Statybų ekspertai prabilo apie statinių griūties grėsmę ir Lietuvoje: žemos kainos, mažėjantys kvalifikaciniai reikalavimai gali atsiliepti jų kokybei. Kaune šiurkštus statybininkų brokas prieš keletą metų buvo pastebėtas "Akropolio" garaže.
Įžvelgia grėsmių
Po tragedijos Rygoje ir Lietuvoje susirūpinta gausiai lankomų didelių statinių saugumu. Pradėtos papildomos patikros prekybos centruose, o statybos ekspertai pastebi, kad kainų karas užsakovų konkursuose, skuba stengiantis kuo greičiau užbaigti darbus, blogina pastatų būklę, neretai paliekama ir statybinio broko.
Šiuo metu Seimui pateiktose Statybos įstatymo pataisose siūloma dar labiau liberalizuoti pastatų statybos procesą ir reikalavimus.
Tokius planus kritikuoja statybų organizacijos, ekspertai. Atsakingi valdžios atstovai siūlo palaukti galutinių Rygos tragedijos išvadų ir tik po to svarstyti, iš kokių klaidų vertėtų pasimokyti.
Išlindo statybininkų brokas
Tai, kad statybininkai palieka broko netgi tuose statiniuose, kur reikia ypač didelio dėmesio kokybei bei saugumui, rodo ir Kauno "Akropolio" pavyzdys.
2007 m. atidarytas objektas daugiau kaip dvejus metus veikė lyg uždelsto veikimo bomba. Tik tada, kai "Akropolį" įsigijusi Vokietijos bendrovė "Deka Immobilien GmbH" pasamdė ekspertus, buvo pastebėti statybos defektai automobilių aikštelių garaže. Nustatyta, kad garažą sudarantys blokai kai kuriose vietose sujungti nepakankamai sandariai. Valdytojai pradėjo dalies statinio rekonstrukciją, teko uždaryti dalį automobilių aikštelių. Bendrovės atstovų teigimu, nustatyti trūkumai yra statybos defektų padariniai, kurių nebuvo matyti, kai "Deka Immobilien GmbH" įsigijo prekybos centrą.
Pasak "Akropolio" generalinio direktoriaus Sigito Jautakio, šiuo metu objektas yra saugus. "Nesiimu vertinti statybininkų darbo ir kodėl taip atsitiko. Defektus pastebėjome tik įsigiję prekybos centrą, – sakė jis. – Esu įsitikinęs, kad didžiausia atsakomybė tenka pastato valdytojui. Jis privalo nuolat tikrinti objekto techninę būklę, nuo jo priklauso ir statinio saugumas."
Per daug skubos
Buvęs ilgametis Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno miesto skyriaus viršininkas Julius Baltrukonis pastebi, kad statybininkų klaidas lemia didelė darbų sparta. "Dėl to nukenčia techninė darbų priežiūra. Didžiausią dėmesį reikia skirti ne fasado grožiui, o konstrukcijų patikimumui" – įsitikinęs J.Baltrukonis.
Jis siūlo sudaryti specialistų komisiją, kuri nuodugniai patikrintų bent didžiausių šalies prekybos centrų konstrukcijas. Pasak J.Baltrukonio, būtina tikrinti sutartis su rangovais, statybos prižiūrėtojais, ar tinkamai suforminti statinio perdavimo aktai, kiti dokumentai.
"Antra vertus, bus sudėtinga rasti žmonių, kurie prisiimtų atsakomybę dėl esamų pastatų būklės ir padėtų parašą po išvadomis. Esu įsitikinęs, kad tokios komisijos po skaudaus įvykio Latvijoje reikia", – pastebėjo J.Baltrukonis.
Kol kas prekybos centrus papildomai tikrina tik Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai.
Kepami lyg bandelės
Pastatų ir projektų ekspertizių paslaugas teikiančios įmonės "Ekspertika" direktorė Vileta Karpavičienė pastebi, kad jau daug metų šalyje kritęs net tik statybos darbų, bet ir projektavimo lygis. "Veikia labai daug projektavimo įmonių, kurių vadovai neriasi iš kailio siekdami įtikti užsakovams, taikstosi su itin mažomis kainomis, kad tik įveiktų konkurentus per konkursus, tai ir lemia prastėjančią pastatų būklę", – teigė ji.
Pasak V.Karpavičienės, kainos konkursuose kriterijus jau kiša koją ir statybų kokybei, ir pastatų saugumui. "Kai viskas vertinama tik pagal pigiausią pasiūlytą kainą, gaunamas prastas rezultatas, – neabejojo specialistė. – Projektuotojai ne tik nusipigina, bet ir dirba paskubomis, paklusdami užsakovų diktatui."
V.Karpavičienė mano, kad jau laikas svarstyti, ar neverta nustatyti minimalius projektavimo įkainius ir darbų terminus. Pasak jos, "Ekspertikos" specialistai, tikrindami pastatus, pastebi, kad paliekama labai daug statybinio broko, netikslumų. "Negaliu pasakyti, kad jie kelia grėsmę saugumui – kol kas jie daugiausia sukelia rūpesčių pastatų eksploatuotojams, kuriems tenka daryti rekonstrukcijos, remonto darbus naujuose statiniuose. Dėl to vyksta gana daug teismų", – kalbėjo įmonės vadovė.
Suteikė daugiau laisvių
V.Karpavičienė įsitikinusi, kad nevertėtų dar labiau liberalizuoti Statybos įstatymo. Naujos jo pataisos jau pasiekė Seimą.
Aplinkos ministerija jau supaprastino Statybos techninį reglamentą. Jis leidžia ir ką tik studijas baigusiam specialistui organizuoti iki 9 aukštų arba 18 m pastato statybą be atestacijos, taip pat tam nereikia jokių ypatingų ekspertizių. Supaprastėjo ir reikalavimai ypatingiems statiniams. Pavyzdžiui, būtinas tarpas tarp laikančių kolonų arba sienų buvo iki 12 m, o dabar jis padidintas iki 18 m. Neliko ir nuostatos, kad statinys yra ypatingas, jei jį eksploatuojant viduje bus daugiau nei 100 žmonių.
Siūlo palaukti
Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė mano, kad Statybos įstatymo liberalizavimas visu pirma mažina biurokratines procedūras. "Įsiklausysime į statybos, projektuotojų, ekspertų pasiūlymus. Džiaugiuosi, kad jau vyksta diskusijos, kaip patobulinti šį įstatymą", – teigė viceministrė.
D.Matonienė nemano, kad būtina skubėti tikrinti visų prekybos centrų konstrukcijas. "Pirmiausia reikia galutinių išvadų, dėl ko tiksliai įvyko nelaimė Rygoje, – įsitikinusi ji. – Tik tada vertėtų pradėti svarstyti, ko galime pasimokyti, į ką atkreipti dėmesį."
Susirūpino ir kauniečiai
Po tragedijos Rygoje, kai įgriuvo prekybos centro stogas, griežtinama Kaune esančių įvairios paskirties pastatų techninės būklės priežiūros kontrolė.
"Po įvykių Rygoje būtina padidinti pastatų priežiūros kontrolę, ypač tų, kurie buvo statyti ekonomikos krizės laikotarpiu. Tikimės, jog seniūnijų, civilinės saugos darbuotojai, statybų inspekcijos specialistai ir kitos tarnybos, atsakingos už pastatų priežiūrą, prisijungs prie iniciatyvos. Geriau paaukoti papildomų lėšų ir laiko, nei vėliau matyti liūdnus padarinius", – teigė Kauno miesto mero pavaduotojas Stanislovas Buškevičius.
Pasak Civilinės saugos skyriaus vedėjo Gedimino Jankaus, kartu su priešgaisrinės tarnybos gelbėtojais įmonėse ir įstaigose nuolat vykdomi planiniai patikrinimai.
"Didieji prekybos centrai, stambios įmonės kasmet privalo organizuoti evakuacijos pratybas ir už jas atsiskaityti. Dar kartą tikrinsime, ar tinkamai ir laiku organizuojamos šios pratybos. Į pagalbą tikimės pasitelkti Statybos inspekciją, kuri atliktų pastatų būklės ekspertizes, bei seniūnijų darbuotojus, atsakingus už statinių techninę priežiūrą ir naudojimą", – kalbėjo G.Jankus.
Naujausi komentarai