Pereiti į pagrindinį turinį

"Teatrų pavasaryje" – du J. Tumo-Vaižganto kūriniai

2014-04-15 15:00
DMN inf.

Šiemet "Lietuvos teatrų pavasaryje" tarp gausiai atstovaujamos lietuviškos dramaturgijos spektaklių išsiskiria Juozo Tumo-Vaižganto kūriniai. Klasikas įkvėpė net dviejų teatrų kūrėjus.

Scena iš spektaklio "Dėdės ir dėdienės"
Scena iš spektaklio "Dėdės ir dėdienės" / D. Matvejevo nuotr.

Šiemet "Lietuvos teatrų pavasaryje" tarp gausiai atstovaujamos lietuviškos dramaturgijos spektaklių išsiskiria Juozo Tumo-Vaižganto kūriniai. Klasikas įkvėpė net dviejų teatrų kūrėjus.

Pirmasis J.Tumo-Vaižganto kūrybą primins Šiaulių dramos teatro kolektyvas, festivalyje pristatysiantis "Nebylį". Spektaklio režisierius – Jonas Vaitkus, kuriam impresija pagal J.Tumą-Vaižgantą, be kita ko, reiškė ir sugrįžimą į jaunystės teatrą: būtent Šiauliuose 1974 m. jis sukūrė debiutinį spektaklį "Lopšinė".

Apysaka "Nebylys", paties autoriaus vadinta romanu, rašyta gyvenimo pabaigoje, priskiriama prie "tamsiųjų" Vaižganto kūrinių. Istorija – labai gyvenimiška, tačiau sprendžiamos problemos (meilės, nuodėmės, pasirinkimo ir būties) tolygios didžiosios literatūros šedevrams. Todėl ir spektaklyje nereikėtų tikėtis banalaus meilės trikampio, kūrybinės grupės sprendimai žiūrovui tikrai nežada kaimietiško buitiškumo.

Įkandin šiauliečių savą J.Tumo-Vaižganto kūrinio interpretaciją pristatys Valstybinis Vilniaus mažasis teatras. Gabrielės Tuminaitės režisuota J.Tumo-Vaižganto apysaka "Dėdės ir dėdienės" daugumai teatro mėgėjų pažįstama nuo mokyklinio laikų.

Istorijos tema – liūdnas bedalių šeimos narių likimas. Dėdės ir dėdienės, pasak Vaižganto, reiškia ne tiek giminystės ryšį, kiek socialinį santykį tarp ūkį paveldėjusių šeimininkų ir čia pasilikusių dirbti ir vargti "dėdžių", kurių padėtis yra kažkas mišraus tarp tarno, samdinio ir šeimos nario, bet sunkesnė už samdinio, nes dirbama be atlyginimo, dažniausiai tik už pavalgymą ir menką drabužį".

G.Tuminaitės inscenizacijoje ir vaizduojami būtent tokie "dėdės" ir tokios "dėdienės": Mykoliukas – aktorius Vainius Sodeika, Severiutė – aktorė Agnė Šataitė ir Rapolas – aktorius Mindaugas Capas. Meistriška Vaižganto ranka sukurti personažai, nors ir įmesti į šiurkštų baudžiavinį kaimą, sugeba labai giliai jausti, stebėti ir suvokti save, patirti aukščiausias būties akimirkas.

Spektaklyje ypač svarbų vaidmenį kartu su jauniausios kartos kolegomis kuria Lietuvos teatro maestro Regimantas Adomaitis – jo įkūnijamas pasakotojo personažas idėjiškai sujungia visas spektaklio siužetines linijas."Šviesios ironijos kupinoje apysakoje – be galo aistringas siužetas, čia poetinis lyrizmas pinasi su seksualumu, šiurkščiu ir įtemptu įvykių montažu. Ir vis dėlto Vaižgantas dabar yra pasmerktas išankstinei nuostatai – sąmonė iškart nurašo šį kūrinį, – teigė režisierė. – Daugelis rimtai išsigąsta graudenimo klumpakojo fone, sumišę stereotipai apie savo literatūrą trukdo žmonėms patikėti ar įvertinti šią globalią istoriją." Būtent todėl G.Tuminaitei norėjosi panaikinti žiūrovo apatiją, kad po spektaklio jis dar kartą perskaitytų klasiko kūrinį.


Kas? Šiaulių dramos teatro spektaklis "Nebylys".
Kur? "Girstučio" kultūros ir sporto centre.
Kada? balandžio 16 d. 18 val.

Kas? Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis "Dėdės ir dėdienės".
Kur? "Girstučio" kultūros ir sporto centre.
Kada? balandžio 22 d. 18 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų