį apdovanojimą Venecijoje už operą-performansą "Saulė ir jūra", Šiluvos bienalės kūrėjai savąjį renginį pradės muzikiniu kūriniu.

Birželio 13-ąją atidarymo muzikos kūrinyje "Atverkite man teisumo vartus" susipins klasikos, džiazo, postfolkloro, sakralinės muzikos motyvai. Šį postmodernų derinį atliks VU Kauno fakulteto merginų ansamblis "Veni Gaudere" (vad. Adelė Mikalkėnienė), džiazo trio "Ąžuoliniai berželiai" (Tomas Razmus – saksofonas, Simonas Kaupinis – tūba, Arnas Mikalkėnas – perkusija) ir solistė iš Latvijos Dana Indane. Tą pačią dieną Piligrimų centro muziejuje atidaroma Agnės Jonkutės tapybos darbų paroda.

Antrasis bienalės ciklas liepos 13 d. prasidės tarptautiniu meno simpoziumu, kuriame dalyvaus kelių šalių menininkai. Jo programa labai įvairi, apimanti pagrindines šiuolaikinės kūrybos sritis. Toliau bus tęsiamas parodų ciklas – Šiluvoje planuojamos Algimanto Šlapiko skulptūrų ekspozicija, Sauliaus Vaitiekūno objektų paroda, Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės tapybos darbų paroda Raseinių krašto istorijos muziejuje, Evaldo Mikalauskio didelio formato skaitmeninės grafikos pristatymas atvirose miestelio erdvėse.

Universali meno kalba

Bienalės svečias iš Portugalijos – dailininkas, fotografas, iliustratorius Bruno Gasparas. Šiluvoje jis planuoja pristatyti platų savo kūrybos spektrą: gatvės meną, tapybos darbus ir dailės objektus, sukurtus iš kartono pakuočių. Šio dailininko sukurti objektai bus eksponuojami Piligrimų centro galerijoje kartu su panašios stilistikos Aistės Juškevičiūtės darbais.

Meno simpoziumo metu skirtingose Šiluvos vietose gims ir kelios erdvinės instaliacijos. Gretos Kardišiūtės žemės meno objektas – tūkstančiais medinių pagaliukų ant žemės paviršiaus "išaustas" tekstilės rašto fragmentas, kuris papuoš kalvelę prie įvažiavimo į miestą. Audiovizualinio meno grupė "Bionics" (Lina Pranaitytė, Urtė Pakers) tuščioje istorinio pastato erdvėje eksponuos vaizdo ir garso instaliaciją "Išlikti / prisiminti".

Vienas nuosekliausiai videomeną Lietuvoje plėtojančių kūrėjų, tikras videomeno grynuolis Andrius Kviliūnas pakvies į savo darbų peržiūrą. Tuomet menininkas atliks performansą kartu su trio "ONE TWO Free". Šią programos dalį užbaigs A.Kviliūno specialiai bienalei sukurto videomeno kūrinio premjera.

Prisilietimas prie paveldo

Bienalės kūrybinėse dirbtuvėse – skirtingų meno žanrų studijos. Boriso Jakubauskio seminare bus kalbama apie tai, kas yra "Šiuolaikinė ikonografija, ikonografijos ištakos ir technologijos". Lankytojai bus pakviesti dalyvauti Vaivos Koveraitės-Trumpės "trasfer" grafikos technikos laboratorijoje, o viešnia iš Baltarusijos VeraYahoudzik pristatys senąją primityvistinę "maliavankos" tapybos techniką.

Garsiuosius Šilinių atlaidus, kiekvienais metais vykstančius rugsėjo 7–14 d., savo fotografijose įamžins Tadas Kazakevičius, pelnęs kelis reikšmingus apdovanojimus tarptautiniuose spaudos fotografijos konkursuose. Šiluvos tradicijos juk taip pat ateityje keisis, labai svarbu užfiksuoti šią unikalią aplinką su jos žmonėmis, nematerialiojo paveldo turtą.

Dar vienas bienalės akcentas – tapytojų iš įvairių šalių desantas. Klajojančius su molbertais ir drobėmis lyg tikrus nomadus juos bus galima sutikti įvairiose Šiluvos vietose. Ukrainietės Oksana Svizhak ir Valerija Moskvitina-Dmytriieva, Danielis Gromackis iš Lenkijos, Lietuvai atstovausiantis Valentinas Varnas – tai tik dalis iš šios tarptautinės tapytojų kompanijos, kurie bandys Šiluvoje sukurti tikrą Paryžiaus Monmartro atmosferą.


Kas? A.Jonkutės parodos "Sidabro mėlis" atidarymas.

Kur? Šiluvos piligrimų informacijos centre (M.Jurgaičio g. 17, Šiluva).

Kada? Birželio 13 d. 17 val.


Kas? Šiuolaikinės muzikos kūrinio "Atverkite man teisumo vartus" (Ps 118:19) premjera.

Kur? Šiluvos bazilikoje.

Kada? Birželio 13 d. 19 val.


Šiame straipsnyje: bienalėŠiluvaparoda Šiluvoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių