Nori parkūro erdvių
Šiemet pagal idėjų temas populiariausios yra vaikų žaidimų aikštelės: jų pageidauja Zapyškio, Vilkijos, Garliavos apylinkių seniūnijų gyventojai, o Alšėnų seniūnijos – net dvejų. Sutvarkyti ir įveiklinti vandens telkinių prieigas nori Rokų, Lapių, Čekiškės, Raudondvario ir Samylų seniūnijų žmonės. Populiarumu beveik nenusileidžia ir riedlenčių sportas: aikšteles treniruotis ar pramogauti nori turėti Garliava, Garliavos apylinkės, Linksmakalnis ir Vilkija.
Net dviejose seniūnijose esama treiserių: asmenų mėgstančių parkūrą. Tai palyginti jauna sportinio tipo veikla, kurios pagrindinis principas yra judėjimas, patekimas iš vienos vietos į kitą kiek įmanoma greičiau ir efektyviau. Viskas aplinkui traktuojama kaip kliūtys, kurias siekiama įveikti pasikliaujant vien savo galimybėmis. Babtuose siūloma parkūro ir dviračių trasos idėja, o Linksmakalnyje – riedlenčių ir parkūro erdvės.
Balandžio 17 d. posėdžiavusi projektų idėjų vertinimo komisija, vadovaujama Kauno rajono savivaldybės vicemero Lauryno Dilio, patvirtino visas 35 idėjas. Balandžio 28 d. 17 val. numatytas viešas idėjų pristatymas, tą pačią dieną prasidės ir balsavimas.
Šiemet įgyvendinamos dar penkios gyventojų idėjos, kurios buvo pasiūlytos ir laimėjo 2024 m.
Priminė šiemečius pokyčius
Kauno rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja Asta Tamonienė sakė, kad idėjas galėjo teikti aštuoniolikos metų sulaukę asmenys, gyvenamąją vietą deklaravę bet kurioje pasaulio vietoje. Spręsti, kurią idėją verčiausia įgyvendinti, galės tik Kauno rajone gyvenamąją vietą deklaravę asmenys, sulaukę aukščiau įvardyto amžiaus. Balsavimas vyks svetainėje https://dalyvauk.krs.lt/.
Kiekvienas balsuotojas turės po penkis balsus. Mat šiais metais vietoj trijų kategorijų, atsirado penkios. Didelės (iki 150 tūkst. eurų) vertės projektų kategorija nesikeičia. Atsižvelgiant į gyventojų, seniūnų ir bendruomenių teiktus siūlymus, mažos (vertė iki 25 tūkst. eurų), vidutinės (iki 75 tūkst. eurų) vertės projektų kategorijos išskaidomos į dvi subkategorijas pagal gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičių (iki 5 tūkst. ir daugiau kaip 5 tūkst. gyventojų).
Kurioms siūlytoms idėjoms atiteks Kauno rajono gyventojų simpatijos, paaiškės gegužės 12 d.
Kaip ir pernai, idėjoms įgyvendinti skiriama 0,5 mln. eurų. Idėjos bus įgyvendinamos per dvejus metus.
Sėkmė: pernai finansavimą laimėjo net dvi Neveronių bendruomenės idėjos. / Organizatorių nuotr.
Sąrašas pasipildys penkiomis
Dalyvaujamojo biudžeto priemonė Kauno rajone veikia ketverius metus. Per šį laikotarpį savivaldybė sulaukė net 79 idėjų, kaip pagražinti ir pagerinti viešąsias erdves Kauno rajone. Gyventojų sprendimu laimėtojomis pripažintos septyniolika idėjų vienuolikoje seniūnijų. Iš jų jau įgyvendintos dvylika: sutvarkytais ar naujai atsiradusiais objektais džiaugiasi Kulautuvos, Garliavos apylinkių, Domeikavos, Babtų, Raudondvario, Vandžiogalos, Čekiškės ir Alšėnų seniūnijų gyventojai.
