Užima vietas
Vairuotojai piktinasi, kad iš pažiūros seni ir jau vargu ar važiuojantys automobiliai užima aikštelėse stovėjimo vietas. Tokios transporto priemonės dažnai būna apklijuotos įvairiais užrašais: "Superkame automobilius", "Perku katalizatorius", "Tvarkau automobilius" ar "Spaudžiu sultis" .
Pastebima, kad tokie automobiliai surikiuoti įvairiose miesto vietose. Dažniausiai tokios reklamos pastebimos ten, kur yra intensyvus žmonių srautas – prekybos centrų aikštelėse, ties lankytinais objektais ar netoli garažų. Kauniečiai stebisi, kad tokios reklamos valdininkams nekliūna ir kiekvienas gali taip teršti miestą.
"Įvairiose Kauno gatvių vietose stovi automobiliai, kurie kažką reklamuoja. Automobiliai nejudinami jau kelis mėnesius, nors iš pažiūros atrodo tvarkingi. Blogai tai, kad jie užima vietas, į kurias kiti piliečiai galėtų pasistatyti savo automobilius. Tai pastebėjau prie Zoologijos sodo, prie Dainų slėnio ir dar keliose kitose Kauno vietose. Ar tai legalu?" – klausė Ramūnas.
Užfiksuotose nuotraukose matyti, kad reklaminiai automobiliai seniai judėjo miesto gatvėmis – ant jų nugulęs storas dulkių sluoksnis, aplaužyti veidrodėliai ir nuleistos padangos. Vienos transporto priemonės degalų bakas tapo praeivių šiukšliadėže.
Nubausti sudėtinga
Iš tiesų tokių reklamų legalumo klausimas išlieka atviras. Miestui reikia sumokėti mokesčius už įrengiamą išorinę reklamą, tačiau įstatymai nereglamentuoja užrašų ant automobilių. Apmokestinti galima tada, jei automobilis yra modifikuojamas ir prie jo pritaisomas stendas – jis gali būti užkeltas ant automobilio stogo ar pritvirtintas prie šonų. Tokia pertvarkyta transporto priemonė laikoma reklaminiu stendu ir jam reikalingi specialūs leidimai, o kartu ir sumokėtas mokestis.
"Reklama ant automobilių (užrašai, piešiniai, tekstai) nelaikomi reklama, nebent būtų įrengti kokie nors įrenginiai. Šiuo metu imtis teisėtų priemonių tokiai reklamai užkardyti nėra galimybių, nebent imtis priemonių pašalinti automobilį kaip šiukšlę, bet tai labai sudėtinga, nes automobilis yra registruojamas turtas", – aiškino Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Jurkevičius.
Jis pridūrė, kad reikalavimas turėti leidimą taikomas tik įrengiant reklamą ant keleivinio kelių transporto priemonių, vežančių keleivius reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais, ir lengvųjų automobilių taksi, taip pat įrengiant išorinę reklamą ant kelių transporto priemonių, kai išorinė reklama pateikiama ant reklaminio įrenginio (pavyzdžiui, automobilis, reklamuojantis energInį gėrimą "Red Bull" su skardinės imitacija ant stogo, plakatai, vežami priekabose). Kitais atvejais skirti baudos negalima.
Techniškai netvarkingi
Paprastai reklaminiais užrašais apklijuoti automobiliai yra paliekami stovėti ten, kur nedraudžiama, todėl baudų išvengia. Vis dėlto, jei pasibaigusi transporto priemonės techninė apžiūra, savininkas gali gauti baudą. Nepatraukus automobilio, gali būti skiriama pakartotinė bauda.
A.Jurkevičius aiškino, jog Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklės numato, kad laikyti gatvėse ir viešose vietose įvairią techniką, neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas, neprižiūrimas transporto priemones ar jų dalis draudžiama. Dažniausiai transporto priemonės, apklijuotos užrašais "Superku automobilius", "Perku katalizatorius", būna techniškai netvarkingos, neeksploatuojamos.
"Už šį pažeidimą taikomos administracinio poveikio sankcijos – įspėjimas arba bauda iki 579 eurų. Su tokiais pažeidimais galima kovoti tik atsižvelgiant į tai, ar automobilis tvarkingas, ar ne, tačiau būtina, kad jis turėtų valstybinį numerį, kitaip negalima indentifikuoti savininko. Kita vertus, jei toje vietoje, kur paliktas automobilis, nėra atitinkamų draudžiamųjų ženklų, statyti automobilio negalima uždrausti", – sakė Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas.
Kai kurie prekybos centrai su tokiais apsukriais kauniečiais kovoja kelio ženklais. Ties įvaža į automobilių stovėjimo aikštelę pastatomi ženklai, nurodantys, kad automobilius galima palikti tik dienos metu. Nuo tam tikro paros laiko statyti automobilius prie prekybos centrų yra draudžiama. Tokie ženklai pastatyti tikrai ne visose prekybos centrų aikštelėse, nes jie dažnai įsikūrę miegamuosiuose rajonuose, todėl nakčiai automobilius laisvose vietose leidžiama palikti vietos gyventojams.
Įstatymų pataisos
V.Jurkevičiaus nuomone, tokių automobilių su užklijuota reklama mieste daugėja, nes vis labiau verslininkai jaučiasi nebaudžiami ir naudojasi įstatymo spragomis. Pastebima, kad nenaudojami automobiliai okupuoja vis daugiau stovėjimo vietų. Situaciją būtų galima kontroliuoti, jei būtų pakeistas Reklamos įstatymas.
"Įstatymai, išorinės reklamos įrengimo taisyklių pakeitimai, papildymai dėl reklamos ant transporto priemonių įneštų aiškumo į šiandienę situaciją", – kalbėjo Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas.
Didelė konkurencija
"Kauno dienos" žurnalistai paskambino keliais numeriais, nurodytais ant reklaminių automobilių. Su keliais verslininkais susisiekti nepavyko, tačiau vienas atsiliepęs, tačiau prisistatyti nenorėjęs vyras tikino, kad jo automobilių mieste nėra daug – jis pastatęs vos kelis automobilius, kitus palikę konkurentai. Be to, vyras tikino, kad reklaminiai užrašai ant automobilių yra bene vienintelė priemonė, kuria gali pasinaudoti smulkieji verslininkai, nes didieji reklamos grandai yra užėmę legalius stendus.
"Čia ne mano išradimas. Aš ne pirmas ir ne paskutinis, kuris taip daro. Mano tai gal dvi stovi, o konkurentų – visa krūva. Buvo skirtos ir baudos, bet esmė yra ne jų dydis, o tai, kad Kaunas visiškai korumpuotas ir visos reklamų vietos yra nupirktos kelių įmonių, o paprastas žmogus savo reklamos nepastatys. Aš nesiruošiu mokėti po tūkstantį eurų tam, kad kažkas kitas iš manęs verslą darytų, o tam, kad gautum leidimą, turi, ko gero, būti prezidento anūkas", – nusivylimo esama sistema neslėpė telefonu atsiliepęs vyras.
Jis tikino, kad sunku pasakyti, kiek žmonių skambina pamatę būtent užrašus ant automobilių, nes reklamuojasi ir internete. "Vietas, kur statyti automobilius, pasirenkame pagal tai, kur susitariame ir žmonės leidžia. Jei yra apmokestinta parkavimo vieta, tai už stovėjimą sumokame", – pridūrė automobilius superkantis verslininkas.
Ištrėmė nelegalius stendus
"Kauno diena" rašė, kad ilgus metus Laisvės alėjoje stovėjo nelegalūs betoniniai reklaminiai skydai, kurių savininkai taip pat nemokėjo jokio mokesčio. Pavasarį stendai buvo iš miesto centro ištremti.
"Šitiek metų tie reklaminiai stendai stovėjo, o miestui įmonė pagal vietinės rinkliavos įstatymą nieko nemokėjo. Pati įmonė už reklamą pinigus rinko. Sąžiningai veikiančios įmonės už reklamą privalo susimokėti miesto savivaldybei pagal Miesto tarybos patvirtintą tarifą", – tuomet aiškino Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas.
Skaičiuojama, kad tokių įrenginių visame mieste buvo apie 20. Vieno įrenginio plotas – 10 kv. m. Įvertinus pastarųjų metų kainodarą, įmonė savivaldybei turėjo per metus sumokėti apie 23 tūkst. eurų. Reklaminiai stendai priklausė bendrovei "Prašau". Šios bendrovės direktoriaus pavaduotoja prisistačiusi Genė Pocevičienė neslėpė emocijų dėl pašalintų stendų.
"Tie stendai galėjo stovėti, bet ant jų nebuvo galima kabinti reklamos. Pradėti kabinti galima tik tada, kai savivaldybei sumokamas reklamos mokestis. Esminė problema buvo ta, kad jie patys daug metų nenorėjo įforminti tų įrenginių ir sąžiningai mokėti mokesčių", – sakė G.Petrauskas. Tačiau įmonės "Prašau" direktoriaus pavaduotoja G.Pocevičienė tikino, kad per tuos metus pati savivaldybė nenusprendė, kaip įteisinti reklaminius įrenginius ir nesugebėjo apskaičiuoti, kiek reikėtų mokėti.
Naujausi komentarai