„Sugiharos namų muziejus yra vienas pagrindinių kultūrinės diplomatijos centrų, šiandien vienijančių Japoniją, Lietuvą ir kitas šalis”, – teigė ambasadorius Ozaki.
Sugiharos namų muziejus yra vienas iš nedaugelio muziejų Lietuvoje, gimusių iš privačios iniciatyvos ir nėra išlaikomas valstybės. Vienas iš Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę” steigėjų, Saulius Garbaravičius, sveikindamas į renginį susirinkusius svečius, pabrėžė, kad būtent dėl to muziejui yra ypač svarbi miesto ir tarptautinės bendruomenės parama.
Šiuo metu muziejuje pristatoma pabėgėlių tema yra kaip niekada aktuali. J. Kagan, muziejaus ekspozicijos atnaujinimo projekto autorė ir holokausto siaubą patyrusios šeimos iš Kauno palikuonė, akcentuoja muziejaus vaidmenį vienybės ir tarptautinio dialogo skatinime. „Pasaulis yra labai susiskaldęs, tačiau muziejus gali tapti visuomenę vienijančia vieta, o jame perteikiama istorija – vieningo dialogo pagrindu”, – renginio metu sakė J. Kagan. Ekspozicijos atnaujinimo projektas dabartinę, tradicinę ekspoziciją pavers interaktyvia patirtimi, paremta naujausiais istoriniais tyrimais, o žaismo ir atradimo elementais tikimasi į muziejų pritraukti vis jaunesnes auditorijas.
T. Biliūno nuotr.
Siekiant įgyvendinti ekspozicijos atnaujinimo projektą, kurio biudžetas siekia daugiau nei 130 tūkst. eurų, pateiktos paraiškos tarptautiniam Rothschild fondui, Lietuvos Kultūros tarybai, kitiems užsienio fondams bei ieškoma privačių rėmėjų paramos. Prie projekto dirbanti menininkė J. Kagan kauniečiams ir miesto svečiams yra gerai žinoma iš „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” programai kurtos parodos „Iš tamsos” bei kitų projektų, dedikuotų tragiškai žydų istorijai Antrojo pasaulinio karo metais.
Muziejus garsėja savo unikalia istorija, kurią prieš 25 metus pradėjo kurti verslininkas Ramūnas Garbaravičius, kartu su bendraminčiais – a.a. Freddie Opsomer ir prof. Egidijumi Aleksandravičiumi. Tuomet trims bičiuliams kilo mintis įsteigti Sugiharos fondą ir įsigyti namą, kuriame gyveno ir dirbo tūkstančius žydų gyvybių išgelbėjęs Japonijos diplomatas Čijunė Sugihara. Ramūno sprendimas, kuris tuo metu atrodė kiek beprotiškas, metams bėgant įgijo didžiulę prasmę, nes padėjo išsaugoti svarbią istorinę vietą, kuri dabar, jei ne tas prieš daugelį metų priimtas sprendimas, būtų tik paprastu gyvenamuoju namu Žaliakalnio rajone su atminimo lentele.
T. Biliūno nuotr.
Daugiau nei kelis dešimtmečius veikiančiame Sugiharos namų muziejuje yra lankęsi daugybė iškilių asmenybių, tokių kaip LR Prezidentas Valdas Adamkus, pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, Nyderlandų karalienė Beatričė, buvęs Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe, šiais metais muziejuje lankėsi dabartinis Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida, kas rodo muziejaus svarbą tarptautiniame kontekste.
Naujausi komentarai