„Šiemet įgyvendinamos dar penkios gyventojų idėjos, kurios buvo pasiūlytos ir laimėjo 2024 m. Gegužę bus užbaigtas didelės apimties projektas „Geriausia vieta vaikystei – Raudondvaris!“ ir „Mažųjų patirčių erdvė – Lobių sala“ Neveronyse. Beje, tai bus pirmoji tokio pobūdžio žaidimų erdvė šiame krašte, mat pabandyta integruoti ir negalią turinčius vaikus. Tai naujos ir išskirtinės erdvės, skirtos mažiesiems“, – sakė A. Tamonienė.
Asta Tamonienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Arti finišo
„Dalyvaujamojo biudžeto priemonėje dalyvavome jau kelis kartus, esame užsikrėtę tuo geruoju virusu, – šypsojosi Raudondvariečių bendruomenės pirmininkė Aušra Lukošienė. – Pirmasis bandymas nebuvo vykęs – norėjome turgelio. 2022 m. mūsų siūlyta idėja įrengti riedučių ir riedlenčių parką laimėjo vos trijų balsų persvara. Tai buvo ir lengvas šokas, ir laimė. Pernykštė idėja taip pat gavo finansavimą“, – džiaugėsi pašnekovė.
Raudondvario laisvalaikio ir poilsio erdvėje, prie krepšinio aikštelės ir riedučių, riedlenčių rampos gausiai renkasi jaunimas, o mažiausi gyventojai, norintys suptis, žaisti, šokinėti, kopti, ropštis, čiuožti, bendrauti su bendraamžiais tiesiog suka ratus aplink savo tėvus, todėl buvo nuspręsta įrengti patrauklią spalvotą, pažintinę, patirtinę bendravimo ir draugystės erdvę.
„Buvo nelengva, kilo iššūkių, tačiau šiandien labai džiaugiamės, nes projektas beveik baigtas“, – konstatavo A. Lukošienė.
Aušra Lukošienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Šiemet Raudondvariečių bendruomenė vėl teikė idėją, nes dalyvaujamojo biudžeto priemonė, jų nuomone, puiki galimybė pagražinti, sutvarkyti vietas, kuriose mėgsta burtis gyventojai. Jei pavyks laimėti, šįkart bus sutvarkyta būtent tokia erdvė, ją lengviau būtų prižiūrėti seniūnijai. Turima ir daugiau minčių ateičiai. „Labai smagu, kai kartu dirba visi: seniūnija, seniūnaičiai ir gyventojai. Pasitikriname, ko reikia labiausiai, pasvajojame, pasileidžiame plaukus, o tada žiūrime, ką realiai galime įgyvendinti“, – šypsojosi bendruomenės pirmininkė.
„Procesas vyksta. Esame labai dėkingi Neveronių seniūnijai, atsakingai žiūrinčiai į projektus. „Mažųjų patirčių erdvė – Lobių sala“ atsivers lankytojams vasaros pradžioje, o sporto ir aktyvaus laisvalaikio parkas – vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje“, – patikino Neveronių bendruomenės pirmininkas Laimonas Teresa.
Dalyvaujamojo biudžeto priemonėje dalyvavome jau kelis kartus, esame užsikrėtę tuo geruoju virusu.
Parką sudarys dvi aikštelės: gimnastikos ir sunkiosios atletikos erdvė ir riedlenčių ir riedutininkų. Kadangi šiam objektui parinkta vieta šalia Neveronių gimnazijos stadiono, kur renkasi futbolo, krepšinio, paplūdimio tinklinio entuziastai, gerokai išsiplės sporto infrastruktūra, o ateityje naująjį parką taip pat galima būtų plėsti, įrengiant ir kitų sporto šakų infrastruktūrą.
Šias metais Neveronių bendruomenė savivaldybei idėjų neteikė. „Pirmiausia norime, kad daugiau galimybių turėtų ir kitos seniūnijos. Be to, norime įgyvendinti pernai siūlytas ir finansavimą laimėjusias idėjas, parodyti finalinį darbą. Neturime tikslo vis kasmet teikti, tokia yra bendruomenės nuomonė ir jos laikomės“, – sakė L. Teresa.
Bendruomenės pirmininko nuomone, Neveronyse dar trūksta rekreacinių vietų, miestelis neturi centro, parko ar kitos erdvės, kurioje galėtų rinktis bendruomenė. „Žinoma, miestelio centre yra tvenkinių ir norime sutvarkyti aplinką aplink juos, kad jie būtų patrauklūs ne tik mums, bet ir atvykstantiems svečiams, todėl stengsimės koncentruotis į šią vietą. Jau esame sutvarkę vieną pakrantę, parengę projektus kitai, po truputį norime tvarkyti aplink tvenkinį, kad šalia jo driektųsi dviračių ir pėsčiųjų takai, atsirastų kita infrastruktūra kokybiškam laisvalaikiui. Tada jau ateitų eilė salai“, – ateities planais dalijosi veiklus neveroniškis.
Finišas: spalvota, patraukli, pažintinė, patirtinė, bendravimo ir draugystės erdvė Raudondvaryje mažiesiems atsivers gegužę. / Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Ryškėja kontūrai
Ryškėja ir kitų trijų pernai laimėjusių projektų kontūrai. Pernai Mastaičiai plačiai nuskambėjo originalia idėja – tautodailininkės Jurgitos Zinkienės karpinių motyvais įrengtomis korteno sienelėmis. Šiemet čia laukiama dar vienos idėjos – „Padelio tenisas Mastaičiuose“ – įgyvendinimo.
Vienas seniūnijos gyventojas aktyviai sportuoja ir įsipareigojo šios sporto šakos subtilybių pamokyti ir kitus norinčius. Tai būtų dar vienas kokybiškas laisvalaikio praleidimo būdas bendruomenėje, puiki galimybė pažinti kaimynus, rengti šeimų, draugų turnyrus, kviečiant kaimynines bendruomenes aktyviai pasportuoti drauge.
Noreikiškėse, įgyvendinant mažos apimties dalyvaujamojo biudžeto idėją viliojančiu pavadinimu „Vitaminai sielai“, buvo nusausintas sklypas Aušros gatvėje ir padėti pagrindai tolesnei idėjos plėtrai. Galutinis idėjos įgyvendinimas dar šiek tiek nusikels, nes, pavykus pritraukti papildomų finansavimo šaltinių, čia numatoma ne tik įrengti poilsio zoną su augmenija, bet ir sutvarkyti aktyvaus laisvalaikio erdves.
Pasak Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjos, nors įgyvendintos ir prie finišo artėjančios dalyvaujamojo biudžeto idėjos yra įvairios ir skirtingos, jas galima skirstyti į išskirtinio atokvėpio, menines ir aktyvaus laisvalaikio, skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.
Be jau minėtų tautodailininkės karpinių motyvais įrengtų korteno sienelių Mastaičiuose, įsimintinesnės yra anksčiau įgyvendintos idėjos: Kulautuvos žemės meno kabantys žibintai ir projektas „Pakelk akis“, Vandžiogalos fontanas, sveikatingumo takas III forte, rampa Raudondvaryje, Babtuose, Liučiūnuose ir Vandžiogaloje įrengtos laisvalaikio erdvės su lauko žaidimais vaikams ir suaugusiesiems.
Eglė Brinkman / Asmeninio archyvo nuotr.
Komentaras
Eglė Brinkman
Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja
Džiaugiamės matydami, kad šiemet sulaukėme net 35 įvairių idėjų. Kiekviena jų – tai pastanga prasmingai atnaujinti ir pritaikyti viešąsias erdves bendruomenės poreikiams: poilsiui, sportui, vaikų žaidimams ar susibūrimams.
Nuo balandžio 28 d. kviečiame Kauno rajono gyventojus balsuoti už tas iniciatyvas, kurios gali praturtinti kasdienybę ir prisidėti prie jaukesnės aplinkos kūrimo.
Dalyvauti balsavime – tai galimybė išreikšti, kas svarbu kiekvienam. Tai veiksmas, kuris rodo rūpinimąsi savo aplinka, artimaisiais, kaimynais. Kiekvienas balsas padeda idėjoms tapti kūnu, o mūsų bendruomenei – augti per tai, ką kuriame kartu.
Naujausi komentarai