- Diana Krapavickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atsiliepdamas į popiežiaus Pranciškaus raginimą kalbėtis, Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas pakvietė ir mūsų krašto žurnalistus nuoširdžiam, atviram pokalbiui.
Popiežius Pranciškus, mėgindamas atgaivinti gyvąją Bažnyčią, atnaujinti jos dvasią, kviečia visus ir kiekvieną asmeniškai prisidėti prie Sinodinės kelionės Visuotinėje Bažnyčioje.
„Sinodas teikia mums visiems pasidalinimo ir bendrystės jausmą. Sinodas, į kurį visą Bažnyčią, pakvietė Popiežius yra pasikalbėjimas. Mes, kaip bendruomenė, esame žmonės, kurie daugiausia rūpinamės santykiais su žmonėmis ir santykiais su Dievu“, – susitikimo prasmę ir reikšmę minėjo arkivyskupas K.Kėvalas.
Sinodas, pasak Šventojo Tėvo, tai – keliavimas drauge, kalbantis ir įsiklausant vieniems į kitus. Net ir pirminė žodžio sinodas reikšmė yra „eiti kartu“. Popiežius Pranciškus kviečia dvejus metus drauge keliauti ir apmąstyti, kas yra Bažnyčia pasaulyje ir kiekvienam asmeniškai.
Kad pokalbis būtų vaisingesnis, arkivyskupas susidomėjusiems kvietimu prieš susitikimą pasiūlė apmąstyti temas, kuriomis norėtų išgirsti žurnalistų pasisakymus:
– Kai sakau „Bažnyčia“, ką jai priskiriu? Kokią matau, patiriu Bažnyčią? Koks mano santykis su ja?
– Kas Bažnyčioje įgalina ar trukdo kalbėti drąsiai, atvirai ir atsakingai? Kas padeda ar neleidžia įsiklausyti į kitą?
– Ko pasigendu, kas turėtų keistis Bažnyčioje, kad galėčiau dalyvauti jos gyvenime visavertiškiau?
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Į susitikimą Kauno arkivyskupijoje, kurijoje atėjusiems Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno skyriaus, Lietuvos žurnalistų draugijos, portalų 15min, lrt.lt, „Kas vyksta Kaune“, dienraščio „Kauno diena“ žurnalistams atsivėrė ne tik susitikimui skirtos salės durys. Kolegos turėjo galimybę pamatyti ir kurijoje esančią koplyčią, iškilmingiems pietums skirtą salę.
Vis dėlto didžiausią ir tuo pat maloniausią įspūdį paliko arkivyskupo K. Kėvalo atvirumas, gebėjimas paprastai ir įtikinamai paaiškinti, kaip svarbu Bažnyčiai pamatyti save iš išorės.
„Atrodo atėjo laikas pasikalbėti, kaip mums sekasi ir kaip mes matome tą Bažnyčią, jei esame viduje, o jei ne – tai kaip mes atrodome iš šono – kaip veikėja, kaip dalyvė“, – norą girdėti aiškino arkivyskupas K. Kėvalas.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Kolegų žurnalistų pasidalytos asmeninės gyvenimiškos patirtys, tikėtina, nebuvo arkivyskupui malonios. Prisiminimai apie vaikystės patirtis, kai dėl netinkamo kunigo elgesio radosi siena tarp žmogaus ir bažnyčios.
Žmogiškąją patirtį apie atsivėrimą per išpažintį ir kunigo reakciją, prasilenkusią su logika, su šiandienos gyvenimo realybe, lėmusią atitolimą nuo Bažnyčios. Kiek tada turi būti atviras per išpažinti, kad nesijaustum blogai?
Šalia gyvenimiškų žurnalistų patirčių santykyje su bažnyčia, arkivyskupas išklausė ir profesinius kolegų patyrimus. Pats mielai sutinkantis kalbėtis su žiniasklaida, K. Kėvalas neslėpė susirūpinimo kunigų nenoru bendrauti su žurnalistais.
Regis, nėra taip, kad visi Lietuvos kunigai vengia bendrauti, pasisakyti viešai, tačiau tokių bendraujančių ratas yra gana siauras. Kone visi į susitikimą atėję žurnalistai pasisakė turėję patirčių, kuomet kai kurių Bažnyčių atstovai atsisakė bendrauti.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Ir tai nebuvo kalba, kad vienos ar kitos bažnyčios kunigo komentaro buvo prašoma kokia nors skandalinga tema. Atsisakyta kalbėtis net prieš didžiąsias krikščioniškas šventes, apie jų prasmę ir reikšmę kiekvienam – ir tam, kuris apie tai nori rašyti, kalbėti, ir tam, kuris skaitys, ar klausys. Atsisakymų kalbėti būta ir kultūriniame, istoriniame kontekste.
Buvo išsakyti ir gerieji bendravimo pavyzdžiai, kai kunigai sutinka kalbėti ir nepatogiomis temomis, ir nebijo pasisakyti klydę.
Noras daugiau, įdomiau ir plačiau kalbėtis, ką žurnalistas galėtų prasmingai pateikti gerokai platesnei auditorijai, kas galėtų būti Bažnyčios žingsniu dar arčiau kitokios, ne į Šv. Mišias susirenkančios, auditorijos.
Tad dar kartą – kas tas sinodiškumas? „Tai labai įprastas būdas kalbėti bažnyčioje kartu, bandant prieiti tam tikrų sprendimu“, – paprastai išaiškino K. Kėvalas.
Susitikimo pabaigoje užsiminta ir apie tai, kad gal prasminga būtų susitikti dar kartą ir į susitikimą pakviesti visus Kauno arkivyskupijos kunigus. Pasikalbėti, panašu, yra apie ką – pasikalbėti apie bendravimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimo Aplinkos komitetas nagrinės Nemuno taršos naftos produktais problemą Kaune
Seimo Aplinkos komitetas trečiadienį aiškinsis, kodėl kelis dešimtmečius nepavyksta išspręsti Nemuno taršos naftos produktais problemos Kaune. ...
-
Kas nori valdyti Kauną24
Dvylika pretenduoja į merus, per dešimt – į vieną Kauno tarybos mandatą. Tarp jų – Šeimų sąjūdžio desantas, devyni teisti asmenys, milijonieriai ir nulį eurų deklaravę uždirbę asmenys. ...
-
„Kauno autobusų“ 89-asis gimtadienis: vietoj dovanų – dar daugiau naujovių1
Viena seniausių Lietuvoje viešojo transporto paslaugų bendrovių „Kauno autobusai“ vasario 8-ąją pasitinka 89 metų sukaktį. Pagrindinis keleivių vežėjas pastaruoju metu išgyvena tikrą renesansą – mieste kursuojantys a...
-
Galia keisti save, aplinką ir galiausiai visuomenę (Metų kaunietės rinkimai)
Su šiomis dviem kandidatėmis į Metų kaunietės titulą baigiame pristatymo maratoną. Kviečiame palaikyti bent vieną ar kelias projekto dalyves. ...
-
Kaunas mažins plastiko vartojimą16
Šios kadencijos paskutiniame posėdyje Kauno politikai svarstė, ar jungtis prie tarptautinio projekto, sprendžiančio plastiko taršos problemas. ...
-
„Kauno dienos“ studijoje V. Vinokurovas atsako laivų šliuzo per Kauno HES kritikams17
Šiandien „Kauno dienos“ studijoje svečiuojasi Vidaus vandens kelių direkcijos generalinis direktorius Vladimiras Vinokurovas. ...
-
Startas duotas: Kaunas atveria naujas erdves inovacijų kūrėjams7
Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) – oficialiai įsteigtas. Antradienį Kauno tarybos sprendimu 30 hektarų plotas šalia Europos prospekto atvertas naujakuriams. Aukštą pridėtinę vertę kuriančios kompanijos čia steigs savo ty...
-
Paskutinis Kauno tarybos kadencijos darbas – priimtas biudžetas4
Kauno miesto taryba susirinko į paskutinį šios kadencijos posėdį, kuriame svarbiausias darbas – biudžeto priėmimas. Šiemet didžiausias dėmesys bus skirtas švietimui. ...
-
Dėl skolų valstybei bankrutuojanti „Augimada“ atleidžia visus darbuotojus1
Kauno moterų rūbų siuvimo įmonė „Augimada“ atleidžia visus darbuotojus, pranešė Užimtumo tarnyba. Įmonei paskelbtas bankrotas dėl skolų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir „Sodrai“. ...
-
Kauno taryba suvienodino darželių kainą tiek miestiečių, tiek kitur gyvenantiems vaikams11
Kauno miesto savivaldybės taryba suvienodino kainą už vaikų darželius visiems tėvams, nepriklausomai nuo to, ar jie registruoti mieste, ar už jo ribų. ...