Startuoja Kauno menininko rinkimai – laukiama siūlymų

Šį sausį Kauno menininkų namai tęsia ilgametę tradiciją ir rengia jau 21-uosius Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimus, siekdami apdovanoti labiausiai 2018 m. pasižymėjusį (-ią) profesionalaus meno kūrėją iš Kauno. Šie rinkimai – Kauno kultūros lauko metų darbų reziumė ir proga pasidžiaugti meno kūrėjų pasiekimais.

Artimiausiu metu paaiškės meno sąjungų, organizacijų ir institucijų pasiūlyti kandidatai, iš kurių laureatą rinks Kauno menininkų namų sudaryta komisija. Šiemet tiek profesionalai, tiek publika kviečiami aktyviai dalyvauti renkant naują nominaciją – Įsimintiniausią Kauno miesto kultūros iniciatyvą. Laureatai bus viešai paskelbti vasario 4 d.

Apie šių rinkimų tradicijas, naujoves ir viziją pasakoja Kauno menininkų namų direktorė Rūta Stepanovaitė, besivilianti, kad siūloma naujovė padės iniciatyvoms ne tik surasti naujų lankytojų, bet ir skatins profesionalų bendradarbiavimą Kauno kultūros lauke.

– Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimai šiemet vyksta jau 21-ą kartą. Daugeliui ši Kauno menininkų tradicija puikiai pažįstama, tačiau galbūt galėtumėte papasakoti apie jos ištakas?

– 2018 m. pradžioje, minėdami 20-uosius – jubiliejinius – rinkimus, organizavome diskusijas, kurių metu aptarėme ir Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimų ištakas. Ši tradicija buvo suformuota esant poreikiui suburti menininkus, kurie rinktų labiausiai pasižymėjusius savo kolegas. Pirminė praktika tęsiama – kasmet kandidatus siūlo Kauno meno kūrėjų sąjungos, susivienijimai ir organizacijos, kurios atstovauja miesto kultūros ir meno kūrėjams.

Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimai buvo kasmetė, viena didžiausių menininkų švenčių, apdovanojimų iškilmės griausmingai užbaigdavo rinkimų procesą. Bėgant laikui, keitėsi ne tik rinkimų formatas, bet ir Kauno menininkų namai – plečiame savo veiklos tikslus, kompetencijas, jas auginame. Renginių organizavimo funkcijas jau porą metų siekiame papildyti: prisidedame prie miesto kultūros politikos formavimo ir kultūros procesų koordinavimo mieste. Todėl ir Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimams iškėlėme papildomus tikslus – reprezentuoti aktualius, šiuolaikiškai kuriančius Kauno miesto menininkus, ženkliai prisidėti prie jų kūrybos viešinimo. Atsisakydami uždarų menininkų iškilmių, resursus skiriame profesionaliai laureatų kūrybos sklaidai žiniasklaidoje, taip pat nugalėtojams įteikiame vienkartines stipendijas.

Profesionalų vertinimas yra tai, ką kiekvienas profesionalus kūrėjas gali įtraukti į savo kūrybinių pasiekimų sąrašą. Tokie ir panašūs apdovanojimai, pažymėjimai daro įtaką menininko kūrybos vertei, ją augina.

– Rinkimų laureatų sąrašas – įspūdingas: nuo aktorės Jūratės Onaitytės ir smuikininko Vilhelmo Čepinskio, išrinktų 1998 m., iki architekto Gintaro Balčyčio, praėjusių metų laureato. Kokias Kauno kultūros lauko tendencijas pastebite šiame sąraše?

– Manau, kad tam tikras tendencijas atskleidžia ne tik laureatų, bet ir pretendentų sąrašas, kuriame atsirado nemažai jaunųjų Kauno miesto kūrėjų, kylančių profesionalų. Šiems menininkams nominacijos faktas jau yra nemažas laimėjimas, nes visų pirma tai  vyresniųjų kolegų, teikiančių kandidatūrą, įvertinimas. Optimistiškai nuteikia ir 2018-ųjų metų patirtys, komisijos sprendimu įvertinus architekto Gintaro Balčyčio pasiekimus: pats laureatas įvardijo tai kaip besikeičiančios žmonių mąstysenos rezultatą ir pasidžiaugė, kad tai kartu atspindi ir teigiamus architektūros, kuri yra dažnai vertinama tik kaip nekilnojamasis turtas, pamirštant estetinę bei funkcinę reikšmę, ir kokį poveikį tai turi žmogui, miestui, pokycius. Taip pat galėčiau pastebėti, kad laureatų bei nominantų kūryba ir jos sklaida dažnai peržengia Kauno miesto ribas. Tokia yra realybė – dauguma menininkų, norėdami plėsti akiratį, savo patirtis, tampa kosmopolitais, formuojančiais naują kūrėjo identitetą.

– Kokie pagrindiniai rinkimų kriterijai?

– Teikdami kvietimus kūrybinėms sąjungoms, susivienijimams ir organizacijoms, skatiname atsižvelgti ne tik į viso gyvenimo kūrybinius nuopelnus, bet ypac – į praėjusiųjų metų reikšmingiausius pasiekimus, kurie prisidėjo prie Kauno kultūros lauko plėtros, kartu garsino Kauno miesto vardą už jo ribų. Labai svarbu suvokti Kauno miesto kultūros sceną, jos dinamiką, tačiau ne mažiau svarbu ir tai, kaip ji atrodo nacionaliniame, regiono ar tarptautiniame kontekste. Dažnai pabrėžiame ir tai, kad rinkimai skirti pažymėti ir aptarti profesionaliajai kūrybai, meistrystei, kuri kartu turi atliepti ir šiuolaikines tendencijas, tiksliau, būti reakcinga, paveiki ir aktuali.

– Kaip formuojama rinkimų komisija?

– Keletą kartų kito rinkimų formatas: ilgai laureatus rinko Kauno menininkų namų meno kolegija, jai priklausė ir dalis jau minėtų kūrybinių sąjungų atstovų. Siekiant rinkimų skaidrumo, o ir išformavus Meno kolegiją, nuspręsta kasmet sudaryti naują, pageidautina, nepriklausomų įvairių sričių atstovų komisiją. Ši komisija formuojama atsižvelgiant į pateiktas kūrėjų kandidatūras, jų veiklos kryptis – siekiame, kad kiekvienai jų atstovautų savo sričių profesionalai: architektūrologai, menotyrininkai, muzikologai ir kiti. Šių metų sausio mėnesio antrąją savaitę paaiškės visi pasiūlytieji kandidatai, kartu ir komisijos nariai. Keletą kartų balsavimo teisė buvo suteikta ir plačiajai publikai, Kauno miesto gyventojams, kurie yra tiesioginiai ir turbūt nuoširdžiausi menininkų kūrybos vertintojai. Ši praktika atskleidė įdomių patirčių: publikos nuomonė kardinaliai skyrėsi nuo profesionalų, o ir tokie įvertinimai ypač džiugina pačius menininkus. Vis delto profesionalų vertinimas yra tai, ką kiekvienas profesionalus kūrėjas gali įtraukti į savo kūrybinių pasiekimų sąrašą. Tokie ir panašūs apdovanojimai, pažymėjimai daro įtaką menininko kūrybos vertei, ją augina.

– Jubiliejinius praėjusių metų rinkimus lydėjo diskusijų ciklas, kuriame buvo nagrinėjamas santykis tarp meno ir komercijos, meno kūrėjo statusas šiandien bei meno premijų gausa ir nauda. Ko galime tikėtis šiemet? Kokios temos šiuo metu aktualios?

– Praėjusiais metais siekėme permąstyti rinkimų tradiciją, pasiūlyti tai, ko, galbūt, galėjo trūkti. Pažymint kūrėjų nuopelnus, labai svarbu kalbėti ir apie kūrybos prielaidas bei sąlygas jai rastis. Todėl neatsitiktinai nusprendėme paklausti, kokia yra meno kūrėjų situacija Lietuvoje ir kokie yra menininkų poreikiai, kaip tai atsispindi valstybės kultūros politikoje ir kaip ji įgyvendinama. Džiugu, kad renginių metu išgirdome ne tik pozityvių, bet ir kritinių nuomonių. Keldami nepatogius klausimus, galime aiškiau įvardyti problematiką,  kartu ir paskatinti pačius meno lauko dalyvius aktyviau prisidėti prie sprendimų paieškos, konkrečių veiksmų įgyvendinimo. Šiais metais, atsiradus dviem nominacijoms – individualaus menininko ir iniciatyvos, tęsime diskusijų formatą, nagrinėsime aktualią joms problematiką. Šie renginiai padeda menininkams ir kūrėjams, kolegoms susitikti ir kartu aptarti rūpimus klausimus.

– Šiemet taip pat pristatote naujovę – Įsimintiniausios Kauno kultūros iniciatyvos rinkimus. Kas paskatino šį sprendimą?

– Kauno miestas ir rajonas nuo seno garsėja kultūros renginiais ir reiškiniais, kurie jau tapę ikoniniais. Tačiau, stebint Kauno miesto kultūros plėtrą pastaraisiais metais, neįmanoma nepastebėti daugybės naujų iniciatyvų, kurioms įgyvendinti buriasi menininkai, kultūros specialistai, kuratoriai ir vadybininkai. Šios iniciatyvos dažniausiai yra neinstitucinės, kyla iš apačios, paprastai tik kūrėjų iniciatyva, yra nekomercinės ir atliepia konkrečius miesto, rajono ir jų gyventojų poreikius arba, atvirkščiai, padeda atrasti visiškai naujus, nepažintus kultūros ir meno formatus. Šioms iniciatyvoms gyvybiškai svarbus įvertinimas, veiklos viešinimas, taip pritraukiant ne tik žiniasklaidos ar vietinės auditorijos ar savivaldos dėmesį, bet ir simboliškai patvirtinant, kad tai, kas yra daroma, yra svarbu. Iš kitos pusės, džiaugiantis kultūros pagyvėjimu mieste, svarbu nepamiršti ir konkrečiai įvardyti, kas yra daroma bei kaip ir kodėl. Tad tikimės, kad naujovė padės ne tik atrasti tam tikras iniciatyvas jų veiklų potencialiems lankytojams, kultūros vartotojams, bet ir atskleis kolegas, skatins profesionalų bendradarbiavimą, keitimąsi žiniomis ir kitais resursais.


Laukiama siūlymų

* Kandidatus Įsimintiniausios Kauno kultūros iniciatyvos nominacijai kviečiama teikti iki sausio 16 d. (imtinai).

* Nominacijų teikimo formą galima rasti KMN interneto svetainėje www.kmn.lt skiltyje "Renginiai", pasirinkus "Miesto renginius".

* Paaiškėjus nominantams, bus skelbiamas viešas balsavimas internetu ir paštu.

* Daugiau informacijos – e.paštu. kmn@kmn.lt arba skambinti tel. (8 37) 223 144.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių